Mikor ajánlott a metformin?
A metformin a prediabetes-es állapotok (IR, IGT, IFG), valamint a 2-es típusú cukorbetegség kezelésére szolgáló orális készítmény, mely az inzulinhatást fokozók csoportjába tartozik. Segítségével csökken a glükóz szint, mivel csökkenti a máj cukor kibocsátását, továbbá növeli a sejtek inzulinérzékenysége, így csökkenti az inzulinrezisztenciát. A szénhidrátok felszívódását lassítva, megakadályozza, hogy az étkezések után a vércukorszint túlságosan megemelkedjen (az élelmiszerek glikémiás indexére természetesen metformin szedése mellett is ügyelni kell). Nagy előnye, hogy alkalmazásával nagyon kicsi a hipoglikémia esélye, ráadásul a fogyásban is segít, ami sok beteg esetében egy igen fontos szempont.
Ha az életmódterápia önmagában nem elegendő, elsőként általában a metformint ajánlja a szakorvos. A metformin más antidiabetikumokkal (még a GLP1-analógokkal és az inzulinnal is) jól kombinálható.
Emésztési panaszokat okozhat
Sajnos, ahogy a legtöbb gyógyszernek, úgy a metforminnak is lehetnek kellemetlen mellékhatásai, főleg a terápia megkezdésekor. Mellékhatásként leggyakrabban gyomor-bélrendszeri panaszok jelentkezhetnek, mint pl. émelygés, puffadás, hányás, hasmenés. (legsúlyosabb mellékhatása a tejsav acidózis, ami szerencsére nagyon ritka). Amennyiben emésztési panaszokat tapasztal, több megoldás közül is lehet választani.
- Elnyújtott hatású (XR) típusú metformin készítményt alkalmaz
- A dózist lassan, fokozatosan emeli, hogy a szervezet hozzá tudjon szokni a gyógyszerhez
- Egyeztessen orvosával, ha a metforminnal egyidejűleg más gyógyszert is szed, ugyanis ezek kölcsönhatása is nem várt panaszokat okozhat
- Nagyon ritkán előfordul, hogy hosszútávon is panaszt okoz a készítmény, ilyenkor orvosa más gyógyszert fog ajánlani.