A premenstruációs szindróma (PMS) ötből négy nőt érint. Életmódváltással, valamint súlyosabb esetben gyógyszeres kezeléssel a kellemetlen tünetek enyhíthetőek, a hangulatingadozások kordában tarthatók.

Ez nem hiszti! Hogyan enyhíthetők a PMS tünetei?

Hullámzó hormonszint

A női ciklus a hormonok összehangolt munkájának eredménye – de sajnos sok nőnek nem éppen a harmónia jut eszébe a menstruációról vagy az azt megelőző napokról. Ők azok, akik ingerlékenyek, feszültek, fáradékonyak, és az általános közérzetük is rossz a menstruációt megelőző 7-10 napban. Miután a menstruáció megkezdődik, a hangulatváltozások elmúlnak. Bár a kutatók sem tudják, mi lehet ezeknek a tüneteknek a pontos oka, úgy gondolják, hogy a hangulatingadozásokért is a hormonok, különösen az ösztrogénszint ingadozása a felelős.

Az ösztrogénszint állandó változásban van. A egészséges nők ösztrogénszintje általában követi a 28 napos ciklust: a legalacsonyabb a menstruáció alatt, majd utána gyorsan nő a ciklus közepén, ezt követően az ovuláció közepén az ovuláció előtt (kb. a ciklus 12. és 15. napja között) csökken. A 16. naptól a 28. napig az ösztrogénszint alacsony marad, a következő menstruáció előtt enyhén emelkedik ismét. Ezek a hormonális csúcsok és völgyek okozhatják a hangulati ingadozást és egyéb tüneteket, ugyanis a női nemi hormonok (ösztrogén, progeszteron) szintje hatással van a központi idegrendszerre és az agy egyik kémiai anyagának, a szerotoninnak az anyagcseréjére is.

A szerotoninnak általános szabályozó funkciója van az emberi szervezetben, szerepe lehet a depresszió, a szorongásos zavarok, az evés- és alvászavarok kialakulásában.

PMS vagy PMDD?

A premenstruációs diszfóriás rendellenesség (PMDD) egy súlyos megjelenési formája a premenstruációs szindrómának (PMS). Bár mind a PMS-nek, mind a PMDD-nek megvannak a testi és érzelmi tünetei, a PMDD olyan szélsőséges hangulatingadozásokat okoz, amelyek már a mindennapi életre – családi kapcsolatokra, munkahelyi teljesítményre – is rányomhatják a bélyegüket. Azok a nők, akiknek a családjában előfordult depresszió, vagy akik szülés utáni depresszióban szenvedtek, fokozottan veszélyeztetettek.

PMS

Fotó: Shutterstock

Hogyan enyhíthetők a tünetek?

Fontos a rendszeres testmozgás! A PMS és PMDD nagyobb eséllyel jelentkezik olyanoknál, akik mozgásszegény életmódot folytatnak. A fizikai aktivitás javítja a hangulatot, csökkenti a depresszió kialakulásának esélyét. Mozgás közben endorfinok – jó érzést keltő vegyi anyagok – szabadulnak fel, amelyek segíthetnek ellensúlyozni a hormonális változások negatív hatásait. Az edzés ráadásul fokozza az energiaszintet, enyhíti a görcsöket és a puffadást. Jótékonyan hat a gyaloglás, a futás, a kerékpározás és az úszás. Étkezzen naponta többször, és egyen kisebb adagokat. Ez segít a vércukorszint egyensúlyban tartásában.

A vércukorszint ingadozása ugyanis súlyosbíthatja a PMS tüneteit. Egyen naponta 5-6 alkalommal, részesítse előnyben az alacsony zsír-, de magas rosttartalmú élelmiszereket. Egyen sok friss zöldséget és gyümölcsöt, teljes kiőrlésű gabonát, és kerülje a finomított, gyorsan felszívódó szénhidrátokat, például a rizst, burgonyát, édességeket, fehér lisztből készült pékárukat, kenyeret, valamint a sós ételek fogyasztását, főként a menstruációt megelőző tíz napban, mert ezek növelik a szervezet vízvisszatartását.

Enyhítheti a panaszokat megfelelő mennyiségű magnézium, kalcium és B6-vitamin fogyasztásával. Pontos magyarázata nem ismert, de azoknál a PMS-ben szenvedő nőknél, akiknek az étrendjét naponta 1000 mg kalciummal egészítették ki, sokkal ritkábban alakult ki depresszió és fáradtság. A vegyes táplálkozás általában fedezi a tápanyagszükségletet, de kaphatóak olyan étrend-kiegészítő készítmények is, amelyek segíthetnek a PMS elleni harcban.

Kerülje a koffeintartalmú italok és az alkohol fogyasztását. A koffein hatással van a hormonális anyagcserére, negatívan befolyásolja. Kutatások szerint a rendszeresen nagy mennyiségben fogyasztott koffein is erősítheti a PMS tüneteit. Fogyasszon sok folyadékot, elsősorban vizet, gyógyteákat!

 

Kávé, csoki, sós ételek? Üzenete van annak, hogy mit kívánunk

Reggel? Napközben? Este? – Elmondjuk, hogy mikor érdemes edzeni!

 

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Mire kell nagyon vigyáznod, ha refluxos vagy?
Az időben meghozott változtatásokkal sokat tehetsz az egészségedért! Ezekre figyelj, ha reflux gyötör.
Ez lesz az idei tél legjobb diétás desszertje: alma és dió került bele
Szeretnél egészségesebb süteményt készíteni a téli hónapokban, amely finom, mégis támogatja az életmódváltásodat? Ez az almás-zabpelyhes süti tökéletes választás.
Gyors karácsonyi menü 160 grammos diétához
Karácsony környékén a finom ételek és a bőséges lakomák elmaradhatatlan részei az ünnepi hangulatnak. De mi van akkor, ha diétázol? Ne aggódj, a karácsonyi menü akkor is lehet ízletes és ünnepi!
5 hatékony hasizom gyakorlat, ha gyors eredményre vágysz
Íme 5 hatékony hasizomgyakorlat, amelyek a teljes core-izomzatot célozzák:
4 ital, ami finom és gyorsan segít eltüntetni a hashájat
Fogyókúra alatt különösen fontos, hogy ne veszíts vizet a szervezetedből. De a megfelelő mennyiségű folyadék bevitele azért is hasznos, mert kellemesen eltelít, kevésbé leszel állandóan éhes, mutatjuk, milyen finomságokat érdemes inni.
Mit szabad és mit tilos enni, ha keto diétázol?
Manapság az egyik legnépszerűbb, legtöbbek által követett fogyókúrás irányzat, de vajon te tudod pontosan mit szabad és mit tilos ilyenkor megenned?
Három zseniális vacsora csirkéből, ha diétázol
Nem tudjuk megunni a csirkehúst: egyik kedvenc egészséges alapanyagunk, sokféleképpen elkészíthető, csak egy kis kreativitás kell ahhoz, hogy finom, tápláló és diétába is könnyen illeszthető vacsorákat készítsünk belőle – mindössze 10-20 perc alatt.
A tél fiatalító fűszerei, mutatjuk, mit szerezz be!
A titok a téli fűszerekben rejlik, melyek még képesek akár meg is fiatalítani a testet.

Ajánlataink