Szakemberek szerint a gyerekkori elhízásért mindig több, egymással összefüggő tényező okolható, de alapvetően a legnagyobb probléma, hogy a kalóriabevitel tartósan meghaladja a fizikai aktivitással leadott kalóriamennyiséget. A kalóriatöbblet következménye egyénenként más és más, ebben játszhatnak közre különböző tényezők.
1. Genetikai öröklődés
Azokban a családokban, ahol mindkét szülő túlsúlyos, a gyerekek 80 százalékos valószínűséggel szenvednek majd súlyproblémáktól. mivel normál testalkatú szülők esetében csak minden 5. gyerek túlsúlyos, ez arra enged következtetni, hogy a genetikának nagy szerepe van az elhízásban. Kutatások szerint azonban a genetikai adottságok önmagukban nem vezetnek elhízáshoz, a szociális öröklődés szerepe sokkal jelentősebb. bizonyított, hogy az egyes családtagok táplálkozási és életviteli szokásai rendszerint nagyon hasonlóak.
2. Környezeti hatások
A táplálkozási szokások kialakulásában a családnak és a gyermek közvetlen környezetének döntő szerepe van. Az első év ebből a szempontból is meghatározó, hiszen ilyenkor egyértelműen a szülő felelőssége, hogy milyen étrendhez szoktatja a gyermekét. Sok családban természetes, hogy szomjoltónak szörpöt, cukrozott üdítőt fogyasztanak, és a mértéktelen édesség- és chipsfogyasztás is nagyon gyakori. A gyerek a szülői szokásokat tekinti kiindulópontnak, követendő példának, így a szülői minta nemcsak a táplálkozásban, hanem a rendszeres testmozgás tekintetében is nagyon fontos. Ügyeljen arra, hogy gyermekének már a kezdetektől változatos, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag étrendet biztosítson, és szánjon mindig időt a mozgásra.
3. Pszichés tényezők
A gyerekek egy része nem képes kezelni érzelmi problémáit, illetve az unalmat, a stresszt, és ezért az evésbe menekül. Gyakori, hogy a rosszkedvet, bánatot vagy éppen az indulatokat a gyerek édesség fogyasztásával próbálja megszüntetni. És ott vannak a „bánatevők”, akik azért esznek sokat, mert szoronganak, teljesítménykényszer alatt állnak, esetleg nem kapnak elég figyelmet.