Gyermekre vágyik, vagy épp ellenkezőleg, szeretné elkerülni a nem kívánt terhességet? Az interneten sok egymásnak ellentmondó és furcsa tanáccsal találkozhat, aki megpróbál utánajárni a barátoktól, ismerősöktől hallott információknak. Mítoszok és valóság a termékenységről.

Mítoszok a termékenységről

Ha ismeri a ciklusát, nem kell védekezni

Ez a mítosz abból ered, hogy a nők többsége nem ismeri a menstruációs ciklus pontos jelentését. Az a bizonyos 28 nap egy átlagos becslés, a női ciklusok hossza változó. A menstruációs ciklusban több hormon játszik fontos szerepet, amelyek harmonikus együttműködése szabályozza a peteérést. Míg az esetek többségében a ciklus viszonylag rendszeres, könnyen előfordulhat, hogy a hormonműködés felborul. A hormonműködés zavarát okozhatja a stressz, különféle gyógyszerek, de akár az életkor is. Ezért nehéz meghatározni azokat a napokat, amelyek „biztonságosak”.

Fontos a szex közbeni és az aktus utáni testhelyzet

Sok gyermekre vágyakozó nő a misszionárius pózra esküszik, illetve az aktus után felemeli a lábát vagy megemeli a csípőjét, így irányítva a spermiumokat a méh felé. Talán a gravitáció miatt tartja magát ez a tévhit: úgy tűnhet, hogy könnyebb a fogantatás, ha az ondósejteknek nem „felfelé” kell haladni. Valójában azonban sem a pozíciónak, sem az aktus utáni testhelyzetnek nincs köze a fogantatáshoz. Tudományos vizsgálatok ugyanis nem igazolták, hogy a felfelé úszó spermiumok nehezebben jutnának el a petesejthez. Így bármilyen csábító is az elképzelés, hogy lehet befolyásolni a végeredményt, tulajdonképpen teljesen mindegy a pozíció, a baba bármikor megfoganhat.

A lombikbébiprogram biztos siker

Az orvosok sem képesek csodákra. Az IVF-eljárások sikeressége mindössze 30 százalék körüli, de ezzel az orvoshoz forduló párok többsége nincs tisztában. A program előtt érdemes megfogadni a szakemberek tanácsait és felkészíteni a testet a leendő terhességre. Vitamindús táplálkozással, rendszeres mozgással, a stressz csökkentésével, az ideális testsúly megőrzésével nagyobb az esély a sikerre.

A koffeinfogyasztás csökkenti a teherbeesés esélyét

Ebben a kérdésben ellentmondó kutatási eredmények születtek. Egy korábbi tanulmány szerint kis mennyiségű koffein fogyasztása is negatív hatással van a termékenységre: akár már a napi 1-2 csésze kávét fogyasztó nők is 10 százalékkal csökkentik fogamzási esélyeiket. Ehhez képest napvilágot látott olyan hír is, hogy azok a nők, akik 400–700 mg koffeint fogyasztanak, nagyobb eséllyel esnek teherbe, mint a koffeint nem fogyasztók – igaz, a teherbeeséshez több időre van szükségük. Az orvosok szerint, mint az élet más területén, itt is érdemes az arany középúthoz ragaszkodni. A többség ugyanis úgy véli, a koffein nincs hatással a fogamzásra, ha a fogyasztás kevesebb, mint 200 mg naponta.

A súly nem befolyásolja a termékenységet

A jelentős túlsúly a teherbeesést leginkább fenyegető problémák egyike. A zsírszövet mennyisége az ösztrogéntermelésben játszik jelentős szerepet. túlsúlyos hölgyeknél a hormonrendszer működése felborul, a szervek hormonérzékenysége megváltozik. De nemcsak a túlsúly, hanem a kóros soványság is terméketlenséget okozhat, pont az ösztrogén aktív hormonná való átalakulásának helyéül szolgáló zsírszövet hiánya miatt. Érdekes, hogy a férfiaknál a testtömeg nem befolyásolja olyan mértékben a termékenységet, mint a nőknél, bár a túl sovány, illetve a jelentős túlsúllyal küzdő férfiaknál gyengülhet az ondó minősége, és merevedési problémák is kialakulhatnak.

A gyermektelenség oka általában a nő

Ez egy nagyon régi téveszme, ami valószínűleg abból ered, hogy korábban a férfiak társadalomban betöltött szerepe miatt fel sem merült, az erősebb nem képviselőinél kell keresni a meddőség okát. A statisztikák szerint ma száz párból mintegy 25 meddő. Az esetek 40 százalékában a férfinél, 40 százalékában a nőnél vannak problémák, 10 százalékban pedig közös az érintettség. A maradék 10 százaléknál soha nem derül ki, mi okozza a meddőséget.

Ezek is érdekelhetnek

A tél fiatalító fűszerei, mutatjuk, mit szerezz be!
A titok a téli fűszerekben rejlik, melyek még képesek akár meg is fiatalítani a testet.
Mindent a fogamzásgátlásról: melyik való neked?
A fogamzásgátlás minden párt érint, akik nem szeretnének gyereket a közeljövőben. Keressük a legjobb megoldást, ami biztonságos, és igazán illik hozzád.
Sütés nélkül készül ez a mennyei joghurt torta
Ha nincs kedved órákig a konyhában bíbelődni, próbáld ki ezt a receptet.
Ezt az új diétás kókuszgolyót imádni fogod, pillanatok alatt kész
Ez az egyszerű zöldség az indiánok kedvelt eledele volt. Jótékony élettani hatását hosszan sorolhatjuk: megfázásos betegségek hatékony ellenszere, erősíti az immunrendszert. Sósan és édesen is isteni.
Ez november legjobb diétája, karácsonyra bomba alakod lesz
A szervezet feltöltődik vitaminokkal, tápanyagokkal, méghozzá úgy, hogy közben fogyhatunk is.
Ez az ősz legjobb diétás fegyvere, így vesd be a savanyú káposztát
A savanyú káposzta és az abból készült ételek elképesztően jó hatással vannak a szervezetünkre, ezért jó lenne, ha nemcsak az ünnepi asztalon találkoznánk vele, hanem az év többi napján is.
Alma és mogyoróvaj: az egyik legjobb nasi, ha diétázol
A nassolás mindig veszélyes terep. Szerencsére léteznek olyan nasik, amelyek szinte azonnal elejét veszik az egészségtelen vágyakozásnak. Íme egy remek ötlet, amit a táplálkozástudomány szakértői ajánlanak!
Vaníliás keto keksz, készítsd el otthon gyorsan
Az elmúlt években nagy népszerűségre tett szert a magas zsírbevitellel operáló ketogén diéta. Lássunk most egy remek desszertet, mely ezt az elvet követi és pillanatok alatt el is készül.

Ajánlataink