20-AS ÉVEK
A változások időszaka
A pubertáskor végére kialakul a mell felnőttkori mérete és formája, de ez nem jelenti azt, hogy a mell elnyerte végleges formáját. A mell ugyanis egészen a változókorig folyamatosan hormonok hatása alatt áll, állománya a menstruációs ciklusnak megfelelően alakul. Leginkább az ösztrogén és a progeszteron hormonok hatnak rá, amelyek a petefészek és a sárgatest hormonjai. Ösztrogén hatására a mellek feszesebbek, tömörebbek lesznek, és ez a hormon befolyásolja a mellbimbó színét is.
A mell nagysága a mirigyállomány kiterjedésétől, illetve főként a zsír- és kötőszövettől függ. A terhesség, szoptatás után bekövetkező változások ez utóbbi két szövettípus arányának csökkenésével és növekedésével függnek össze. A terhesség alatt ezek a szövetek megfogyatkoznak, és átadják a helyüket a tejtermelésbe kezdő mirigyállománynak. A szoptatás befejeztével a mirigyállomány kiterjedése lassan csökkenni kezd, a zsír- és kötőszövet pedig visszaépül a mellbe. Amíg ez nem következik be, a mell laposabbnak tűnik.
A diéta hatása
A mell mérete, alakja fogyókúra hatására is változik. A test ugyanis nem ismeri a lokális, vagyis csak a bizonyos helyekre korlátozódó zsírégetést, így bizony diéta és mozgás hatására a mellméret is csökkenhet. Ezekben az években a megfelelő vizsgálat az emlődaganatok kiszűrésére az ultrahang.
30-AS ÉVEK
Viszlát, feszesség!
A mell feszessége függ a ciklustól. A menstruációs ciklus második felében feszesebb és érzékenyebb lesz. Ilyenkor a mell vérellátása megnő, megnagyobbodnak a tejmirigy sejtjei, a tejjáratok kitágulnak, és folyadék halmozódik fel a kötőszövetekben. (A periódus első hete után a legkisebb és legpuhább a mell, ezért a havonkénti emlővizsgálatot ilyenkor célszerű elvégzeni.) Terhesség alatt a menstruációs ciklus második felére jellemző elváltozások egyre kifejezettebbek lesznek. Ebben az időszakban, illetve a szülés után a hormonok hatására a mell megnő.
A bőr áttetszővé válik, fénylik. Ennek eredményeként már a terhesség alatt striák, vagyis kötőszöveti repedések alakulhatnak ki a bőrön, amelyek aztán idővel halványulnak. 30 és 40 éves kor között a leggyakrabban előforduló, jóindulatúnak mondható elváltozás a mellben a folyadékkal telt ciszták megjelenése. Ezek nagysága néhány milliméterestől a többcentisig terjedhet. Gyakoriak még a fibroadenómák, amelyek tömött, jól mozgatható, golyószerű elváltozások. Műtéti beavatkozást általában egyik elváltozás sem igényel, de a rendszeres orvosi ellenőrzés elengedhetetlen.
40-ES ÉVEK
Lágy idomok
A kollagéntermelés csökken, a mell elveszíti rugalmasságát. A menopauza idején egyre kevesebb ösztrogén hormont termel a szervezet. A mellek nagyobbak, teltebbek lesznek, és megereszkedhetnek. Ennek az az oka, hogy a keményebb mirigyállomány helyébe puhább zsírszövet kerül. Előfordulhat, hogy ez nem történik meg egységesen, így a mell egyik része puhább, míg más helyeken keményebb. Ebben az időszakban ajánlott az évenkénti mammográfiás vizsgálat, hiszen tapasztalatok alapján a mell rosszindulatú elváltozásai a 40-es években kezdenek gyakorivá válni, és 40 és 50 éves kor között gyorsabban növekednek.