Gyermekre vágyik, vagy épp ellenkezőleg, szeretné elkerülni a nem kívánt terhességet? Az interneten sok egymásnak ellentmondó és furcsa tanáccsal találkozhat, aki megpróbál utánajárni a barátoktól, ismerősöktől hallott információknak. Mítoszok és valóság a termékenységről.

Mítoszok a termékenységről

Ha ismeri a ciklusát, nem kell védekezni

Ez a mítosz abból ered, hogy a nők többsége nem ismeri a menstruációs ciklus pontos jelentését. Az a bizonyos 28 nap egy átlagos becslés, a női ciklusok hossza változó. A menstruációs ciklusban több hormon játszik fontos szerepet, amelyek harmonikus együttműködése szabályozza a peteérést. Míg az esetek többségében a ciklus viszonylag rendszeres, könnyen előfordulhat, hogy a hormonműködés felborul. A hormonműködés zavarát okozhatja a stressz, különféle gyógyszerek, de akár az életkor is. Ezért nehéz meghatározni azokat a napokat, amelyek „biztonságosak”.

Fontos a szex közbeni és az aktus utáni testhelyzet

Sok gyermekre vágyakozó nő a misszionárius pózra esküszik, illetve az aktus után felemeli a lábát vagy megemeli a csípőjét, így irányítva a spermiumokat a méh felé. Talán a gravitáció miatt tartja magát ez a tévhit: úgy tűnhet, hogy könnyebb a fogantatás, ha az ondósejteknek nem „felfelé” kell haladni. Valójában azonban sem a pozíciónak, sem az aktus utáni testhelyzetnek nincs köze a fogantatáshoz. Tudományos vizsgálatok ugyanis nem igazolták, hogy a felfelé úszó spermiumok nehezebben jutnának el a petesejthez. Így bármilyen csábító is az elképzelés, hogy lehet befolyásolni a végeredményt, tulajdonképpen teljesen mindegy a pozíció, a baba bármikor megfoganhat.

A lombikbébiprogram biztos siker

Az orvosok sem képesek csodákra. Az IVF-eljárások sikeressége mindössze 30 százalék körüli, de ezzel az orvoshoz forduló párok többsége nincs tisztában. A program előtt érdemes megfogadni a szakemberek tanácsait és felkészíteni a testet a leendő terhességre. Vitamindús táplálkozással, rendszeres mozgással, a stressz csökkentésével, az ideális testsúly megőrzésével nagyobb az esély a sikerre.

A koffeinfogyasztás csökkenti a teherbeesés esélyét

Ebben a kérdésben ellentmondó kutatási eredmények születtek. Egy korábbi tanulmány szerint kis mennyiségű koffein fogyasztása is negatív hatással van a termékenységre: akár már a napi 1-2 csésze kávét fogyasztó nők is 10 százalékkal csökkentik fogamzási esélyeiket. Ehhez képest napvilágot látott olyan hír is, hogy azok a nők, akik 400–700 mg koffeint fogyasztanak, nagyobb eséllyel esnek teherbe, mint a koffeint nem fogyasztók – igaz, a teherbeeséshez több időre van szükségük. Az orvosok szerint, mint az élet más területén, itt is érdemes az arany középúthoz ragaszkodni. A többség ugyanis úgy véli, a koffein nincs hatással a fogamzásra, ha a fogyasztás kevesebb, mint 200 mg naponta.

A súly nem befolyásolja a termékenységet

A jelentős túlsúly a teherbeesést leginkább fenyegető problémák egyike. A zsírszövet mennyisége az ösztrogéntermelésben játszik jelentős szerepet. túlsúlyos hölgyeknél a hormonrendszer működése felborul, a szervek hormonérzékenysége megváltozik. De nemcsak a túlsúly, hanem a kóros soványság is terméketlenséget okozhat, pont az ösztrogén aktív hormonná való átalakulásának helyéül szolgáló zsírszövet hiánya miatt. Érdekes, hogy a férfiaknál a testtömeg nem befolyásolja olyan mértékben a termékenységet, mint a nőknél, bár a túl sovány, illetve a jelentős túlsúllyal küzdő férfiaknál gyengülhet az ondó minősége, és merevedési problémák is kialakulhatnak.

A gyermektelenség oka általában a nő

Ez egy nagyon régi téveszme, ami valószínűleg abból ered, hogy korábban a férfiak társadalomban betöltött szerepe miatt fel sem merült, az erősebb nem képviselőinél kell keresni a meddőség okát. A statisztikák szerint ma száz párból mintegy 25 meddő. Az esetek 40 százalékában a férfinél, 40 százalékában a nőnél vannak problémák, 10 százalékban pedig közös az érintettség. A maradék 10 százaléknál soha nem derül ki, mi okozza a meddőséget.

Ezek is érdekelhetnek

Kánikula diéta: így hűtsd le belülről a tested
Ha ezekből eszegetsz a nap folyamán többször, jobban fogod bírni a forróságot!
Ezeken az egészségügyi munkahelyeken helyezkedhetsz el a vidéki Magyarországon
Amikor valaki orvosnak tanul, egy idő után eljön a pillanat, amikor választania kell: marad a nagyvárosi nyüzsgésben vagy keres magának egy nyugodtabb, élhetőbb ritmust.
4 kiló mínusz 2 hét alatt? Igen, ezzel a trükkös, tojásos módszerrel!
Már nem kell sokat várnod, és végre megérkezik az igazi strandidő! Ha szeretnél fürdőruhában is magabiztosan tündökölni, akkor ez a kéthetes diéta segíthet abban, hogy akár 4 kilótól is megszabadulj – mindezt éhezés és bonyolult szabályok nélkül.
Ez lesz a kedvenc diétás, nyári sütid: barackos ropogós
Ezt a diétás édességet pillanatok alatt elkészítheted, hidegen és melegen is isteni.
Öt apró szokás, ami segít formában maradni nyáron is
Sokan hiszik, hogy az egészséges életmód csakis napi többórás edzéssel és szigorú diétával érhető el. Pedig a valóság sokkal árnyaltabb: már néhány egyszerű, tudatos szokással is rengeteget tehetünk azért, hogy fittebbnek és energikusabbnak érezzük magunkat.
Anyajegyek: Ártalmatlan bőrelváltozás vagy a bőrrák első jele?
Ha gyanús jeleket tapasztalunk, habozás nélkül forduljunk orvoshoz, mert az időben diagnosztizált elváltozások nagyon jól kezelhetőek. Figyeljünk oda magunkra!
Zsírégetés alvás közben? – 5 hormon, amitől valóban fogysz éjszaka
Kata története: áldozatokkal járt, hogy lefogytam
Előfordul, hogy az elszántság és a belefektetett munka egyszerűen nem elég. Ilyenkor hiába minden diéta, edzés és változtatás, egyszerűen nem mennek le a kilók. Kata esetében a fogyási kudarc egyik oka, a betegségei mellett a sporttal kapcsolatos pszichés gát is volt, így utolsó kísérletként választotta a gyomorkisebbítő műtétet, ami végül hozzájárult testsúlycsökkenéséhez.

Ajánlataink