Az orvosi masszázsként is emlegetett fizioterápiás módszer a mozgásszervi betegségek kezelésére, önállóan vagy gyógytorna kiegészítéseként, de a megelőzés tekintetében is fontos lehet. Eláruljuk, hogy pontosan milyen problémáknál érdemes szakembert felkeresni.

Mire jó az orvosi masszázs? A kéz gyógyító ereje

1. Izomfájdalmak

A helytelen testtartás, az ülőmunka, az egyoldalú, monoton munkavégzés, az aszimmetrikus sportok, a mozgásszegény életmód, a túlsúly és az ízületi betegségek mind előidézői lehetnek a test különböző részein jelentkező izomfájdalmaknak, izomfeszültségnek. Ezek legjobb ellenszere a mozgás és mozgatás, kialakul állapotoknál azonban első lépésként manuális erővel lehet érdemes fellazítani a letapadt és beállt izomzatot. Gyógymasszázzsal a mélyebb rétegek is elérhetők, oldható a test feszültsége és merevsége, amivel csökken a fájdalom, újra rugalmassá és könnyebbé válnak az izmok, a mozgás.

2. Ízületi megbetegedések

A váll-, könyök-, csukló-, csípő- és térd, valamint a bokaízület fájdalmai is enyhíthetők gyógymasszázzsal, ami lazítja a kötőszöveteket és ízületeket, serkenti a vérkeringést, növeli a mozgástartományt. A fokozott véráramlás miatt több oxigén, ezáltal tápanyag jut az ízületekhez és az azt körülvevő szövetekhez, amik így ruganyosabbá, mozgékonyabbá válhatnak. A masszázzsal élénkül a nyirokáramlás is, aminek köszönhetően távozhatnak a szervezetből a felgyülemlett salakanyagok. Mindezzel elősegíthető a gyógyulási folyamat.

3. Gerincproblémákat gyógyíthat a masszázs

A gerincfájdalmak, gerincferdülés és gerincsérv sokak életének megkeserítői. A talp, derék, hát és nyak területein végzett gyógymasszázzsal azonban számos előnyt élvezhetünk. A panaszok és a merevség enyhítésével javulhat a tartás, enyhülhet a mindennapos fejfájás, a gerinc kezelése ráadásul az egész test egyensúlyát helyrehozhatja. Ez segíthet a stresszcsökkentésben, a jobb és pihentetőbb alvásban, az általános közérzet javításában.

4. Műtétek és hegek

A kisebb-nagyobb beavatkozások utáni rehabilitáció fontos része a gyógymasszázs, amivel a sérült szövetek regenerálását is elősegíthetjük. Vágott seb esetén a heg és az azt körülölelő terület kezelése is fontos, ezzel megelőzhetjük a hegszövet letapadását, ami szintén korlátozhatja a mozgást, és további fájdalmakat, feszülést időzhet elő. A teljes mozgástartomány visszaszerzésében, az izmok és kötőszövetek gyógyulásában nagy szerepe van a manuális kezelésnek.

aromaterápia masszázs

Fotó: Shutterstock

5. A bénulásos neurológiai betegségekre is jó a masszázs

A beteg állapotát figyelembe véve, kezelődoktorral együttműködve, személyre szabottan gyógymasszázzsal is kiegészíthető az orvosi terápia, ami a fizikai tünetek enyhítésében és a beteg életminőségén is javíthat. Perifériás bénuláskor a masszázs segíthet a satnyult izom és az egészséges oldal egyensúlyának visszaállításában. A bénult végtagokban, testrészeken jelentkező izomgörcs és merevség is visszaszorítható az izmok lazításával, a vérkeringés serkentésével, amivel növelhető a szövetek oxigén- és tápanyag ellátása, és beindítható a sejtek regenerálódása.

A gyógymasszázs egy mozgásszervi kezelésfajta, amit orvosi javaslatra gyógymasszőr vagy gyógytornász végezhet kiegészítő terápiaként. Ehhez figyelembe kell venni a beteg kórelőzményét, aktuális fájdalmait, esetleges diszfunkcióit, és állapotfelméréssel meghatározni a megfelelő masszázstechnikát. A gyógymasszázs önkéntesen, a mozgásszervi egészség megőrzése szempontjából is hasznos lehet időszakosan, rendszeres vagy kontroll jelleggel. A hagyományos masszázzsal szemben itt nem a kényelmen és relaxáción, hanem a fájó területek manuális fellazításán és a fájdalmak kezelésén van a hangsúly. A gyógymasszázs alfajai a svédmasszázs, a nyirokmasszázs és a reflexzóna masszázs. Utóbbihoz tartozik a szegment-, a kötőszöveti- és a csonthártya masszázs.

 

EZ IS ÉRDEKELHET:

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Természetes módszerek nőknek vérnyomás csökkentésére
A változó kor számos kellemetlen tünettel jár, mint a hangulatingadozás, hőhullám, álmatlanság. De vajon mi köze a vérnyomásunkhoz?
Mire jó az orvosi masszázs? A kéz gyógyító ereje
Az orvosi masszázsként is emlegetett fizioterápiás módszer a mozgásszervi betegségek kezelésére, önállóan vagy gyógytorna kiegészítéseként, de a megelőzés tekintetében is fontos lehet. Eláruljuk, hogy pontosan milyen problémáknál érdemes szakembert felkeresni.
Jógázz a felhők felett!
A jóga egyik szépsége, hogy szó szerint bárhol végezhetjük.
Íme az ősz kedvenc diétás vacsorája: marhahúsos karfiolpite
Számos remek karfiolos recept után most egy újabb szuper ötlet! Így kápráztasd el a családodat ezzel az ínycsiklandó étellel!
Ezért használd a kókuszt, ha diétázol
Az egzotikus gyümölcs, és annak felhasználásával készült készítmények rendszeres fogyasztása nemcsak az érzékszerveinket kényezteti: szervezetünkre gyakorolt pozitív hatásai az egészségünket is fokozzák.
Mit szimbolizál a jegygyűrű?
A jegygyűrű évszázadok óta fontos szimbóluma a házasságnak és az elkötelezettségnek. Ahogy az idők során a szokások és hagyományok változtak, úgy alakult a jegygyűrű jelentése is, azonban alapvető szimbolikája ma is megmaradt. Ebben a blogban áttekintjük, mit jelképez a jegygyűrű, és hogyan illeszkedik ez a mai kor elvárásaihoz.
Mónika fitt nagyi akart lenni: 4 hónap alatt 18 kilót fogytam
Borda Mónika évtizedekig el sem tudta képzelni, hogy sportolásba kezdjen. Életmódváltása után, 55 évesen kezdett el futni. Azóta minden hétköznap hajnalban megtesz 10 km-t, hétvégén pedig a dupláját.
Kifinomult ízléssel, stílusosan megkomponálva közeleg hazánk legszebb Borfesztiválja
A Borfesztivál látogatói újra megcsodálhatják Magyarország gazdag örökségét és felfedezhetik hazánk borkiválóságait a hagyományokat őrző épületek között sétálva.

Ajánlataink