A nyári melegben különösen fontos figyelni a napi optimális folyadékbevitelre. A csecsemők és a kisgyermekek nem szólnak, ha szomjasak, ezért a szülők feladata gondoskodni arról, hogy rendszeresen igyanak. A kicsiket folyamatosan kínálni kell, persze nem mindegy, hogy mikor és mivel. A gyerekek folyadékháztartása nagyon labilis, és csak úgy tartható egyensúlyban, ha a nap folyamán többször, kisebb mennyiségű folyadékot kapnak. A legegészségesebb a víz és a gyümölcslevek, a cukrozott üdítőket kerülni kell.

Nyári folyadékpótlás babáknál és kisgyermekeknél

A táplálkozási szokások nagy része már gyermekkorban kialakul. A változatos, sok zöldséget és gyümölcsöt tartalmazó étrend akkor lesz természetes a gyermek számára, ha otthon is ezt látja. Az egészséges táplálkozás szerves részét képezi a megfelelő folyadékbevitel is.

Az anyatej és a tápszer kiváló szomjoltó

Hat hónapos kor alatt a baba fő étele és itala az anyatej. Sokan megpróbálják anyatejes babájukat vízzel, teával kínálni, és – főleg kánikulában – aggódnak, ha a baba nem fogadja el az italt. Kizárólagosan szoptatott babának azonban nincs szüksége más folyadékra. Ha tápszert is kap a baba, akkor amennyiben megissza a napi 8–10 deciliter mennyiséget, csak extrém melegben szükséges forralt és lehűtött vízzel vagy babavízzel kínálni.

Hat hónapos kor fölött a csecsemők fő étele és itala továbbra is az anyatej, illetve a tápszer. Utóbbiból naponta 5–8 decit kell fogyasztania a babának. Ebben a korban már kínálható más folyadék is: felforralt, majd lehűtött víz, babavíz, gyenge százszázalékos gyümölcstea, hígított gyümölcs- és zöldséglé. Semmiképpen nem kaphat a baba tehéntejet, kecsketejet, zabtejet, szójatejet, rizstejet, mert magas fehérje- és ásványianyag-tartalmuk megterhelő az emésztőrendszernek és a vesének. A cukros üdítőitalok más, értékes tápanyagoktól veszik el a helyet, és károsítják a baba fogait.

Folyadékpótlás kisgyermekeknél

A gyermekek folyadékszükséglete 1,5–2 liter naponta. A táplálékkal felvett víz mennyisége 8 deciliter körül van, a többit különböző folyadékok formájában kell bevinni a szervezetbe. Magas víztartalmú ételek a főzelékek, levesek, gyümölcsök, zöldségek. Gyermekeknél nem árt odafigyelni arra, hogy az ételekkel elfogyasztott vízmennyiséget milyen minőségű és összetételű folyadékkal egészítjük ki.

Kisgyermeknek még nem ajánlott ásványvizet adni. A szomjúság csillapítására legjobb a jó minőségű ivóvíz és a százszázalékos gyümölcslé. A gyümölcslevek kiválóan csillapítják a szomjúságot, és vitamin- és ásványianyag-tartalmuk is jelentős. Legnagyobb mennyiségben C-vitamint tartalmaznak, amely fokozza a szervezet ellenálló képességét. A zöldség- és gyümölcslevek többsége karotinban gazdag, de a B-vitaminok is megtalálhatók összetevőik között.

folydék, nyár, gyerek

A szomjúság csillapítására legjobb a jó minőségű ivóvíz és a százszázalékos gyümölcslé.
Fotó: shutterstock

Extrém esetek: napszúrás, hőguta, hányás, hasmenés

Nyáron sajnos nagyon gyakori kisgyermekeknél a napszúrás és a hőguta. Előbbi a fejet ért sugárzó hő hatására alakul ki, utóbbi pedig akkor, ha a hőleadás nincs egyensúlyban a hőfelvétellel – például ha a gyereket „túlöltözteti” a gondos mama. A tünetek: nyugtalanság, kábultság, aluszékonyság, szapora szívverés, forró, izzadt bőr. Ilyenkor a gyermeket hűvös helyre kell fektetni, langyos vízzel óvatosan lemosdatni és gondoskodni kell a folyadék– és sópótlásról (1 liter vízhez 1 kiskanál sót keverni, majd lassan megitatni a gyerekkel). Ha ezek után sem rendeződik a gyermek állapota, orvost kell hívni.

