A nyár legtöbbször az utazásról, az izgalmakról szól. De mi a helyzet akkor, ha érkezés után, ahelyett, hogy gondtalanul élvezné a jól megérdemelt pihenést, ágynak dönti egy betegség? Szakértők szerint ez ismert jelenség, az emberek nagy része ugyanis az utazás során valamilyen vírussal fertőződik, és többnyire felső légúti megbetegedés lesz a „végeredmény”. Íme a leggyakoribb okok, és tippek, hogyan tudja csökkenteni a megbetegedés kockázatát.

Őrizze meg egészségét!

1. A REPTEREKEN, VASÚTÁLLOMÁSOKON HEMZSEGNEK A KÓROKOZÓK

Ezeken a helyeken a megszokottnál lényegesen több ember gyűlik össze zárt térben, ami kedvez a vírusok és baktériumok terjedésének. A repülőgépeken ugyan szűrik a levegőt, mégis, a szoros közelségnek köszönhetően elég egy tüsszentés vagy köhögés, és máris szabad az út a vírusok, baktériumok előtt.

Legjobb védelem: A gépen érdemes minél előrébb ülni, mivel az utasszállítókon állítólag ott jobb a levegő áramlása. Ha megteheti, váltson jegyet az első osztályra, mivel ott kevésbé ülnek zsúfoltan az utasok. A gépek mosdójára akár 100-150 ember is jut, így a felületeken rengeteg kórokozó telepszik meg. A legjobb, ha alaposan felszerelkezik fertőtlenítő kendőkkel, kézmosó folyadékkal, és a helyére visszatérve másodszor is fertőtleníti a kezét.

2. IDEGEN ORSZÁGOK, EGZOTIKUS BETEGSÉGEK

Könnyű nem foglalkozni a különböző, Magyarországon ismeretlen betegségekkel mindaddig, amíg útra nem kel. A világ minden részén találkozni olyan vírusokkal és baktériumokkal, amelyek egy külföldi számára veszélyesek lehetnek. Léteznek olyan helyek, ahová eleve csak a kötelező oltások beadatása után léphet be az utazó, de elképzelhető, hogy ezek mellett érdemes még egyéb, ajánlott vakcinákat is beadatni. Az úti célja ismeretében erről mindig konzultáljon orvosával.

Legjobb védelem: Az utazás előtt 1-2 hónappal mindenképpen tájékozódjon arról, milyen betegségek veszélyeztetik az adott országban és gondoskodjon a megfelelő védőoltásokról, gyógyszerekről.

3. AZ UTAZÁS MEGVÁLTOZTATHATJA A RENDSZERESEN SZEDETT GYÓGYSZEREK HATÁSÁT

Egyes betegségekben, például 1-es típusú diabéteszben az utazás során nagy eséllyel változtatni kell a kezelés szokásos menetén. A változás az étkezési szokásokban, az aktivitában, illetve az időzóna eltolódása mind befolyásolja a vércukorszintet, emiatt előfordulhat, hogy az inzulin megszokott mennyiségén változtatni kell.

Legjobb védelem: Ha rendszeresen szed gyógyszereket, beszéljen a kezelőorvosával arról, milyen változásokra készülhet. Mindig csomagoljon legalább egy heti adaggal több gyógyszert, felkészülve a váratlan helyzetekre. A gyógyszereit mindig a kézipoggyászában szállítsa!

4. SZENNYEZETT CSAPVÍZ

Egyes területeken a víz egyáltalán nem alkalmas emberi fogyasztásra, máshol csak az „idegenek” számára tabu a vízivás. Külföldiként ugyanis a bélből hiányoznak azok a védő mikrobák, amelyek a helyiekben megtalálhatók, így a víz komoly hasmenéses tüneteket okozhat. A víz nagy szerepet játszik a bélrendszert érintő fertőző betegségek terjesztésében.

Legjobb védelem: A legjobb, ha még otthon eldönti, milyen módon gondoskodik a víz fertőtlenítéséről. Fogyasszon mindig jól ismert márkájú, dobozos, palackozott italokat – és az utóbbiaknál mindig győződjön meg a zárókupak sértetlenségéről. Fogmosáshoz se használjon a helyi vízből, illetve kerülje a jégkocka fogyasztását is.

5. A STRESSZ ÉS A FÁRADTSÁG MEGBETEGÍTHET

A vakációnak pihentetőnek kellene lennie, de a legtöbb esetben a szabadságot megelőző időszak túlórákkal teli és feszült. Az eredmény pedig egy olyan stressz okozta állapot, amelyet „szabadidős betegségnek” is neveznek. Stressz a munkában, majd rögtön az utazás okozta izgalmak: mindez rengeteg felszabadult adrenalint és kortizol hormont jelent. A stesszes periódus után a kortizol tovább marad a véráramban, mint az adrenalin, ami aztán ideiglenesen gyengítheti az immunrendszert.

Legjobb védelem: A stressz  ellen használjon relaxációs technikákat: meditáljon, lélegezzen mélyeket, jógázzon, hallgasson zenét vagy sportoljon. Tervezzen meg mindent jó előre a vakációjával kapcsolatosan, így elkerülheti a felesleges izgalmakat.

Ezek is érdekelhetnek

Répa vagy szalonna? - A kismama étrendje és ízérzékelés a pocakban
A kismama étrendje nemcsak egészséget, de ízlést is formál. Tudj meg többet a magzati ízérzékelésről és annak hatásairól!
Szőrös kutyatej: a természetes fájdalomcsillapító növény!
Fedezd fel a szőrös kutyatej gyógyhatásait! Gyulladáscsökkentő, immunerősítő, fájdalomcsillapító és vírusölő szerként is hatásos.
Most nyílik a bodza, tedd el télire cukor nélkül
Te is imádod a bodza szörpöt, de megrémiszt, mennyi egészségtelen fehér cukor kell bele? Mutatjuk, hogy készítsd el a diétás változatot.
Fogyás cukrászként: Benjamin fogyás története!
Nagy Benjámint édesanyja életmódváltása és fogyása ösztönözte arra, hogy ő is belevágjon a nagy kihívásba. Azóta kölcsönösen inspirálják egymást, sőt, edzésre is közösen járnak…
Diétás napok, isteni ízekkel– levestől könnyebb az élet
A levest nemcsak a tested melegítésére fogyasztod, hanem egyúttal folyadékpótlásra és energiabevitelre is kiváló megoldás.
Hizlaló zöldségek, ezektől óvakodj, ha diétázol
Jobb, ha körültekintő vagy, mert ha ezeket választod a diétádhoz, súlyod nemhogy csökkenni nem fog, de több kilót fel is szedhetsz magadra. Érdemes mindig utánajárni, mitől kell óvakodni!
Esküvő előtti diéta
Minden menyasszony arra vágyik, hogy amikor oltár elé áll, tökéletesen mutasson rajta a ruha, és ragyogjon. Ez a diéta minden álmot valóra vált!
Színek és anyagok, melyek vékonyítanak
A megfelelő ruházati anyagok és minták megválasztása elősegítheti az áramvonalasabb sziluette kialakítását.

Ajánlataink