A vegetáriánus táplálkozáson évek óta vitáznak a szakemberek és a laikusok. mindenki tud egy érvet ellene, amit aztán a másik oldalról sietnek megcáfolni – és viszont. Az igazság kiderítése nem egyszerű. Összegyűjtöttük, milyen mítoszok keringenek a hús- mentes étrenddel kapcsolatban.

Vega mítoszok

1. Tévhit

A növényi fehérjék nem elegendőek a szervezet számára. A fehérjék a szervezet építőköveinek mintegy 20 százalékát teszik ki. A fehérjéket hosszú láncú aminosavak alkotják, amelyek a vérárammal jutnak el a test sejtjeihez, ahol létrejönnek a szervezet saját fehérjéi. A sejteknek nem fontos, hogy az aminosav, amihez hozzájutottak, növényi vagy állati fehérjéből származott­e, csupán az lényeges, hogy elegendő mennyiség legyen. Az aminosavak közül tíz esszenciális: ezeket kívülről, táplálékkal kell a szervezetbe juttatni, mivel a szervezet nem képes önmaga előállítani őket. A hús, a hal, a tojás, valamennyi tejtermék minden aminosavat tartalmaz, így a „mindenevők” helyzete egyszerű. A növényi eredetű fehérjék közül azonban csak a szója, a mandula és a földimogyoró tartalmaz minden aminosavat. Ezért fontos, hogy a szigorú vegán diétát folytatók jó minőségű és megfelelő mennyiségű fehérjét fogyasszanak. Változatos, jól összeválogatott étrenddel minden szükséges aminosavhoz hozzájut a szervezet. Ráadásul a vegetáriánus étrend rostban, magnéziumban, káli­umban, folsavban, C­ és E­vitaminban gazdagabb.

2. Tévhit

A sportban nehezebben érnek el jó eredményeket a vegetáriánusok. Ennek semmilyen tudományos alapja nincs, elég csak Venus Williamsre gondolni. A vegetáriánus étrend ugyanúgy rengeteg energiát biztosít a szervezetnek, növelhető vele az izomtömeg és az erő, mint a húsalapú étrendben. Fontos a jól összeállított menü, mert vegetáriánus sportolóknál gyakrabban jelentkezhet vitamin­ és ásványianyag­ hiány (vas­, cink­, B2­, B12­, D­vitamin­, kalcium­ hiány).

3. Tévhit

A vegetáriánus étrend garantálja a fogyást. Nem minden vegetáriánus vékony, ezt bátran kijelenthetjük. Attól ugyanis, hogy nem esznek húst és hús­ készítményeket, még fogyasztanak kenyeret, lisztet és cukrot is. Ahhoz, hogy egy húst nem fogyasztó ember megszabaduljon a súlyfeleslegétől, el kell hagynia étrendjéből a finomított szénhidrátokat és a feldogozott élelmiszereket.

4. Tévhit

A vegetáriánus étrend nem biztonságos terhes nőknek. A terhesség nem a megfelelő állapot, hogy új étkezési tervvel kísérletezzen, de ha valaki hosszú idő óta vegetáriánus és kiegyensúlyozott diétát követ, nem kell húst fogyasztania a babavárás ideje alatt sem. De előfordul, hogy a vegán kismamának az orvos vagy a dietetikus javasolja az általános vegetáriánus diétára való áttérést, mert így könnyebbé válik létfontosságú tápanyagok bejuttatása a szervezetbe, ezzel biztosítva a baba egészséges fejlődését.

5. Tévhit

A vegetáriánus táplálkozás drága. Ez egész egyszerűen nem igaz. Nézze meg, mennyibe kerül a tojás, a quinoa, a bab, a rizs, a tofu, a mandula – nem többe, mint mondjuk a marha­ vagy a csirkehús. Sőt a vegetáriánus konyha alapjait képező friss áruk – zöldségek, gyümölcsök – olcsóbbak, mint a tartósított, feldolgozott élelmiszerek. Ugyanúgy, mint a húsevőknek, a vegetáriánusoknak is vannak ötleteik, hogyan spórolhatnak. Vegyen például egyszerre nagyobb mennyiségben magvakat vagy vásároljon szezonális termékeket.

Ezek is érdekelhetnek

Stressz, ödéma, fakó bőr? – Célzott kezelések arcmasszázzsal
Az állandó rohanás, a mozgásszegény életmód, az ülőmunka és a magas stresszszint mind látványos nyomot hagy a bőrön.
A reggeli citromos víz mítosza – tényleg fogyaszt?
A reggeli citromos víztől tényleg leolvadnak a kilók? Most kiderül, mi igaz a népszerű diétás trükkből, és mi csak jól hangzó mítosz.
Munka és életmód: így őrizheted meg az egyensúlyt Nyíregyházán
Szeretnél munkát váltani Nyíregyházán anélkül, hogy feladnád az egészséges életmódot? A Jooble segít olyan állást találni, amely figyel az egyensúlyodra is.
Nemcsak fogyni segít az eper! Érdemes többet enni belőle
Amellett, hogy finom, a diétát is támogatja, úgyhogy a szezonban megéri sokat fogyasztani belőle, mégpedig a következőképpen.
Répa vagy szalonna? - A kismama étrendje és ízérzékelés a pocakban
A kismama étrendje nemcsak egészséget, de ízlést is formál. Tudj meg többet a magzati ízérzékelésről és annak hatásairól!
Szőrös kutyatej: a természetes fájdalomcsillapító növény!
Fedezd fel a szőrös kutyatej gyógyhatásait! Gyulladáscsökkentő, immunerősítő, fájdalomcsillapító és vírusölő szerként is hatásos.
Most nyílik a bodza, tedd el télire cukor nélkül
Te is imádod a bodza szörpöt, de megrémiszt, mennyi egészségtelen fehér cukor kell bele? Mutatjuk, hogy készítsd el a diétás változatot.
Fogyás cukrászként: Benjamin fogyás története!
Nagy Benjámint édesanyja életmódváltása és fogyása ösztönözte arra, hogy ő is belevágjon a nagy kihívásba. Azóta kölcsönösen inspirálják egymást, sőt, edzésre is közösen járnak…

Ajánlataink