A gyerekek különböző okok miatt válhatnak túlsúlyossá. Gyakori, hogy a kövér kisgyermeket azért viszik orvoshoz a szülei, mert biztosak benne: az elhízás oka a hormonháztartás zavara. Az igazság azonban az, hogy az esetek döntő többségében a gyerekkori elhízásért a kevés mozgás és a nem megfelelő táplálkozás a felelős.

Pluszkilók nyomában

Szakemberek szerint a gyerekkori elhízásért mindig több, egymással összefüggő tényező okolható, de alapvetően a legnagyobb probléma, hogy a kalóriabevitel tartósan meghaladja a fizikai aktivitással leadott kalóriamennyiséget. A kalóriatöbblet következménye egyénenként más és más, ebben játszhatnak közre különböző tényezők.

1. Genetikai öröklődés

Azokban a családokban, ahol mindkét szülő túlsúlyos, a gyerekek 80 százalékos valószínűséggel szenvednek majd súlyproblémáktól. mivel normál testalkatú szülők esetében csak minden 5. gyerek túlsúlyos, ez arra enged következtetni, hogy a genetikának nagy szerepe van az elhízásban. Kutatások szerint azonban a genetikai adottságok önmagukban nem vezetnek elhízáshoz, a szociális öröklődés szerepe sokkal jelentősebb. bizonyított, hogy az egyes családtagok táplálkozási és életviteli szokásai rendszerint nagyon hasonlóak.

2. Környezeti hatások

A táplálkozási szokások kialakulásában a családnak és a gyermek közvetlen környezetének döntő szerepe van. Az első év ebből a szempontból is meghatározó, hiszen ilyenkor egyértelműen a szülő felelőssége, hogy milyen étrendhez szoktatja a gyermekét. Sok családban természetes, hogy szomjoltónak szörpöt, cukrozott üdítőt fogyasztanak, és a mértéktelen édesség- és chipsfogyasztás is nagyon gyakori. A gyerek a szülői szokásokat tekinti kiindulópontnak, követendő példának, így a szülői minta nemcsak a táplálkozásban, hanem a rendszeres testmozgás tekintetében is nagyon fontos. Ügyeljen arra, hogy gyermekének már a kezdetektől változatos, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag étrendet biztosítson, és szánjon mindig időt a mozgásra.

3. Pszichés tényezők

A gyerekek egy része nem képes kezelni érzelmi problémáit, illetve az unalmat, a stresszt, és ezért az evésbe menekül. Gyakori, hogy a rosszkedvet, bánatot vagy éppen az indulatokat a gyerek édesség fogyasztásával próbálja megszüntetni. És ott vannak a „bánatevők”, akik azért esznek sokat, mert szoronganak, teljesítménykényszer alatt állnak, esetleg nem kapnak elég figyelmet.

Ezek is érdekelhetnek

Fogyás cukrászként: Benjamin fogyás története!
Nagy Benjámint édesanyja életmódváltása és fogyása ösztönözte arra, hogy ő is belevágjon a nagy kihívásba. Azóta kölcsönösen inspirálják egymást, sőt, edzésre is közösen járnak…
Diétás napok, isteni ízekkel– levestől könnyebb az élet
A levest nemcsak a tested melegítésére fogyasztod, hanem egyúttal folyadékpótlásra és energiabevitelre is kiváló megoldás.
Hizlaló zöldségek, ezektől óvakodj, ha diétázol
Jobb, ha körültekintő vagy, mert ha ezeket választod a diétádhoz, súlyod nemhogy csökkenni nem fog, de több kilót fel is szedhetsz magadra. Érdemes mindig utánajárni, mitől kell óvakodni!
Esküvő előtti diéta
Minden menyasszony arra vágyik, hogy amikor oltár elé áll, tökéletesen mutasson rajta a ruha, és ragyogjon. Ez a diéta minden álmot valóra vált!
Színek és anyagok, melyek vékonyítanak
A megfelelő ruházati anyagok és minták megválasztása elősegítheti az áramvonalasabb sziluette kialakítását.
3 édesség, amit fogyni vágyóként is nyugodtan ehetsz húsvétkor
Húsvétkor sem kell lemondanod az édességekről, ha figyelsz az alakodra! Mutatok három egyszerű és finom desszertet, amit bűntudat nélkül élvezhetsz az ünnepi asztalon.
Nem tudsz fogyni? 5 dolog, amitől piszokul lelassul az anyagcseréd
Hiába edzel és eszel tudatosan, a fogyás mégsem indul be? Lehet, hogy az anyagcseréd lassult be – mutatjuk az 5 leggyakoribb hibát, amit érdemes mielőbb elkerülnöd!
Gyaloglással fogynál 50 felett? Íme egy heti edzésterv!
Nézd meg, hogyan építheted be ezt a mozgásformát a mindennapjaidb

Ajánlataink