Viszketés, kiütések és gyulladás
A brit orvosi szaklap egy 10 éves fiú esetét ismertette, akinél a fekete hennatetoválás allergiás reakciót okozott. A fiú karjára a spanyolországi családi nyaralás alatt került fel az ideiglenes tetoválás, majd 4 nap múlva kiütés, viszkető érzés, enyhe gyulladás jelent meg az érintett bőrfelületen. Panaszait a henna festék fekete színét adó PPD (paraphenylenediamine) nevű anyag okozta, ami kontaktallergénként is ismert, vagyis annál, aki allergiás rá, az érintkezés helyén okoz tüneteket.
Tetovált gyerekek?
A nyári időszakban valóban több beteggel találkozom, akik a fekete henna által okozott allergiás tünetek miatt jelentkeznek a rendelésen – mondja dr. Garaczi Edina bőrgyógyász-allergológus, a Budai Allergiaközpont orvosa. A fekete hennatetoválások tartóssága 1–3 hét, így akár – mint az említett esetnél is történt – már gyermekekre is felfestik a különböző fesztiválokon, strandokon is elkészíthető alkotásokat.
A henna festék is okozhat allergiát
A henna a Lawsonia inermis növény levelének szárított, por formában elterjedt, vörös színt adó festékanyaga. A természetes vörös henna biztonsággal használható, csak nagyon ritkán okoz allergiás reakciót, így kisgyermekek esetén is alkalmazható. Tudni kell azonban, hogy a fekete henna emellett PPD-t is tartalmaz, mely a sötét szín kialakításáért felelős. A PPD alkotóelem nagyon gyakran, körülbelül 2,5 százalékban okoz allergiás tünetet.
A tünetek kezelése
Az allergiás gyulladás kezelésére szteroidkenőcsök, hámosító és hidratáló krémek javasoltak, kifejezett viszketés esetén pedig antihisztamin-tabletta is a kezelés része. Ezek mellett az érintett területen a bőrpír, a duzzanat 2-3 nap múlva jelentősen csökken.
Hogyan derítheti ki az allergiát?
Amennyiben fekete hennatetoválást szeretnénk, minden esetben javasolt előzetesen bőrpróba végzése. Ezt úgy végezhetjük, hogy az adott festékből kis mennyiséget kenünk például a felkar belső részére vagy a fül mögött a nyak területére, és azt három napig nem mossuk le. A következő 3 napban figyeljük, hogy a teszt helyén vörös kiütés, bőrpír vagy duzzanat jelentkezik-e. Ha biztosan szeretnénk tudni, hogy a PPD okoz-e nálunk allergiás tüneteket, akkor allergiavizsgálattal van lehetőség ellenőrizni. A PPD-allergia az úgynevezett rátevéses bőrpróbával (epicutan-teszt) vizsgálható.