A vegetáriánus táplálkozáson évek óta vitáznak a szakemberek és a laikusok. mindenki tud egy érvet ellene, amit aztán a másik oldalról sietnek megcáfolni – és viszont. Az igazság kiderítése nem egyszerű. Összegyűjtöttük, milyen mítoszok keringenek a hús- mentes étrenddel kapcsolatban.

Vega mítoszok

1. Tévhit

A növényi fehérjék nem elegendőek a szervezet számára. A fehérjék a szervezet építőköveinek mintegy 20 százalékát teszik ki. A fehérjéket hosszú láncú aminosavak alkotják, amelyek a vérárammal jutnak el a test sejtjeihez, ahol létrejönnek a szervezet saját fehérjéi. A sejteknek nem fontos, hogy az aminosav, amihez hozzájutottak, növényi vagy állati fehérjéből származott­e, csupán az lényeges, hogy elegendő mennyiség legyen. Az aminosavak közül tíz esszenciális: ezeket kívülről, táplálékkal kell a szervezetbe juttatni, mivel a szervezet nem képes önmaga előállítani őket. A hús, a hal, a tojás, valamennyi tejtermék minden aminosavat tartalmaz, így a „mindenevők” helyzete egyszerű. A növényi eredetű fehérjék közül azonban csak a szója, a mandula és a földimogyoró tartalmaz minden aminosavat. Ezért fontos, hogy a szigorú vegán diétát folytatók jó minőségű és megfelelő mennyiségű fehérjét fogyasszanak. Változatos, jól összeválogatott étrenddel minden szükséges aminosavhoz hozzájut a szervezet. Ráadásul a vegetáriánus étrend rostban, magnéziumban, káli­umban, folsavban, C­ és E­vitaminban gazdagabb.

2. Tévhit

A sportban nehezebben érnek el jó eredményeket a vegetáriánusok. Ennek semmilyen tudományos alapja nincs, elég csak Venus Williamsre gondolni. A vegetáriánus étrend ugyanúgy rengeteg energiát biztosít a szervezetnek, növelhető vele az izomtömeg és az erő, mint a húsalapú étrendben. Fontos a jól összeállított menü, mert vegetáriánus sportolóknál gyakrabban jelentkezhet vitamin­ és ásványianyag­ hiány (vas­, cink­, B2­, B12­, D­vitamin­, kalcium­ hiány).

3. Tévhit

A vegetáriánus étrend garantálja a fogyást. Nem minden vegetáriánus vékony, ezt bátran kijelenthetjük. Attól ugyanis, hogy nem esznek húst és hús­ készítményeket, még fogyasztanak kenyeret, lisztet és cukrot is. Ahhoz, hogy egy húst nem fogyasztó ember megszabaduljon a súlyfeleslegétől, el kell hagynia étrendjéből a finomított szénhidrátokat és a feldogozott élelmiszereket.

4. Tévhit

A vegetáriánus étrend nem biztonságos terhes nőknek. A terhesség nem a megfelelő állapot, hogy új étkezési tervvel kísérletezzen, de ha valaki hosszú idő óta vegetáriánus és kiegyensúlyozott diétát követ, nem kell húst fogyasztania a babavárás ideje alatt sem. De előfordul, hogy a vegán kismamának az orvos vagy a dietetikus javasolja az általános vegetáriánus diétára való áttérést, mert így könnyebbé válik létfontosságú tápanyagok bejuttatása a szervezetbe, ezzel biztosítva a baba egészséges fejlődését.

5. Tévhit

A vegetáriánus táplálkozás drága. Ez egész egyszerűen nem igaz. Nézze meg, mennyibe kerül a tojás, a quinoa, a bab, a rizs, a tofu, a mandula – nem többe, mint mondjuk a marha­ vagy a csirkehús. Sőt a vegetáriánus konyha alapjait képező friss áruk – zöldségek, gyümölcsök – olcsóbbak, mint a tartósított, feldolgozott élelmiszerek. Ugyanúgy, mint a húsevőknek, a vegetáriánusoknak is vannak ötleteik, hogyan spórolhatnak. Vegyen például egyszerre nagyobb mennyiségben magvakat vagy vásároljon szezonális termékeket.

Ezek is érdekelhetnek

Durva! Ezért jó, ha sokkal több epret eszel!
Ha eddig még nem voltunk rajongói ennek a pirosló finomságnak, akkor itt az ideje, hogy azzá váljunk! Nemcsak lédús, nyárias és isteni finom, de valóságos szuperélelmiszer is.
Egészséges vagy felejtős a szója? Ezt tudnod kell!
A szója sokáig nem hiányozhatott az egészséges életmódot követők étrendjéből. Az utóbbi években azonban egyre többször jelentek meg olyan hírek, tanulmányok, amelyek cáfolták a szója egészségre gyakorolt jótékony hatásait.
Hasznos gyógynövény: Így használd a pitypangot a diétádhoz
Kevesen tudják, hogy a mezők egyszerű kis virága, a gyermekláncfű ehető növény. Pedig érdemes közelebbről is megismernünk, mert méregtelenítő hatásának köszönhetően rengeteg bajtól megszabadíthat.
Szeretnél igazán hatékonyan edzeni? Ezekre a szabályokra figyelj!
Akár régi, rutinos, akár új edzőtermi látogató vagy, akár gyorsulni, erősödni vagy éppen fogyni szeretnél, a motiváció időnként alábbhagy. Hogy átlendülj a holtponton, vagy, hogy még többet kihozz izzasztó edzéseidből, érdemes pár jó tanácsot megfogadnia. Nem nehéz vagy bonyolult trükkök ezek, azonban jelentősen növelhetik a sportolás hatékonyságát.
Ezek a legjobb tavaszi vitaminbombák, így fiatalítsd meg a tested
A téli hideg időben lemerülnek szervezetünk vitaminraktárai, így tavaszra legyengül az immunrendszer. A friss zöldségek és gyümölcsök azonban óriási energiával töltik fel testünket!
Maradj fitt a mobiloddal: öt applikáció, ami segít ebben
Az okostelefonunk mindig a zsebünkben van. Miért ne használnánk arra is, hogy segítsen az egészséges életmód kialakításában?
Epres álom sütés nélkül, és nincs benne cukor!
Ez a csodálatos epres süti nem csak az ízlelőbimbóidra lesz kedvező hatással, de az alakodat sem kell féltened, ráadásul percek alatt elkészíthető!
A barátai sem ismerték meg Gábort, annyit fogyott! Mi a titka?
Egész nap nem evett, este viszont már alig látott az éhségtől. Nem mozgott, állandóan az autóban ült, így szép lassan rakódtak egymásra a fölösleges kilók... Egy magánéleti válság kellett hozzá, hogy Miklay Gábor drasztikusan változtasson az életmódján.

Ajánlataink