Hiába a jó szándék, néha a köztudatban elterjedt téves információk veszélyeztethetik a sportban való fejlődésedet. Sorra vettünk néhány fitneszmítoszt, amelyek egy része teljesen félrevezető és fölösleges, mások pedig kifejezetten kontraproduktívak, talán még sérülésekhez is vezethetnek.
Nyújtás edzés előtt
Még mindig tartja magát a vélekedés, miszerint a legkönnyebben úgy kerülheted el a sérüléseket, ha edzés előtt nyújtasz. Nos, ez nincs így, sőt akár ellenkező hatást érhetsz el vele, a „hideg” izmok ugyanis sérülékenyebbek, vagyis a statikus nyújtást inkább edzés után végezd – akkor viszont ne feledkezz meg róla! Mozgás előtt melegíts be, ha úgy tetszik, dinamikus nyújtással készítsd fel az izmaidat az előttük álló terhelésre. Ugrálj egy helyben, végezz végtagkörzést, csinálj néhány kitörést.
Mozgás üres gyomorral
A tévhit szerint ha éhgyomorra edzel, több kalóriát égetsz el, ugyanis a test ilyenkor nem a szénhidrátraktárakból „dolgozik”, inkább zsírt éget, továbbá ha alacsony az inzulinszinted (ami elkerülhetetlen, ha nem eszel), több zsírt égetsz. Kutatások azonban bebizonyították, hogy ez nincs így: nem lesz hatékonyabb az éhgyomorra végzett zsírégetés. Nagy kárt nem okozol vele, ha néha-néha
így sportolsz, de hosszú távon nem javasoljuk, hogy így tegyél, hiszen könnyen eléhezel edzés közben, romlik a teljesítményed, nagyobb a sérülés kockázata.
Pulzusmérés nélkül mit sem ér
A legtöbb edzőtermi gépen találsz egy táblázatot arról, hogy mi az ideális pulzustartomány az edzés maximalizálásához és szíved védelméhez. Viszont fontos megjegyezni, hogy ezek a számok nagy általánosságban mutatják az ideális tartományokat: kortól, egészségi állapottól, edzettségtől függően változhatnak. Legjobb, ha az edződdel egyeztetsz a számodra megfelelő pulzustartományról – ha jól állítod be, a fejlődés hamar szemmel látható lesz. Sokat segítenek a pulzusmérő órák is, azonban ha az edződ az egészségi állapotod alapján nem javasolja, nem kell feltétlenül beszerezned egyet, anélkül is tudhatod, milyen magas a pulzusod. Ha mozgás közben anélkül tudsz beszélgetni és énekelni, hogy kifulladnál, az intenzitás mértéke alacsony. Amennyiben beszélgetni tudsz, de énekelni nem, az edzés erőssége moderált. Ha azonban csak pár szót tudsz szólni, kifejezetten erős a tempó – lehet, hogy érdemes visszavenni belőle néhány perc után.
Súlyokkal sétálni
Az elmélet egyszerű: ha séta közben csuklósúlyt viselsz vagy súlyzót cipelsz magaddal, intenzívebb lesz az edzésed, több kalóriát égetsz. Csakhogy szakértők szerint ennek nincs túl sok értelme. Ha – az emberek többségéhez hasonlóan – te is egy-két kilós súllyal indulsz útnak, szinte mérhetetlen a többletkalória, amit így égetsz. Ha viszont túl nehéz a kezedben tartott súlyzó, az már befolyásolja a mozgásodat, a tartásodat, és könnyen sérülésekhez vezethet. Ehelyett végy a kezedbe túrabotot, végezz power walkingot – jobb eredményt érsz el.
Ítélet szín alapján
Gyakran hallhatod a tanácsot, miszerint a pisid színe sokat elárul a hidratáltságodról: ha sötét színű, innod kéne, ha viszont világos, szinte átlátszó, akkor megfelelő mennyiségű folyadékot ittál. Nos, ez részben igaz, de ne feledkezz meg arról, hogy az elfogyasztott ételek is befolyásolják a vizelet színét. Ha például sok céklát vagy sárgarépát eszel, sötétebb lehet a pisid anélkül, hogy dehidratált lennél – de ugyanígy befolyásolják a színt a különböző étrend- kiegészítők és gyógyszerek is. Mindez azért lehet veszélyes, mert ha e tényezőket nem veszed figyelembe, és túl sokat iszol, kockáztatod a túlhidratálást. Ha aggódsz, hogy a sporttevékenységed negatívan befolyásolja a hidratáltságodat, hagyatkozz a mérlegre: állj rá edzés előtt és után is. Ha mozgás után körülbelül 1 kilóval vagy könnyebb, nem kell aggódnod, ha viszont ennél többet veszítettél, igyál egy nagy pohár vizet. Ha többet nyomsz sport után, mint előtte, valószínűleg túl sokat ittál