Sütve, főzve, akár még nyersen fogyasztva is a halételek nagyon finomak. Igaz, némelyik „különleges” íze, illata elrettenthet egyeseket, de az egészséges, kiegyensúlyozott táplálkozás érdekében érdemes beiktatnunk a menünkbe a halakat. Például az ómega 3 zsírsavak miatt, amelyekben a halak rendkívül gazdagok.
Ezek a többszörösen telítetlen zsírsavak nélkülözhetetlenek a szervezetünk számára. Ám ezt a tápanyagot a szervezet nem tudja előállítani, így táplálékkal kell bevinnünk. És jól tesszük, ha így teszünk: nagy szerepük van a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében (Magyarországon a halálozások több mint feléért a szív- és érrendszeri betegségek a felelősek), az emberi agy magzati és csecsemőkori fejlődésében, majd későbbi működésében. az ómega 3 zsírsav forrásai a tengeri halak, a tőkehalmájolaj, de megtalálható a diófélékben, a lenmag- és a repceolajban is. Nem csak a tengeri halak egészségesek: a Magyarországon élő halak közül a busa zsírsavösszetétele a legelőnyösebb, kiemelkedően gazdag ómega 3 zsírsavakban.
Lazac
Az egyik legnépszerűbb tengeri hal. nem véletlenül: amellett, hogy nagyon finom, rendkívül jó hatással van a szívre. Egy kutatás szerint, azoknál az embereknél, akik hetente legalább 85 gramm zsíros halat – például lazacot – fogyasztanak, 70 százalékkal csökkent a szívinfarktus veszélye – olvashatjuk az MDOSZ jelentésében.
Tonhal
E világos húsú halat talán még azok is szeretik, akik kevésbé rajonganak a tengeri halakért. Kiváló fehérjeforrás, és természetesen rengeteg ómega 3 zsírsavat vihetünk be a szervezetünkbe, ha ezt a – nálunk leginkább konzerv formában kapható – halat fogyasztjuk. Ha gyors ebédet szeretnénk készíteni, elég csak összekeverni friss salátával vagy más körettel: biztosan nem maradunk éhesek.
Tőkehal
Fehér, sovány húsú hal. nincsen jellegzetes halíze, így nagyon jól párosítható különböző zöldfűszerekkel. Ízesíthetjük fokhagymával, paradicsommal is – változatos finomságokat készíthetünk belőle, nem csak hétköznapokra.
Hekk
Bár a legtöbbször valószínűleg a Balaton partján esszük, a hekk nem hazai hal. Valójában a Földközi-tengerben és a Kelet-atlanti-óceán térségében őshonos. Sokféleképpen elkészíthetjük: főzhetjük, süthetjük grillen, roston, serpenyőben vagy olajban.