Gyermekre vágyik, vagy épp ellenkezőleg, szeretné elkerülni a nem kívánt terhességet? Az interneten sok egymásnak ellentmondó és furcsa tanáccsal találkozhat, aki megpróbál utánajárni a barátoktól, ismerősöktől hallott információknak. Mítoszok és valóság a termékenységről.

Mítoszok a termékenységről

Ha ismeri a ciklusát, nem kell védekezni

Ez a mítosz abból ered, hogy a nők többsége nem ismeri a menstruációs ciklus pontos jelentését. Az a bizonyos 28 nap egy átlagos becslés, a női ciklusok hossza változó. A menstruációs ciklusban több hormon játszik fontos szerepet, amelyek harmonikus együttműködése szabályozza a peteérést. Míg az esetek többségében a ciklus viszonylag rendszeres, könnyen előfordulhat, hogy a hormonműködés felborul. A hormonműködés zavarát okozhatja a stressz, különféle gyógyszerek, de akár az életkor is. Ezért nehéz meghatározni azokat a napokat, amelyek „biztonságosak”.

Fontos a szex közbeni és az aktus utáni testhelyzet

Sok gyermekre vágyakozó nő a misszionárius pózra esküszik, illetve az aktus után felemeli a lábát vagy megemeli a csípőjét, így irányítva a spermiumokat a méh felé. Talán a gravitáció miatt tartja magát ez a tévhit: úgy tűnhet, hogy könnyebb a fogantatás, ha az ondósejteknek nem „felfelé” kell haladni. Valójában azonban sem a pozíciónak, sem az aktus utáni testhelyzetnek nincs köze a fogantatáshoz. Tudományos vizsgálatok ugyanis nem igazolták, hogy a felfelé úszó spermiumok nehezebben jutnának el a petesejthez. Így bármilyen csábító is az elképzelés, hogy lehet befolyásolni a végeredményt, tulajdonképpen teljesen mindegy a pozíció, a baba bármikor megfoganhat.

A lombikbébiprogram biztos siker

Az orvosok sem képesek csodákra. Az IVF-eljárások sikeressége mindössze 30 százalék körüli, de ezzel az orvoshoz forduló párok többsége nincs tisztában. A program előtt érdemes megfogadni a szakemberek tanácsait és felkészíteni a testet a leendő terhességre. Vitamindús táplálkozással, rendszeres mozgással, a stressz csökkentésével, az ideális testsúly megőrzésével nagyobb az esély a sikerre.

A koffeinfogyasztás csökkenti a teherbeesés esélyét

Ebben a kérdésben ellentmondó kutatási eredmények születtek. Egy korábbi tanulmány szerint kis mennyiségű koffein fogyasztása is negatív hatással van a termékenységre: akár már a napi 1-2 csésze kávét fogyasztó nők is 10 százalékkal csökkentik fogamzási esélyeiket. Ehhez képest napvilágot látott olyan hír is, hogy azok a nők, akik 400–700 mg koffeint fogyasztanak, nagyobb eséllyel esnek teherbe, mint a koffeint nem fogyasztók – igaz, a teherbeeséshez több időre van szükségük. Az orvosok szerint, mint az élet más területén, itt is érdemes az arany középúthoz ragaszkodni. A többség ugyanis úgy véli, a koffein nincs hatással a fogamzásra, ha a fogyasztás kevesebb, mint 200 mg naponta.

A súly nem befolyásolja a termékenységet

A jelentős túlsúly a teherbeesést leginkább fenyegető problémák egyike. A zsírszövet mennyisége az ösztrogéntermelésben játszik jelentős szerepet. túlsúlyos hölgyeknél a hormonrendszer működése felborul, a szervek hormonérzékenysége megváltozik. De nemcsak a túlsúly, hanem a kóros soványság is terméketlenséget okozhat, pont az ösztrogén aktív hormonná való átalakulásának helyéül szolgáló zsírszövet hiánya miatt. Érdekes, hogy a férfiaknál a testtömeg nem befolyásolja olyan mértékben a termékenységet, mint a nőknél, bár a túl sovány, illetve a jelentős túlsúllyal küzdő férfiaknál gyengülhet az ondó minősége, és merevedési problémák is kialakulhatnak.

A gyermektelenség oka általában a nő

Ez egy nagyon régi téveszme, ami valószínűleg abból ered, hogy korábban a férfiak társadalomban betöltött szerepe miatt fel sem merült, az erősebb nem képviselőinél kell keresni a meddőség okát. A statisztikák szerint ma száz párból mintegy 25 meddő. Az esetek 40 százalékában a férfinél, 40 százalékában a nőnél vannak problémák, 10 százalékban pedig közös az érintettség. A maradék 10 százaléknál soha nem derül ki, mi okozza a meddőséget.

Ezek is érdekelhetnek

Zsírégetés edzés nélkül? Ez a félperces trükk tényleg működik
Elég volt a kimerítő edzésekből és a szigorú diétákból? Egy mindössze 30 másodperces napi trükk segíthet beindítani a zsírégetést – ráadásul otthon, különleges eszközök nélkül. A megoldás meglepően egyszerű, mégis hatásos.
Stressz, ödéma, fakó bőr? – Célzott kezelések arcmasszázzsal
Az állandó rohanás, a mozgásszegény életmód, az ülőmunka és a magas stresszszint mind látványos nyomot hagy a bőrön.
A reggeli citromos víz mítosza – tényleg fogyaszt?
A reggeli citromos víztől tényleg leolvadnak a kilók? Most kiderül, mi igaz a népszerű diétás trükkből, és mi csak jól hangzó mítosz.
Munka és életmód: így őrizheted meg az egyensúlyt Nyíregyházán
Szeretnél munkát váltani Nyíregyházán anélkül, hogy feladnád az egészséges életmódot? A Jooble segít olyan állást találni, amely figyel az egyensúlyodra is.
Nemcsak fogyni segít az eper! Érdemes többet enni belőle
Amellett, hogy finom, a diétát is támogatja, úgyhogy a szezonban megéri sokat fogyasztani belőle, mégpedig a következőképpen.
Répa vagy szalonna? - A kismama étrendje és ízérzékelés a pocakban
A kismama étrendje nemcsak egészséget, de ízlést is formál. Tudj meg többet a magzati ízérzékelésről és annak hatásairól!
Szőrös kutyatej: a természetes fájdalomcsillapító növény!
Fedezd fel a szőrös kutyatej gyógyhatásait! Gyulladáscsökkentő, immunerősítő, fájdalomcsillapító és vírusölő szerként is hatásos.
Most nyílik a bodza, tedd el télire cukor nélkül
Te is imádod a bodza szörpöt, de megrémiszt, mennyi egészségtelen fehér cukor kell bele? Mutatjuk, hogy készítsd el a diétás változatot.

Ajánlataink