Aludjon többet!
Statisztikai felmérések szerint a lakosság 25 százaléka álmatlanságban szenved. A kialvatlanság következményeként több stresszhormon termelődik, így a szervezet felfokozott állapotba kerül. Napközben koncentrációs zavar, ingerültség jelentkezhet, és akár depresszió is kialakulhat – ami álmatlanságot okoz. Ördögi kör, amelyből nehéz kitörni. Első lépésként, feküdjön le mindennap 30 perccel korábban, mint szokott. Már fél órával több alvás is javítja a hangulatot, a stressztűrő képességet és az anyagcserét. Ráadásul a megfelelő mennyiségű és kiegyensúlyozott alvás a fogyásban is segít: növekszik a leptin hormon szintje, amely az egyik legfontosabb zsírégető hormon, és felelős a jóllakottság és az elégedettségérzés kialakulásáért az agyban. Ugyanakkor a zsírlerakódást segítő ghrelin hormon szintje csökken.
Kerülje a feldolgozott élelmiszerek fogyasztását!
A konzervek, félkész ételek egészségkárosító hatása nem kérdés. A mediterrán étrend, amely gazdag teljes kiőrlésű gabonákban, friss zöldségekben és gyümölcsökben, halakban és egészséges olajokban, csökkenti a szervezet gyulladásos folyamatait, védi a szív és az érrendszer egészségét, jótékonyan hat a hormonháztartásra és az anyagcsere-folyamatokra. A mediterrán étrend követői között sokkal kevesebben küzdenek hangulatingadozással, mivel az ómega 3 zsírsavak segítik a hangulatszabályozó kémiai anyag, a szerotonin kötődését.
Tartson időnként szünetet!
Szánjon időt a nap folyamán egy kis pihenésre, kikapcsolódásra. figyeljen a teste jelzéseire: amikor úgy érzi, megfeszül a válla és a nyaka, álljon meg egy pillanatra. Valószínűleg a stressz miatt feszülnek meg az izmai. Ilyenkor vegyen néhány mély lélegzetet, és próbálja elengedni a gondokat.
Iktassa ki étrendjéből a cukrot!
A magas cukortartalmú étrend károsítja a kollagénrostokat és táplálja a szervezet gyulladásos folyamatait. Hajlamosít a 2-es típusú diabéteszre, felelős az elhízásért és gyengíti az immunrendszer működését. A hozzáadott cukrot tartalmazó ételek és italok fogyasztásával szinte észrevétlenül jut a szervezetbe extra adag szénhidrát és kalória. Mindig ellenőrizze az élelmiszerek címkéjén, hogy mennyi hozzáadott cukrot tartalmaznak.
Sétáljon!
A séta csökkenti a szorongást, javítja a hangulatot, erősíti az izmokat, kalóriát éget – egyszóval felér egy könnyű edzéssel. Fizikai aktivitás során a szervezetben jó érzést keltő vegyi anyagok szabadulnak fel, és emelkedik a testhőmérséklet, ami nyugtató hatású. Kreatív megoldásokkal növelheti a naponta megtett lépések számát: parkoljon le az autójával a céljától távolabb, és gyalogoljon. Lépcsőzzön, amikor csak teheti.
Ápolja baráti kapcsolatait!
A szociális kapcsolatok a fizikai és a mentális egészség szempontjából is nagyon fontosak. Azok, akiknek gondjaik vannak a társas kapcsolatok kialakításában és fenntartásában, gyakrabban szenvednek depressziótól, szív- és érrendszeri betegségektől.