1. Tévhit
A növényi fehérjék nem elegendőek a szervezet számára. A fehérjék a szervezet építőköveinek mintegy 20 százalékát teszik ki. A fehérjéket hosszú láncú aminosavak alkotják, amelyek a vérárammal jutnak el a test sejtjeihez, ahol létrejönnek a szervezet saját fehérjéi. A sejteknek nem fontos, hogy az aminosav, amihez hozzájutottak, növényi vagy állati fehérjéből származotte, csupán az lényeges, hogy elegendő mennyiség legyen. Az aminosavak közül tíz esszenciális: ezeket kívülről, táplálékkal kell a szervezetbe juttatni, mivel a szervezet nem képes önmaga előállítani őket. A hús, a hal, a tojás, valamennyi tejtermék minden aminosavat tartalmaz, így a „mindenevők” helyzete egyszerű. A növényi eredetű fehérjék közül azonban csak a szója, a mandula és a földimogyoró tartalmaz minden aminosavat. Ezért fontos, hogy a szigorú vegán diétát folytatók jó minőségű és megfelelő mennyiségű fehérjét fogyasszanak. Változatos, jól összeválogatott étrenddel minden szükséges aminosavhoz hozzájut a szervezet. Ráadásul a vegetáriánus étrend rostban, magnéziumban, káliumban, folsavban, C és Evitaminban gazdagabb.
2. Tévhit
A sportban nehezebben érnek el jó eredményeket a vegetáriánusok. Ennek semmilyen tudományos alapja nincs, elég csak Venus Williamsre gondolni. A vegetáriánus étrend ugyanúgy rengeteg energiát biztosít a szervezetnek, növelhető vele az izomtömeg és az erő, mint a húsalapú étrendben. Fontos a jól összeállított menü, mert vegetáriánus sportolóknál gyakrabban jelentkezhet vitamin és ásványianyag hiány (vas, cink, B2, B12, Dvitamin, kalcium hiány).
3. Tévhit
A vegetáriánus étrend garantálja a fogyást. Nem minden vegetáriánus vékony, ezt bátran kijelenthetjük. Attól ugyanis, hogy nem esznek húst és hús készítményeket, még fogyasztanak kenyeret, lisztet és cukrot is. Ahhoz, hogy egy húst nem fogyasztó ember megszabaduljon a súlyfeleslegétől, el kell hagynia étrendjéből a finomított szénhidrátokat és a feldogozott élelmiszereket.
4. Tévhit
A vegetáriánus étrend nem biztonságos terhes nőknek. A terhesség nem a megfelelő állapot, hogy új étkezési tervvel kísérletezzen, de ha valaki hosszú idő óta vegetáriánus és kiegyensúlyozott diétát követ, nem kell húst fogyasztania a babavárás ideje alatt sem. De előfordul, hogy a vegán kismamának az orvos vagy a dietetikus javasolja az általános vegetáriánus diétára való áttérést, mert így könnyebbé válik létfontosságú tápanyagok bejuttatása a szervezetbe, ezzel biztosítva a baba egészséges fejlődését.
5. Tévhit
A vegetáriánus táplálkozás drága. Ez egész egyszerűen nem igaz. Nézze meg, mennyibe kerül a tojás, a quinoa, a bab, a rizs, a tofu, a mandula – nem többe, mint mondjuk a marha vagy a csirkehús. Sőt a vegetáriánus konyha alapjait képező friss áruk – zöldségek, gyümölcsök – olcsóbbak, mint a tartósított, feldolgozott élelmiszerek. Ugyanúgy, mint a húsevőknek, a vegetáriánusoknak is vannak ötleteik, hogyan spórolhatnak. Vegyen például egyszerre nagyobb mennyiségben magvakat vagy vásároljon szezonális termékeket.