Nézzünk szembe a tényekkel: a tennivalók listáján az egészségügyi szűrések általában valahol a sor végén szerepelnek. Pedig egy sor gyorsan és fájdalommentesen elvégezhető vizsgálat még a tünetek megjelenése előtt fényt deríthet súlyos, akár életveszélyes betegségekre. Az egészségbiztosítás fedezi a legtöbb vizsgálatot, ne sajnálja az időt, keresse fel háziorvosát és kérje tanácsát.

Óvja egészségét szűrővizsgálatokkal

Melanomaszűrés

A rosszindulatú festékes anyajegydaganat – a melanoma – a bőrrákok legveszélyesebb formája. A bőrben található fekete-barna festékanyagot, pigmentet termelő sejtek a melanociták – a melanoma ezeknek a sejteknek a rosszindulatú daganata. A bőrgyógyász a vizsgálat során átnézi az egész testet, beleértve a hajas fejbőrt, a nemi szervek és az ujjak közötti területet is.

Szűrés gyakorisága: Évente egyszer. Magas kockázati tényezők esetén 6 havonta.

PAP-teszt

A szűrés alkalmával citológiai, azaz sejtmintát vesz az orvos egy kis kefe és spatula segítségével a méhnyakról/méhszájról. A mintát kenet formájában küldik a laboratóriumba, ahol megvizsgálják, olyan sejteket keresve, amelyek a rákot megelőző állapotra vagy rákos elváltozásra utalhatnak.

Szűrés gyakorisága: 18 éves kortól, illetve a nemi élet megkezdésének időpontjától 3 évente. Magas kockázati tényezők esetén évente.

HPV-teszt

A citológiai vizsgálat során nem szűrnek automatikusan HPV-re, annak kimutatására külön vizsgálatra van szükség. A citológiai vizsgálathoz hasonlóan a méhnyakról/ méhszájról fájdalommentesen mintát vesznek, ezek a hámsejtek alkalmasak arra, hogy kimutassák az esetleges fertőzöttséget.

Szűrés gyakorisága: 30–65 év között a Papteszttel párosítva 5 évente.

Mell ultrahangos vizsgálata

Az ultrahang az ultrahanghullámok visszaverődési tulajdonságait kihasználva készít felvételt az emlőkről. Az ultrahangvizsgálat segít kimutatni a mellszövetben előforduló rendellenességeket, amelyeket fizikai úton történő vagy mammográfos vizsgálat során fedeztek fel. Szűrés gyakorisága: 16 év felett évente. Laboratóriumi vizsgálatok általában teljes vizelet- és vérképvizsgálatot értünk alatta. Egyebek mellett vérsejtsüllyedés, májfunkciós vizsgálatok, vesefunkció, vércukor, vérzsír (koleszterin, triglicerid, HDL-koleszterin) szerepelnek az alapvérkép-elemzésben.

Szűrés gyakorisága: Évente.

Belgyógyászati szűrővizsgálat

A háziorvosi vizsgálat magában foglalja egyebek között a vérnyomásmérést, EKG-t is. Az orvos elbeszélget a beteggel, és ilyenkor a beteg által mellékesnek gondolt panaszok is szóba kerülhetnek. Ha szükséges, az orvos étkezési és életmódbeli tanácsokat is ad. A magas vérnyomás utalhat szívbetegségre, veseelégtelenségre és más súlyos betegségekre is.

Szűrés gyakorisága: Évente.

Mellkasröntgen

A leggyakrabban alkalmazott röntgenvizsgálat. Eredetileg a TBC felismerésére kezdték el használni, de nemcsak a tüdő, hanem a szív és a nagy erek állapotát, méretét és alakját is vizsgálja, a gerincről és a csontokról is jó minőségű felvételek készíthetők, illetve kimutat nagyobb daganatokat is.

Szűrés gyakorisága: évente.

Kolonoszkópia

A végbél, a szigmabél, a vastagbél, illetve a vékonybélvastagbél átmenet vizsgálatára szolgáló eljárás. Segítségével felfedezhetők a polipok, daganatok, illetve gyulladt, vérzéses területek a belek nyálkahártyáján. Az orvos nemcsak diagnózis felállítására használja, hanem, ha úgy látja jónak, akkor és ott el is tudja távolítani például a polipot.

Szűrés gyakorisága: az első vizsgálat 50 éves korban javasolt, illetve akkor, ha magas a kockázati tényező (vastagbélrák a családban) vagy gyanús tünetek (véres széklet, erős hasi fájdalom) esetén.

Ezek is érdekelhetnek

Mit szabad és mit tilos enni, ha keto diétázol?
Manapság az egyik legnépszerűbb, legtöbbek által követett fogyókúrás irányzat, de vajon te tudod pontosan mit szabad és mit tilos ilyenkor megenned?
Három zseniális vacsora csirkéből, ha diétázol
Nem tudjuk megunni a csirkehúst: egyik kedvenc egészséges alapanyagunk, sokféleképpen elkészíthető, csak egy kis kreativitás kell ahhoz, hogy finom, tápláló és diétába is könnyen illeszthető vacsorákat készítsünk belőle – mindössze 10-20 perc alatt.
A tél fiatalító fűszerei, mutatjuk, mit szerezz be!
A titok a téli fűszerekben rejlik, melyek még képesek akár meg is fiatalítani a testet.
Mindent a fogamzásgátlásról: melyik való neked?
A fogamzásgátlás minden párt érint, akik nem szeretnének gyereket a közeljövőben. Keressük a legjobb megoldást, ami biztonságos, és igazán illik hozzád.
Sütés nélkül készül ez a mennyei joghurt torta
Ha nincs kedved órákig a konyhában bíbelődni, próbáld ki ezt a receptet.
Ezt az új diétás kókuszgolyót imádni fogod, pillanatok alatt kész
Ez az egyszerű zöldség az indiánok kedvelt eledele volt. Jótékony élettani hatását hosszan sorolhatjuk: megfázásos betegségek hatékony ellenszere, erősíti az immunrendszert. Sósan és édesen is isteni.
Ez november legjobb diétája, karácsonyra bomba alakod lesz
A szervezet feltöltődik vitaminokkal, tápanyagokkal, méghozzá úgy, hogy közben fogyhatunk is.
Ez az ősz legjobb diétás fegyvere, így vesd be a savanyú káposztát
A savanyú káposzta és az abból készült ételek elképesztően jó hatással vannak a szervezetünkre, ezért jó lenne, ha nemcsak az ünnepi asztalon találkoznánk vele, hanem az év többi napján is.

Ajánlataink