A nyár legtöbbször az utazásról, az izgalmakról szól. De mi a helyzet akkor, ha érkezés után, ahelyett, hogy gondtalanul élvezné a jól megérdemelt pihenést, ágynak dönti egy betegség? Szakértők szerint ez ismert jelenség, az emberek nagy része ugyanis az utazás során valamilyen vírussal fertőződik, és többnyire felső légúti megbetegedés lesz a „végeredmény”. Íme a leggyakoribb okok, és tippek, hogyan tudja csökkenteni a megbetegedés kockázatát.

Őrizze meg egészségét!

1. A REPTEREKEN, VASÚTÁLLOMÁSOKON HEMZSEGNEK A KÓROKOZÓK

Ezeken a helyeken a megszokottnál lényegesen több ember gyűlik össze zárt térben, ami kedvez a vírusok és baktériumok terjedésének. A repülőgépeken ugyan szűrik a levegőt, mégis, a szoros közelségnek köszönhetően elég egy tüsszentés vagy köhögés, és máris szabad az út a vírusok, baktériumok előtt.

Legjobb védelem: A gépen érdemes minél előrébb ülni, mivel az utasszállítókon állítólag ott jobb a levegő áramlása. Ha megteheti, váltson jegyet az első osztályra, mivel ott kevésbé ülnek zsúfoltan az utasok. A gépek mosdójára akár 100-150 ember is jut, így a felületeken rengeteg kórokozó telepszik meg. A legjobb, ha alaposan felszerelkezik fertőtlenítő kendőkkel, kézmosó folyadékkal, és a helyére visszatérve másodszor is fertőtleníti a kezét.

2. IDEGEN ORSZÁGOK, EGZOTIKUS BETEGSÉGEK

Könnyű nem foglalkozni a különböző, Magyarországon ismeretlen betegségekkel mindaddig, amíg útra nem kel. A világ minden részén találkozni olyan vírusokkal és baktériumokkal, amelyek egy külföldi számára veszélyesek lehetnek. Léteznek olyan helyek, ahová eleve csak a kötelező oltások beadatása után léphet be az utazó, de elképzelhető, hogy ezek mellett érdemes még egyéb, ajánlott vakcinákat is beadatni. Az úti célja ismeretében erről mindig konzultáljon orvosával.

Legjobb védelem: Az utazás előtt 1-2 hónappal mindenképpen tájékozódjon arról, milyen betegségek veszélyeztetik az adott országban és gondoskodjon a megfelelő védőoltásokról, gyógyszerekről.

3. AZ UTAZÁS MEGVÁLTOZTATHATJA A RENDSZERESEN SZEDETT GYÓGYSZEREK HATÁSÁT

Egyes betegségekben, például 1-es típusú diabéteszben az utazás során nagy eséllyel változtatni kell a kezelés szokásos menetén. A változás az étkezési szokásokban, az aktivitában, illetve az időzóna eltolódása mind befolyásolja a vércukorszintet, emiatt előfordulhat, hogy az inzulin megszokott mennyiségén változtatni kell.

Legjobb védelem: Ha rendszeresen szed gyógyszereket, beszéljen a kezelőorvosával arról, milyen változásokra készülhet. Mindig csomagoljon legalább egy heti adaggal több gyógyszert, felkészülve a váratlan helyzetekre. A gyógyszereit mindig a kézipoggyászában szállítsa!

4. SZENNYEZETT CSAPVÍZ

Egyes területeken a víz egyáltalán nem alkalmas emberi fogyasztásra, máshol csak az „idegenek” számára tabu a vízivás. Külföldiként ugyanis a bélből hiányoznak azok a védő mikrobák, amelyek a helyiekben megtalálhatók, így a víz komoly hasmenéses tüneteket okozhat. A víz nagy szerepet játszik a bélrendszert érintő fertőző betegségek terjesztésében.

Legjobb védelem: A legjobb, ha még otthon eldönti, milyen módon gondoskodik a víz fertőtlenítéséről. Fogyasszon mindig jól ismert márkájú, dobozos, palackozott italokat – és az utóbbiaknál mindig győződjön meg a zárókupak sértetlenségéről. Fogmosáshoz se használjon a helyi vízből, illetve kerülje a jégkocka fogyasztását is.

5. A STRESSZ ÉS A FÁRADTSÁG MEGBETEGÍTHET

A vakációnak pihentetőnek kellene lennie, de a legtöbb esetben a szabadságot megelőző időszak túlórákkal teli és feszült. Az eredmény pedig egy olyan stressz okozta állapot, amelyet „szabadidős betegségnek” is neveznek. Stressz a munkában, majd rögtön az utazás okozta izgalmak: mindez rengeteg felszabadult adrenalint és kortizol hormont jelent. A stesszes periódus után a kortizol tovább marad a véráramban, mint az adrenalin, ami aztán ideiglenesen gyengítheti az immunrendszert.

Legjobb védelem: A stressz  ellen használjon relaxációs technikákat: meditáljon, lélegezzen mélyeket, jógázzon, hallgasson zenét vagy sportoljon. Tervezzen meg mindent jó előre a vakációjával kapcsolatosan, így elkerülheti a felesleges izgalmakat.

Ezek is érdekelhetnek

Ne csak fogadkozz: Így tartsd be a diétát 2025-ben, hogy sikerüljön
Íme néhány praktikus tanács, amivel valóban elérheted diétás céljaidat.
Megújult a szilveszteri lencse, ezt a recepted imádni fogod
Egy kis újítás sosem árt!
Táplálkozási tanácsadók, dietetikusok, sportedzők: a tudatos élet hivatásos támogatói!
Az egészségtudatos életmódra való törekvés alighanem napjaink egyik legnépszerűbb – pozitív – trendje. Egyre többen keresik a hasznos útmutatást, hogyan lehetnek jobban táplálkozni, aktívabban élni, mozogni, sportolni, és hogyan érhető el az afféle mentális egészség és jóllét.
Diétás lett a dubai csoki, készítsd el te is otthon
Varázslatos édesség bűntudat nélkül! Készítsd el a diétás Dubai csokit, amely cukormentes, egészséges alapanyagokból áll, és tökéletesen illik az ünnepek utáni könnyed életmódhoz
Három vadiúj diéta, ami 2025-ben segít végre lefogyni
Fedezd fel a 2025-ös év legújabb diétáit! Innovatív megközelítések, amelyek az egészségedet és életmódodat is forradalmasítják. Ismerd meg a jövő trendjeit és jövőre könnyebb lesz megszabadulni a feleslegtől!
A mai kor új „betegsége” – szexuális anorexia
Most nincs kedvem hozzá! De már hónapok, esetleg évek óta? Van, hogy a vágy hiányát nem a fejfájás, a stressz vagy a fáradtság okozza, hanem valami más, ami ráadásul mindenféle fizikai ok nélkül jelentkezik.
5 alakkímélő desszert karácsonyra
Az ünnepi fogások koronája a desszert, amit akkor sem érdemes elfelejteni, ha éppen diétázunk.
Így alakítsd át a karácsonyi kedvenc ételeket, hogy ne hizlaljanak
Szeretnéd élvezni a nagyi kedvenc receptjeit anélkül, hogy feladnád az egészséges életmódot? Tippek és trükkök, hogyan alakítsd át a klasszikus fogásokat diétás, de ízletes verziókra!

Ajánlataink