Gyermekre vágyik, vagy épp ellenkezőleg, szeretné elkerülni a nem kívánt terhességet? Az interneten sok egymásnak ellentmondó és furcsa tanáccsal találkozhat, aki megpróbál utánajárni a barátoktól, ismerősöktől hallott információknak. Mítoszok és valóság a termékenységről.

Mítoszok a termékenységről

Ha ismeri a ciklusát, nem kell védekezni

Ez a mítosz abból ered, hogy a nők többsége nem ismeri a menstruációs ciklus pontos jelentését. Az a bizonyos 28 nap egy átlagos becslés, a női ciklusok hossza változó. A menstruációs ciklusban több hormon játszik fontos szerepet, amelyek harmonikus együttműködése szabályozza a peteérést. Míg az esetek többségében a ciklus viszonylag rendszeres, könnyen előfordulhat, hogy a hormonműködés felborul. A hormonműködés zavarát okozhatja a stressz, különféle gyógyszerek, de akár az életkor is. Ezért nehéz meghatározni azokat a napokat, amelyek „biztonságosak”.

Fontos a szex közbeni és az aktus utáni testhelyzet

Sok gyermekre vágyakozó nő a misszionárius pózra esküszik, illetve az aktus után felemeli a lábát vagy megemeli a csípőjét, így irányítva a spermiumokat a méh felé. Talán a gravitáció miatt tartja magát ez a tévhit: úgy tűnhet, hogy könnyebb a fogantatás, ha az ondósejteknek nem „felfelé” kell haladni. Valójában azonban sem a pozíciónak, sem az aktus utáni testhelyzetnek nincs köze a fogantatáshoz. Tudományos vizsgálatok ugyanis nem igazolták, hogy a felfelé úszó spermiumok nehezebben jutnának el a petesejthez. Így bármilyen csábító is az elképzelés, hogy lehet befolyásolni a végeredményt, tulajdonképpen teljesen mindegy a pozíció, a baba bármikor megfoganhat.

A lombikbébiprogram biztos siker

Az orvosok sem képesek csodákra. Az IVF-eljárások sikeressége mindössze 30 százalék körüli, de ezzel az orvoshoz forduló párok többsége nincs tisztában. A program előtt érdemes megfogadni a szakemberek tanácsait és felkészíteni a testet a leendő terhességre. Vitamindús táplálkozással, rendszeres mozgással, a stressz csökkentésével, az ideális testsúly megőrzésével nagyobb az esély a sikerre.

A koffeinfogyasztás csökkenti a teherbeesés esélyét

Ebben a kérdésben ellentmondó kutatási eredmények születtek. Egy korábbi tanulmány szerint kis mennyiségű koffein fogyasztása is negatív hatással van a termékenységre: akár már a napi 1-2 csésze kávét fogyasztó nők is 10 százalékkal csökkentik fogamzási esélyeiket. Ehhez képest napvilágot látott olyan hír is, hogy azok a nők, akik 400–700 mg koffeint fogyasztanak, nagyobb eséllyel esnek teherbe, mint a koffeint nem fogyasztók – igaz, a teherbeeséshez több időre van szükségük. Az orvosok szerint, mint az élet más területén, itt is érdemes az arany középúthoz ragaszkodni. A többség ugyanis úgy véli, a koffein nincs hatással a fogamzásra, ha a fogyasztás kevesebb, mint 200 mg naponta.

A súly nem befolyásolja a termékenységet

A jelentős túlsúly a teherbeesést leginkább fenyegető problémák egyike. A zsírszövet mennyisége az ösztrogéntermelésben játszik jelentős szerepet. túlsúlyos hölgyeknél a hormonrendszer működése felborul, a szervek hormonérzékenysége megváltozik. De nemcsak a túlsúly, hanem a kóros soványság is terméketlenséget okozhat, pont az ösztrogén aktív hormonná való átalakulásának helyéül szolgáló zsírszövet hiánya miatt. Érdekes, hogy a férfiaknál a testtömeg nem befolyásolja olyan mértékben a termékenységet, mint a nőknél, bár a túl sovány, illetve a jelentős túlsúllyal küzdő férfiaknál gyengülhet az ondó minősége, és merevedési problémák is kialakulhatnak.

A gyermektelenség oka általában a nő

Ez egy nagyon régi téveszme, ami valószínűleg abból ered, hogy korábban a férfiak társadalomban betöltött szerepe miatt fel sem merült, az erősebb nem képviselőinél kell keresni a meddőség okát. A statisztikák szerint ma száz párból mintegy 25 meddő. Az esetek 40 százalékában a férfinél, 40 százalékában a nőnél vannak problémák, 10 százalékban pedig közös az érintettség. A maradék 10 százaléknál soha nem derül ki, mi okozza a meddőséget.

Ezek is érdekelhetnek

5 ínycsiklandó, előre elkészíthető saláta a húsvéti asztalra
Isteni medvehagymás finomságok, ha diétázol
A medvehagyma nemcsak ízletes, hanem tele van vitaminokkal és jótékony hatású vegyületekkel. Próbáld ki ezt a három könnyen elkészíthető, diétába is beilleszthető receptet.
Diétás húsvéti csokitojás eperhabbal: könnyed élvezet édes pillanatokra
Fedezd fel a diétás húsvéti csokitojás eperhabbal receptjét! Könnyed, finom édesség, ami nem terheli a diétádat, mégis ínycsiklandó élményt nyújt a húsvéti ünnepekre.
Önreflexió: Mi az a tükörgyakorlat?
Mikor volt utoljára, hogy úgy igazán, ítélkezésmentesen belenéztél a tükörbe, és végig szemlélted azt a személyt, aki visszaköszön róla? Hetekkel, hónapokkal ezelőtt, netán még soha? Pedig ennek a rutinnak akár az életedet megváltoztató hatása is lehet.
5 titok, amit a kifutók modelljei sosem mondanak el – most kiszivárgott
A Victoria’s Secret exmodellje elárulta, mely napi szokások segítették a tökéletes alak és bőr megőrzésében.
Különleges cukor- és lisztmentes aranygaluska
Ez az aranygaluska recept különlegessége, hogy hagyományos cukor és fehérliszt nélkül készül, helyette természetes édességet adó sültalmakrémmel.
Óvatosan a vásárlással, ezek a ruhák megbetegítenek!
Ruhavásárláskor valószínűleg te is elsősorban arra figyelsz, hogy az adott darab jól nézzen ki, és kényelmes legyen. De gondoltál már arra, hogy milyen hatással van az egészségedre?
Rejtett kalóriák: mutatjuk, miért nem indul el a fogyásod
Ha fogyni szeretnél, érdemes odafigyelned azokra a rejtett kalóriákra, amelyek észrevétlenül hátráltathatják a céljaid elérését. Olyan ételek és italok is akadályozhatják a fogyást, amelyeket sokan egészségesnek gondolnak.

Ajánlataink