Az orvosi masszázsként is emlegetett fizioterápiás módszer a mozgásszervi betegségek kezelésére, önállóan vagy gyógytorna kiegészítéseként, de a megelőzés tekintetében is fontos lehet. Eláruljuk, hogy pontosan milyen problémáknál érdemes szakembert felkeresni.

Mire jó az orvosi masszázs? A kéz gyógyító ereje

1. Izomfájdalmak

A helytelen testtartás, az ülőmunka, az egyoldalú, monoton munkavégzés, az aszimmetrikus sportok, a mozgásszegény életmód, a túlsúly és az ízületi betegségek mind előidézői lehetnek a test különböző részein jelentkező izomfájdalmaknak, izomfeszültségnek. Ezek legjobb ellenszere a mozgás és mozgatás, kialakul állapotoknál azonban első lépésként manuális erővel lehet érdemes fellazítani a letapadt és beállt izomzatot. Gyógymasszázzsal a mélyebb rétegek is elérhetők, oldható a test feszültsége és merevsége, amivel csökken a fájdalom, újra rugalmassá és könnyebbé válnak az izmok, a mozgás.

2. Ízületi megbetegedések

A váll-, könyök-, csukló-, csípő- és térd, valamint a bokaízület fájdalmai is enyhíthetők gyógymasszázzsal, ami lazítja a kötőszöveteket és ízületeket, serkenti a vérkeringést, növeli a mozgástartományt. A fokozott véráramlás miatt több oxigén, ezáltal tápanyag jut az ízületekhez és az azt körülvevő szövetekhez, amik így ruganyosabbá, mozgékonyabbá válhatnak. A masszázzsal élénkül a nyirokáramlás is, aminek köszönhetően távozhatnak a szervezetből a felgyülemlett salakanyagok. Mindezzel elősegíthető a gyógyulási folyamat.

3. Gerincproblémákat gyógyíthat a masszázs

A gerincfájdalmak, gerincferdülés és gerincsérv sokak életének megkeserítői. A talp, derék, hát és nyak területein végzett gyógymasszázzsal azonban számos előnyt élvezhetünk. A panaszok és a merevség enyhítésével javulhat a tartás, enyhülhet a mindennapos fejfájás, a gerinc kezelése ráadásul az egész test egyensúlyát helyrehozhatja. Ez segíthet a stresszcsökkentésben, a jobb és pihentetőbb alvásban, az általános közérzet javításában.

4. Műtétek és hegek

A kisebb-nagyobb beavatkozások utáni rehabilitáció fontos része a gyógymasszázs, amivel a sérült szövetek regenerálását is elősegíthetjük. Vágott seb esetén a heg és az azt körülölelő terület kezelése is fontos, ezzel megelőzhetjük a hegszövet letapadását, ami szintén korlátozhatja a mozgást, és további fájdalmakat, feszülést időzhet elő. A teljes mozgástartomány visszaszerzésében, az izmok és kötőszövetek gyógyulásában nagy szerepe van a manuális kezelésnek.

aromaterápia masszázs

Fotó: Shutterstock

5. A bénulásos neurológiai betegségekre is jó a masszázs

A beteg állapotát figyelembe véve, kezelődoktorral együttműködve, személyre szabottan gyógymasszázzsal is kiegészíthető az orvosi terápia, ami a fizikai tünetek enyhítésében és a beteg életminőségén is javíthat. Perifériás bénuláskor a masszázs segíthet a satnyult izom és az egészséges oldal egyensúlyának visszaállításában. A bénult végtagokban, testrészeken jelentkező izomgörcs és merevség is visszaszorítható az izmok lazításával, a vérkeringés serkentésével, amivel növelhető a szövetek oxigén- és tápanyag ellátása, és beindítható a sejtek regenerálódása.

A gyógymasszázs egy mozgásszervi kezelésfajta, amit orvosi javaslatra gyógymasszőr vagy gyógytornász végezhet kiegészítő terápiaként. Ehhez figyelembe kell venni a beteg kórelőzményét, aktuális fájdalmait, esetleges diszfunkcióit, és állapotfelméréssel meghatározni a megfelelő masszázstechnikát. A gyógymasszázs önkéntesen, a mozgásszervi egészség megőrzése szempontjából is hasznos lehet időszakosan, rendszeres vagy kontroll jelleggel. A hagyományos masszázzsal szemben itt nem a kényelmen és relaxáción, hanem a fájó területek manuális fellazításán és a fájdalmak kezelésén van a hangsúly. A gyógymasszázs alfajai a svédmasszázs, a nyirokmasszázs és a reflexzóna masszázs. Utóbbihoz tartozik a szegment-, a kötőszöveti- és a csonthártya masszázs.

 

EZ IS ÉRDEKELHET:

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Isteni medvehagymás finomságok, ha diétázol
A medvehagyma nemcsak ízletes, hanem tele van vitaminokkal és jótékony hatású vegyületekkel. Próbáld ki ezt a három könnyen elkészíthető, diétába is beilleszthető receptet.
Diétás húsvéti csokitojás eperhabbal: könnyed élvezet édes pillanatokra
Fedezd fel a diétás húsvéti csokitojás eperhabbal receptjét! Könnyed, finom édesség, ami nem terheli a diétádat, mégis ínycsiklandó élményt nyújt a húsvéti ünnepekre.
Önreflexió: Mi az a tükörgyakorlat?
Mikor volt utoljára, hogy úgy igazán, ítélkezésmentesen belenéztél a tükörbe, és végig szemlélted azt a személyt, aki visszaköszön róla? Hetekkel, hónapokkal ezelőtt, netán még soha? Pedig ennek a rutinnak akár az életedet megváltoztató hatása is lehet.
5 titok, amit a kifutók modelljei sosem mondanak el – most kiszivárgott
A Victoria’s Secret exmodellje elárulta, mely napi szokások segítették a tökéletes alak és bőr megőrzésében.
Különleges cukor- és lisztmentes aranygaluska
Ez az aranygaluska recept különlegessége, hogy hagyományos cukor és fehérliszt nélkül készül, helyette természetes édességet adó sültalmakrémmel.
Óvatosan a vásárlással, ezek a ruhák megbetegítenek!
Ruhavásárláskor valószínűleg te is elsősorban arra figyelsz, hogy az adott darab jól nézzen ki, és kényelmes legyen. De gondoltál már arra, hogy milyen hatással van az egészségedre?
Rejtett kalóriák: mutatjuk, miért nem indul el a fogyásod
Ha fogyni szeretnél, érdemes odafigyelned azokra a rejtett kalóriákra, amelyek észrevétlenül hátráltathatják a céljaid elérését. Olyan ételek és italok is akadályozhatják a fogyást, amelyeket sokan egészségesnek gondolnak.
A lapos has titka: 7 napos mintaétrend, ami segít a fogyásban
Lehet, hogy te is szeretnél megszabadulni néhány pluszkilótól, vagy esetleg lapos hasra vágysz. A jó hír, hogy néhány hét alatt, megfelelő mozgással és étrenddel látványos eredményeket érhetsz el.

Ajánlataink