A forróság kedvez a hányást, hasmenést okozó vírusok elszaporodásának. Ilyenkor a folyadékvesztésen túl ionizált ásványi sókat is veszít a szervezet. Ezek közül a legnagyobb jelentősége a nátrium és a kálium elvesztésének van. Ritka esetben felborulhat a szervezet sav-bázis háztartása, vagyis savas irányba tolódhat el. A legfontosabb az elvesztett folyadék és ásványi sók visszapótlása. Nagyfokú folyadékvesztés esetén infúziót kell adni, ha azonban a gyermek jól itatható és az elfogyasztott folyadékot nem hányja ki, akkor a kis- és közepes fokú folyadékvesztés itatással is rendezhető. Erre a célra a legmegfelelőbb a szénsavmentes ásványvíz és az enyhén sózott tea. Az itatott folyadékot célszerű lehűteni, és gyakran kínálni vele a gyermeket.

A csecsemők folyadékigénye 150 ml/kg/nap. Egy hat hónapos, 6 kiló testtömegű kisbaba napi folyadékigénye közel egy liter, egy 8 kilós csecsemőé pedig kb. 1,2 liter.

Tipp a szülőknek

  • Nyáron utazáskor, strandon mindig legyen kéznél innivaló, előre elkészített (megmosott, feldarabolt) gyümölcs.
  • A babákkal, kisgyermekekkel árnyékos, szellős helyen célszerű pihenni a strandon is.
  • A piciket gyakran kínálják innivalóval – lehet, hogy az egyik pillanatban nem kérik, majd utána rövid idő múlva elfogadják az italt.
  • Kicsit nagyobb gyerekeket be lehet vonni a gyümölcs- és zöldséglevek „gyártásába”. Imádják a gyümölcscentrifugákat, zöldségpréseket és sokkal szívesebben fogyasztják el az egészséges szomjoltókat, ha ők maguk válogathatják össze az alapanyagokat és készíthetik el az üdítő finomságokat.
  • Hőségben a gyermekek is szívesebben fogyasztanak enyhén lehűtött folyadékot. A vidám, figurás jégkockák elég aprók ahhoz, hogy ne ártsanak a fogaknak és a toroknak, és mégis érződik jótékony hatásuk.
  • Ha a gyümölcsteákat – sőt a vizet is – díszes, vidám kancsókba töltik, a gyerekek nagyobb kedvvel fogyasztanak belőlük. Sok gyerek szívesebben és többet iszik, ha szívószálat használhat.

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Hűsítő édesség, amit nyáron is ehetsz – így csináld!
Nyáron sem kell lemondanod az édességről, csak okosan válassz! Ez a könnyű, hűsítő finomság pár perc alatt elkészül, tele van friss gyümölccsel, mégis barátságos a diétádhoz – próbáld ki, és élvezd a nyár minden falatját bűntudat nélkül!
15 perces otthoni edzésterv, ha nincs időd semmire
Nincs időd órákig edzeni? Nem gond! Ez a 15 perces otthoni edzésterv tökéletes, ha gyorsan, eszközök nélkül szeretnél formába lendülni. Csak a saját testsúlyodra és egy kis kitartásra lesz szükséged!
5 étel, amit este is nyugodtan ehetsz fogyókúra alatt
Este rád tör az éhség, de nem akarod tönkretenni a diétádat? Nem kell éhezve lefeküdnöd! Mutatunk 5 egyszerű és finom ételt, amit bátran ehetsz este is, ha fogyni szeretnél – bűntudat nélkül.
Életmódváltás 40 felett - Zoltánnak sikerült, neked is fog!
Az életmódváltás ne legyen egy távoli terv, kezdd el most, Zoltán példája alapján! Sosem késő elkezdeni. Mutatjuk hogyan csináld!
Nincs időd edzeni? Íme a trükk, amit bárhol bevethetsz
Nincs időd hosszú edzésekre? Egy orvos szerint már napi néhány perces mozgással is látványos eredményt érhetsz el – ha jól illeszted be a napirendedbe.
A legjobb diétás nyári limonádék
Ha nyáron is figyelsz az alakodra, de nem szeretnél lemondani a hűsítő finomságokról, akkor ez a diétás limonádéválogatás neked szól. Könnyű, frissítő, kalóriaszegény italok, amelyeket pár perc alatt elkészíthetsz otthon – és még a diétádat sem veszélyeztetik.
Menopauza, puffadás, fájdalom? A lepkeszegmag lehet a válasz
A keleti gyógyászatban évezredek óta ismert – az ayurvéda szerint melegítő, nyákoldó, gyulladáscsökkentő és anyagcserét serkentő hatású, de számos más kincset érő hatással büszkélkedhet.
Így fogyhatsz edzés és szenvedés nélkül – csak lélegezz tudatosan
El sem hinnéd, de egy japán színész véletlenül fedezte fel azt az egyszerű légzéstechnikát, amellyel mozgás és koplalás nélkül is látványosan fogyott. A módszerhez mindössze napi néhány perc tudatos légzésre van szükség – és máris beindulhat a változás.

Ajánlataink