Manapság mindenki fitneszszakértő: a barát az edzőteremben, a munkatárs a konyhában, az influencer az Instán. A nagy információtömegben nehéz eligazodni. Igyekszünk segíteni.

A legnagyobb edzésmítoszok: ne higgy el mindent!

Hiába a jó szándék, néha a köztudatban elterjedt téves információk veszélyeztethetik a sportban való fejlődésedet. Sorra vettünk néhány fitneszmítoszt, amelyek egy része teljesen félrevezető és fölösleges, mások pedig kifejezetten kontraproduktívak, talán még sérülésekhez is vezethetnek.

Nyújtás edzés előtt

Még mindig tartja magát a vélekedés, miszerint a legkönnyebben úgy kerülheted el a sérüléseket, ha edzés előtt nyújtasz. Nos, ez nincs így, sőt akár ellenkező hatást érhetsz el vele, a „hideg” izmok ugyanis sérülékenyebbek, vagyis a statikus nyújtást inkább edzés után végezd – akkor viszont ne feledkezz meg róla! Mozgás előtt melegíts be, ha úgy tetszik, dinamikus nyújtással készítsd fel az izmaidat az előttük álló terhelésre. Ugrálj egy helyben, végezz végtagkörzést, csinálj néhány kitörést.

nyújtás

Fotó: Shutterstock

Mozgás üres gyomorral

A tévhit szerint ha éhgyomorra edzel, több kalóriát égetsz el, ugyanis a test ilyenkor nem a szénhidrátraktárakból „dolgozik”, inkább zsírt éget, továbbá ha alacsony az inzulinszinted (ami elkerülhetetlen, ha nem eszel), több zsírt égetsz. Kutatások azonban bebizonyították, hogy ez nincs így: nem lesz hatékonyabb az éhgyomorra végzett zsírégetés. Nagy kárt nem okozol vele, ha néha-néha
így sportolsz, de hosszú távon nem javasoljuk, hogy így tegyél, hiszen könnyen eléhezel edzés közben, romlik a teljesítményed, nagyobb a sérülés kockázata.

Pulzusmérés nélkül mit sem ér

A legtöbb edzőtermi gépen találsz egy táblázatot arról, hogy mi az ideális pulzustartomány az edzés maximalizálásához és szíved védelméhez. Viszont fontos megjegyezni, hogy ezek a számok nagy általánosságban mutatják az ideális tartományokat: kortól, egészségi állapottól, edzettségtől függően változhatnak. Legjobb, ha az edződdel egyeztetsz a számodra megfelelő pulzustartományról – ha jól állítod be, a fejlődés hamar szemmel látható lesz. Sokat segítenek a pulzusmérő órák is, azonban ha az edződ az egészségi állapotod alapján nem javasolja, nem kell feltétlenül beszerezned egyet, anélkül is tudhatod, milyen magas a pulzusod. Ha mozgás közben anélkül tudsz beszélgetni és énekelni, hogy kifulladnál, az intenzitás mértéke alacsony. Amennyiben beszélgetni tudsz, de énekelni nem, az edzés erőssége moderált. Ha azonban csak pár szót tudsz szólni, kifejezetten erős a tempó – lehet, hogy érdemes visszavenni belőle néhány perc után.

Súlyokkal sétálni

Az elmélet egyszerű: ha séta közben csuklósúlyt viselsz vagy súlyzót cipelsz magaddal, intenzívebb lesz az edzésed, több kalóriát égetsz. Csakhogy szakértők szerint ennek nincs túl sok értelme. Ha – az emberek többségéhez hasonlóan – te is egy-két kilós súllyal indulsz útnak, szinte mérhetetlen a többletkalória, amit így égetsz. Ha viszont túl nehéz a kezedben tartott súlyzó, az már befolyásolja a mozgásodat, a tartásodat, és könnyen sérülésekhez vezethet. Ehelyett végy a kezedbe túrabotot, végezz power walkingot – jobb eredményt érsz el.

Ítélet szín alapján

Gyakran hallhatod a tanácsot, miszerint a pisid színe sokat elárul a hidratáltságodról: ha sötét színű, innod kéne, ha viszont világos, szinte átlátszó, akkor megfelelő mennyiségű folyadékot ittál. Nos, ez részben igaz, de ne feledkezz meg arról, hogy az elfogyasztott ételek is befolyásolják a vizelet színét. Ha például sok céklát vagy sárgarépát eszel, sötétebb lehet a pisid anélkül, hogy dehidratált lennél – de ugyanígy befolyásolják a színt a különböző étrend- kiegészítők és gyógyszerek is. Mindez azért lehet veszélyes, mert ha e tényezőket nem veszed figyelembe, és túl sokat iszol, kockáztatod a túlhidratálást. Ha aggódsz, hogy a sporttevékenységed negatívan befolyásolja a hidratáltságodat, hagyatkozz a mérlegre: állj rá edzés előtt és után is. Ha mozgás után körülbelül 1 kilóval vagy könnyebb, nem kell aggódnod, ha viszont ennél többet veszítettél, igyál egy nagy pohár vizet. Ha többet nyomsz sport után, mint előtte, valószínűleg túl sokat ittál

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Cukros üdítők helyett: erjesztett gyömbérital egyszerűen
10 perces diétás barackleves - ennél jobb a melegben nem kell!
A nyár legízletesebb gyógyító gyümölcse a barack. Ez a rostokban gazdag, lédús csemege tisztítja és méregteleníti az egész testet és rengeteg variációban elkészíthető. Most egy levest készítettünk belőle.
Hűsítő édesség, amit nyáron is ehetsz – így csináld!
Nyáron sem kell lemondanod az édességről, csak okosan válassz! Ez a könnyű, hűsítő finomság pár perc alatt elkészül, tele van friss gyümölccsel, mégis barátságos a diétádhoz – próbáld ki, és élvezd a nyár minden falatját bűntudat nélkül!
15 perces otthoni edzésterv, ha nincs időd semmire
Nincs időd órákig edzeni? Nem gond! Ez a 15 perces otthoni edzésterv tökéletes, ha gyorsan, eszközök nélkül szeretnél formába lendülni. Csak a saját testsúlyodra és egy kis kitartásra lesz szükséged!
5 étel, amit este is nyugodtan ehetsz fogyókúra alatt
Este rád tör az éhség, de nem akarod tönkretenni a diétádat? Nem kell éhezve lefeküdnöd! Mutatunk 5 egyszerű és finom ételt, amit bátran ehetsz este is, ha fogyni szeretnél – bűntudat nélkül.
Életmódváltás 40 felett - Zoltánnak sikerült, neked is fog!
Az életmódváltás ne legyen egy távoli terv, kezdd el most, Zoltán példája alapján! Sosem késő elkezdeni. Mutatjuk hogyan csináld!
Nincs időd edzeni? Íme a trükk, amit bárhol bevethetsz
Nincs időd hosszú edzésekre? Egy orvos szerint már napi néhány perces mozgással is látványos eredményt érhetsz el – ha jól illeszted be a napirendedbe.
A legjobb diétás nyári limonádék
Ha nyáron is figyelsz az alakodra, de nem szeretnél lemondani a hűsítő finomságokról, akkor ez a diétás limonádéválogatás neked szól. Könnyű, frissítő, kalóriaszegény italok, amelyeket pár perc alatt elkészíthetsz otthon – és még a diétádat sem veszélyeztetik.

Ajánlataink