A nők többségének semmiféle gondot nem okoz a havi vérzése, ám akadnak szép számmal, akiknél a menstruációt rengeteg kellemetlenség, fájdalom kíséri. Íme, a leggyakoribb problémák és megoldások!

A 3 leggyakoribb probléma menstruáció alatt

A PANASZ: Fájdalmas görcsök

A menstruáció alatt a fájdalom nagyon gyakori probléma, minden negyedik nőt érinti. A legtöbben enyhe, néhány óráig tartó fájdalomról számolnak be, másoknál közepes erősségű görcsök jelentkeznek, és sajnos vannak olyanok, akik több napig is szenvednek az erős fájdalomtól. Az enyhe fájdalom oka ártalmatlan és természetes jelenség: a méh falában lévő erek összehúzódása és a méh izmos falának összehúzódásai a menstruációs folyamat elindításához szükségesek. Ezeknek a mozgásoknak az a célja, hogy lelökjék a méhnyálkahártyát (endometriumot), hogy a következő ciklusban fiatal, a megtermékenyített petesejt befogadására alkalmas nyálkahártya képződhessen.

Az ösztrogén hormonok hatására a méhnyálkahártyában keletkező prosztaglandinok tehetnek arról, hogy hosszan tartó és erős méhizom-összehúzódások jönnek létre. A fájdalmas menstruáció, orvosi szakszóval dysmenorrhoe lehet primer, amikor – bár a fájdalom olyan mértékű, hogy a normál életvitel is lehetetlenné válik, de – kóros elváltozás nem mutatható ki. Másodlagos (szekunder) dysmenorrhoe-ről beszélünk, ha a fájdalmat anatómiai okok, különböző betegségek okozzák. A fájdalmas menstruáció oka leggyakrabban endometriózis, kismedencei gyulladás, esetleg valamilyen méhűri idegen test, például fogamzásgátló eszköz, netán daganat.

MIT TEHET?

Mindenképpen keresse fel nőgyógyászát, hogy kizárják a kóros elváltozásokat. A menstruációs fájdalom legegyszerűbben és leghatékonyabban ibuprofennel csillapítható – próbálja meghatározni a legkisebb dózist, amely használ önnek. A meleg borogatás és a medence táját lazító tornagyakorlatok is jól enyhítik a görcsöket.

A PANASZ: Erős vérzés

Az erős, nagy mennyiségű vérveszteséggel járó vérzés csökkenti a komfortérzetet, megnehezíti a mindennapokat, ráadásul komoly egészségügyi problémát is jelezhet. Elsősorban vashiányos vérszegénységhez vezethet, de a háttérben álló okok is lehetnek súlyosak, nem beszélve arról a veszélyről, amelyet az elhúzódó, erős vérzésekhez gyakran társuló gyulladás jelent. A panaszokat okozhatja anatómiai elváltozás, a méhnyálkahártya túlzott megvastagodása, hormonális zavar, méhen belüli fogamzásgátló eszköz, endometriózis és még számos probléma.

MIT TEHET?

Mindenképpen keresse fel nőgyógyászát, ha a normális, megszokott menynyiségnél erősebb vérzés jelentkezik. Az esetek egy részében alapos vizsgálatok után sem derül fény az erős vérzés okára. Ilyenkor megoldást jelenthet a fogamzásgátló tabletta, nemszteroid gyulladásgátlók és progesztogének szedése is. A vérszegénység megelőzése érdekében hasznosak lehetnek a vaspótló készítmények, és érdemes vasban gazdag ételeket (babot, borsót, spenótot, bogyós gyümölcsöket, diót, mandulát, vörös húsokat) fogyasztani.

A PANASZ: Fejfájás, érzékeny mell, hangulatingadozások

Ezek a tünetek a premenstruációs szindróma (PMS) jelei. Számos nő tapasztalja ezeket a tüneteket a menstruációt megelőző napokban. Néhányuknak igen erősek a tünetei, a munkában, a családi életben is komoly nehézségeket okoz. Pontos okát nem tudják, de az ismert, hogy az ösztrogén és a progeszteron szintje esik a menstruáció előtti héten. Sok orvos véli úgy, hogy a hormonszint csökkenése okozza a PMS tüneteit. Az agyi vegyületekben vagy a vitaminokban, ásványi anyagokban bekövetkezett változások szintén szerepet játszhatnak.

MIT TEHET?

A kalcium pótlása segíthet, bár hogy pontosan miért enyhíti a PMS tüneteit, nem igazán világos. Fogyasszon sok B-vitaminban gazdag ételt és egyen összetett szénhidrátokat, melyek sok rostot tartalmaznak. Ez segít megelőzni a vércukorszint ingadozásait, csökkentve a hangulati ingadozásokat. Hatékony lehet a rendszeres testmozgás: ajánlott legalább napi 30 perces közepes tempójú mozgás.

 

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Stressz, ödéma, fakó bőr? – Célzott kezelések arcmasszázzsal
Az állandó rohanás, a mozgásszegény életmód, az ülőmunka és a magas stresszszint mind látványos nyomot hagy a bőrön.
A reggeli citromos víz mítosza – tényleg fogyaszt?
A reggeli citromos víztől tényleg leolvadnak a kilók? Most kiderül, mi igaz a népszerű diétás trükkből, és mi csak jól hangzó mítosz.
Munka és életmód: így őrizheted meg az egyensúlyt Nyíregyházán
Szeretnél munkát váltani Nyíregyházán anélkül, hogy feladnád az egészséges életmódot? A Jooble segít olyan állást találni, amely figyel az egyensúlyodra is.
Nemcsak fogyni segít az eper! Érdemes többet enni belőle
Amellett, hogy finom, a diétát is támogatja, úgyhogy a szezonban megéri sokat fogyasztani belőle, mégpedig a következőképpen.
Répa vagy szalonna? - A kismama étrendje és ízérzékelés a pocakban
A kismama étrendje nemcsak egészséget, de ízlést is formál. Tudj meg többet a magzati ízérzékelésről és annak hatásairól!
Szőrös kutyatej: a természetes fájdalomcsillapító növény!
Fedezd fel a szőrös kutyatej gyógyhatásait! Gyulladáscsökkentő, immunerősítő, fájdalomcsillapító és vírusölő szerként is hatásos.
Most nyílik a bodza, tedd el télire cukor nélkül
Te is imádod a bodza szörpöt, de megrémiszt, mennyi egészségtelen fehér cukor kell bele? Mutatjuk, hogy készítsd el a diétás változatot.
Fogyás cukrászként: Benjamin fogyás története!
Nagy Benjámint édesanyja életmódváltása és fogyása ösztönözte arra, hogy ő is belevágjon a nagy kihívásba. Azóta kölcsönösen inspirálják egymást, sőt, edzésre is közösen járnak…

Ajánlataink