A női mell, csakúgy, mint a test többi része, az évek során folyamatosan változik, átalakul. A változások befolyásolják a mell alakját, nagyságát, hiszen más a felépítése a nemi éréskor, a harmincas években, illetve a menopauza idején. Lássuk, mire számíthat az idő múlásával.

Folyamatos változásban – a női mell három évtizede

 

 

Fotó: Shutterstock

20-AS ÉVEK

A változások időszaka

A pubertáskor végére kialakul a mell felnőttkori mérete és formája, de ez nem jelenti azt, hogy a mell elnyerte végleges formáját. A mell ugyanis egészen a változókorig folyamatosan hormonok hatása alatt áll, állománya a menstruációs ciklusnak megfelelően alakul. Leginkább az ösztrogén és a progeszteron hormonok hatnak rá, amelyek a petefészek és a sárgatest hormonjai. Ösztrogén hatására a mellek feszesebbek, tömörebbek lesznek, és ez a hormon befolyásolja a mellbimbó színét is.

A mell nagysága a mirigyállomány kiterjedésétől, illetve főként a zsír- és kötőszövettől függ. A terhesség, szoptatás után bekövetkező változások ez utóbbi két szövettípus arányának csökkenésével és növekedésével függnek össze. A terhesség alatt ezek a szövetek megfogyatkoznak, és átadják a helyüket a tejtermelésbe kezdő mirigyállománynak. A szoptatás befejeztével a mirigyállomány kiterjedése lassan csökkenni kezd, a zsír- és kötőszövet pedig visszaépül a mellbe. Amíg ez nem következik be, a mell laposabbnak tűnik.

 

A diéta hatása

A mell mérete, alakja fogyókúra hatására is változik. A test ugyanis nem ismeri a lokális, vagyis csak a bizonyos helyekre korlátozódó zsírégetést, így bizony diéta és mozgás hatására a mellméret is csökkenhet. Ezekben az években a megfelelő vizsgálat az emlődaganatok kiszűrésére az ultrahang.

30-AS ÉVEK

Viszlát, feszesség!

A mell feszessége függ a ciklustól. A menstruációs ciklus második felében feszesebb és érzékenyebb lesz. Ilyenkor a mell vérellátása megnő, megnagyobbodnak a tejmirigy sejtjei, a tejjáratok kitágulnak, és folyadék halmozódik fel a kötőszövetekben. (A periódus első hete után a legkisebb és legpuhább a mell, ezért a havonkénti emlővizsgálatot ilyenkor célszerű elvégzeni.) Terhesség alatt a menstruációs ciklus második felére jellemző elváltozások egyre kifejezettebbek lesznek. Ebben az időszakban, illetve a szülés után a hormonok hatására a mell megnő.

A bőr áttetszővé válik, fénylik. Ennek eredményeként már a terhesség alatt striák, vagyis kötőszöveti repedések alakulhatnak ki a bőrön, amelyek aztán idővel halványulnak. 30 és 40 éves kor között a leggyakrabban előforduló, jóindulatúnak mondható elváltozás a mellben a folyadékkal telt ciszták megjelenése. Ezek nagysága néhány milliméterestől a többcentisig terjedhet. Gyakoriak még a fibroadenómák, amelyek tömött, jól mozgatható, golyószerű elváltozások. Műtéti beavatkozást általában egyik elváltozás sem igényel, de a rendszeres orvosi ellenőrzés elengedhetetlen.

40-ES ÉVEK

Lágy idomok

A kollagéntermelés csökken, a mell elveszíti rugalmasságát. A menopauza idején egyre kevesebb ösztrogén hormont termel a szervezet. A mellek nagyobbak, teltebbek lesznek, és megereszkedhetnek. Ennek az az oka, hogy a keményebb mirigyállomány helyébe puhább zsírszövet kerül. Előfordulhat, hogy ez nem történik meg egységesen, így a mell egyik része puhább, míg más helyeken keményebb. Ebben az időszakban ajánlott az évenkénti mammográfiás vizsgálat, hiszen tapasztalatok alapján a mell rosszindulatú elváltozásai a 40-es években kezdenek gyakorivá válni, és 40 és 50 éves kor között gyorsabban növekednek.

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Lendülj formába idén a legjobb vízi sportokkal!
Mozognál, de a gondot okoz a nyári hőség? Akkor válassz a vízi sportok közül. Nézd meg, hogyan maradhatsz aktív a fülledt napokon is!
Fogyni akarsz? Ezt a hibát ne kövesd el gyümölccsel!
Sokan tudják, hogy a gyümölcsök segítenek a fogyásban, de azt már kevesebben, hogy nem mindegy, mikor eszed meg őket. Egy jól megválasztott időponttal nemcsak tovább maradsz jóllakott, hanem a vércukorszintedet is stabilabban tarthatod – így lesz a gyümölcs tényleg a diétád szövetségese.
Egy hét alatt mínusz 3 kiló? – Lehetséges a Skandináv diétával
A skandináv nők nem csak szőkék, de fittek, egészségesek és karcsúak is. A skandináv vidékeken szinte ismeretlen fogalom az elhízás. Ha túlsúlyos embert látnak, tudják, szinte biztosan külföldi. A skandináv étrend nem csak a formás alakot biztosítja, de óvja a bőrt a korai öregedés látható jeleitől is, és jótékonyan hat az egészségre.
Cukros üdítők helyett: erjesztett gyömbérital egyszerűen
10 perces diétás barackleves - ennél jobb a melegben nem kell!
A nyár legízletesebb gyógyító gyümölcse a barack. Ez a rostokban gazdag, lédús csemege tisztítja és méregteleníti az egész testet és rengeteg variációban elkészíthető. Most egy levest készítettünk belőle.
Hűsítő édesség, amit nyáron is ehetsz – így csináld!
Nyáron sem kell lemondanod az édességről, csak okosan válassz! Ez a könnyű, hűsítő finomság pár perc alatt elkészül, tele van friss gyümölccsel, mégis barátságos a diétádhoz – próbáld ki, és élvezd a nyár minden falatját bűntudat nélkül!
15 perces otthoni edzésterv, ha nincs időd semmire
Nincs időd órákig edzeni? Nem gond! Ez a 15 perces otthoni edzésterv tökéletes, ha gyorsan, eszközök nélkül szeretnél formába lendülni. Csak a saját testsúlyodra és egy kis kitartásra lesz szükséged!
5 étel, amit este is nyugodtan ehetsz fogyókúra alatt
Este rád tör az éhség, de nem akarod tönkretenni a diétádat? Nem kell éhezve lefeküdnöd! Mutatunk 5 egyszerű és finom ételt, amit bátran ehetsz este is, ha fogyni szeretnél – bűntudat nélkül.

Ajánlataink