Nem véletlen, hogy ókori feljegyzések és a Biblia is többször kiemelten említi a szőlőt. Egyes Szentírás-értelmezések szerint az Édenkertben is termett szőlő, sőt, Noé első teendői között volt az özönvíz után elültetni a mentett szőlőtőkét. A gyümölcs latin neve (vitis) a vita, vagyis az élet szóból származik, a sumér ékírás az élet szót szőlőlevél alakú jellel ábrázolta. De miért is olyan népszerű ez a bonyolult termesztésű, sok gondoskodást igénylő növény? Mert nemcsak finom, de igazán egészséges is, valódi szupergyümölcs, ami tele van vitaminokkal, ásványi anyagokkal és antioxidánssal. Előszeretettel használja nem csak az élelmiszer-, de a kozmetikai ipar is.
Egészségünk őre
- Az ősszel érő gyümölcs víz- és energiatartalma igen magas, remek vértisztító, méregtelenítő, emellett vízhajtó hatása is ismert.
- Magas cukortartalma ellenére glikémiás indexe alacsony, vagyis nem emeli meg hirtelen a vércukorszintet. Igaz, C-vitamint kisebb mértékben tartalmaz, de B- és Kvitamin-, folsav-, magnézium-, cink- és vastartalma magas.
- Segíti az emésztést, csökkenti a koleszterinszintet.
- A szőlőben többféle polifenol található, amelyek erős antioxidánsok. Ennek köszönhetően a szőlő segít csökkenteni a rák kialakulásának kockázatát.
- A sötét, vörös és lila színű szőlőfélék flavonoidtartalma magas, ezek erős gyulladáscsökkentő és immunerősítő hatásuk miatt fontosak a szervezet egészségének fenntartása szempontjából.
- Ha rendszeresen eszünk szőlőt, sokat teszünk a vérnyomásunk csökkentéséért, a szívünk és az érrendszerünk egészségéért.
- Viszonylag magas cukortartalma ellenére – alacsony glikémiás indexe miatt – diétázók is fogyaszthatják, de azért módjával: este inkább már ne egyék kilószámra, napközben viszont, két étkezés között kifejezetten jó, ha egy kis szőlőt majszolnak. Cukorbetegek is ügyeljenek a megfelelő mennyiségre.
Szőlő aszalva vagy pohárban
Mindegy, hogy milyen formában kerül elénk, a szőlő mindenképp egészséges, de ha aszalva, mazsolaként esszük, vagy must, bor formájában fogyasztjuk, legyünk mértékletesek. Kis mennyiségben kifejezetten egészséges, nagy mennyiségben viszont egészségügyi problémákhoz, elhízáshoz vezethet.
Szőlő a kozmetikában
Nem csak belsőleg, külsőleg használva is igen hasznos: a szőlőmagolajból készült termékeket már régóta használja a kozmetika. A szőlő magjából olajat préselnek ki, amelyben nagy mennyiségű telítetlen ómega-6 zsírsav van.
Receptajánló
Lazac hagymás szőlőmártással
Hozzávalók (4 személyre):
4 szelet lazacfilé
őrölt fekete bors
só
1 ek vaj
1 szál kisebb, vékony póréhagyma (vagy egy nagyobbnak a harmada)
3 ek (körülbelül 30 g) aprított mogyoróhagyma
150-160 g magozott vörös szőlő
12 darab olajbogyó
4 tk vörösborecet
Elkészítése:
A lazacszeleteket ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, majd grillserpenyőben, kevés zsiradék hozzáadásával, 12-15 perc alatt süssük készre. A vajat olvasszuk fel egy kisebb lábosban, dobjuk rá a felaprított hagymákat, két perccel később pedig a félbe-negyedbe vágott szőlőszemeket, majd a magozott olajbogyókat. Egyszer-kétszer forgassuk át, öntsük hozzá a vörösborecetet, keverjünk rajta egyet, majd vegyük le a tűzről. A frissen sült lazaccal tálaljuk.
DF-tipp:
Lazac helyett csirke- vagy pulykamellből is elkészítheted ezt a fogást.
EZ IS ÉRDEKELHET:
- Receptválogatás: Szőlős fogások a szüret idejére
- Bőrápolás szőlővel
- Tányéron az energia: Így étkezz, hogy lendületben maradj!