1. A REPTEREKEN, VASÚTÁLLOMÁSOKON HEMZSEGNEK A KÓROKOZÓK
Ezeken a helyeken a megszokottnál lényegesen több ember gyűlik össze zárt térben, ami kedvez a vírusok és baktériumok terjedésének. A repülőgépeken ugyan szűrik a levegőt, mégis, a szoros közelségnek köszönhetően elég egy tüsszentés vagy köhögés, és máris szabad az út a vírusok, baktériumok előtt.
Legjobb védelem: A gépen érdemes minél előrébb ülni, mivel az utasszállítókon állítólag ott jobb a levegő áramlása. Ha megteheti, váltson jegyet az első osztályra, mivel ott kevésbé ülnek zsúfoltan az utasok. A gépek mosdójára akár 100-150 ember is jut, így a felületeken rengeteg kórokozó telepszik meg. A legjobb, ha alaposan felszerelkezik fertőtlenítő kendőkkel, kézmosó folyadékkal, és a helyére visszatérve másodszor is fertőtleníti a kezét.
2. IDEGEN ORSZÁGOK, EGZOTIKUS BETEGSÉGEK
Könnyű nem foglalkozni a különböző, Magyarországon ismeretlen betegségekkel mindaddig, amíg útra nem kel. A világ minden részén találkozni olyan vírusokkal és baktériumokkal, amelyek egy külföldi számára veszélyesek lehetnek. Léteznek olyan helyek, ahová eleve csak a kötelező oltások beadatása után léphet be az utazó, de elképzelhető, hogy ezek mellett érdemes még egyéb, ajánlott vakcinákat is beadatni. Az úti célja ismeretében erről mindig konzultáljon orvosával.
Legjobb védelem: Az utazás előtt 1-2 hónappal mindenképpen tájékozódjon arról, milyen betegségek veszélyeztetik az adott országban és gondoskodjon a megfelelő védőoltásokról, gyógyszerekről.
3. AZ UTAZÁS MEGVÁLTOZTATHATJA A RENDSZERESEN SZEDETT GYÓGYSZEREK HATÁSÁT
Egyes betegségekben, például 1-es típusú diabéteszben az utazás során nagy eséllyel változtatni kell a kezelés szokásos menetén. A változás az étkezési szokásokban, az aktivitában, illetve az időzóna eltolódása mind befolyásolja a vércukorszintet, emiatt előfordulhat, hogy az inzulin megszokott mennyiségén változtatni kell.
Legjobb védelem: Ha rendszeresen szed gyógyszereket, beszéljen a kezelőorvosával arról, milyen változásokra készülhet. Mindig csomagoljon legalább egy heti adaggal több gyógyszert, felkészülve a váratlan helyzetekre. A gyógyszereit mindig a kézipoggyászában szállítsa!
4. SZENNYEZETT CSAPVÍZ
Egyes területeken a víz egyáltalán nem alkalmas emberi fogyasztásra, máshol csak az „idegenek” számára tabu a vízivás. Külföldiként ugyanis a bélből hiányoznak azok a védő mikrobák, amelyek a helyiekben megtalálhatók, így a víz komoly hasmenéses tüneteket okozhat. A víz nagy szerepet játszik a bélrendszert érintő fertőző betegségek terjesztésében.
Legjobb védelem: A legjobb, ha még otthon eldönti, milyen módon gondoskodik a víz fertőtlenítéséről. Fogyasszon mindig jól ismert márkájú, dobozos, palackozott italokat – és az utóbbiaknál mindig győződjön meg a zárókupak sértetlenségéről. Fogmosáshoz se használjon a helyi vízből, illetve kerülje a jégkocka fogyasztását is.
5. A STRESSZ ÉS A FÁRADTSÁG MEGBETEGÍTHET
A vakációnak pihentetőnek kellene lennie, de a legtöbb esetben a szabadságot megelőző időszak túlórákkal teli és feszült. Az eredmény pedig egy olyan stressz okozta állapot, amelyet „szabadidős betegségnek” is neveznek. Stressz a munkában, majd rögtön az utazás okozta izgalmak: mindez rengeteg felszabadult adrenalint és kortizol hormont jelent. A stesszes periódus után a kortizol tovább marad a véráramban, mint az adrenalin, ami aztán ideiglenesen gyengítheti az immunrendszert.
Legjobb védelem: A stressz ellen használjon relaxációs technikákat: meditáljon, lélegezzen mélyeket, jógázzon, hallgasson zenét vagy sportoljon. Tervezzen meg mindent jó előre a vakációjával kapcsolatosan, így elkerülheti a felesleges izgalmakat.