Lassuló anyagcsere
Idővel valóban kevesebb energiát igénylünk, ami azt is je lenti, hogy egyre kevesebbet és kevesebbet lenne szabad ennünk, a szakértő mégsem az értelmetlen koplalásban látja a kiutat, hanem a kiegyensúlyozott, egészséges életmódban. Az anyagcsere különben is túl sok mindentől függ, mintsem hogy egyetlen tényezőre, az életkorra alapozzuk. Függ a nemünktől, a táplálkozási szokásainktól, a fizikai aktivitásunktól és attól, hogy milyen élvezeti cikkeket fogyasztunk. Még ha a koffein valamelyest segíti is az anyagcserét, ebben a korban nem ajánlott a kávé fogyasztása literszámra. „A pluszkilók elleni harc kizárólag az egészséges életmódra épülhet, hiszen csak így érhető el tartós, mellékhatásmentes, a szervezetre pozitívan ható fogyás” – állítja a szakember.
Megoldás: változtasson!
Az idő múlásával az alapanyagcsere mellett az alap vető életfunkciók (mint a szívműködés, a légzés, az idegi működés) biztosításához szükséges energiamennyiség folyamatosan csökken, ez a belső folyamat pedig a külsőnkön is nyomon követhető. Megjelenhetnek a makacsul ragaszkodó úszógumik és a kis zsírpárnák ott, ahol cseppet sem vágyunk rá. Ezért kell a szokásainkon változtatni. Aki ötvenhatvan évesen ugyanannyit eszik, mint harmincévesen, az minden bizonnyal hízni fog. A megoldást azonban továbbra sem a tápanyag és vitaminhiányt előidéző drasztikus fogyókúra jelenti, a legjobb fegyverünk idősebb korban is a rendszeres mozgás és a megfelelő étkezés.
Elhízás vs. megelőzés
A pluszkilókat megelőzni mindig jóval egyszerűbb, mint a már kialakult súlyfelesleget ledolgozni. Kutatások bizonyították, hogy a napi egy óra testmozgást végző, normál testsúllyal és BMiértékkel rendelkező nők képesek megtartani eredeti testsúlyukat az idő múltával is, viszont az ennél kevesebbet mozgóknál súlyfelesleg jelentkezhet.
Sport a negyedik, ötödik és hatodik X-ben
Sokan hiszik, hogy a napi egyórás mozgás kizárólag megerőltető, kemény edzéseket takar. Erről szó sincs! A napi 60 perces mozgás nagy részét olyan hétköznapi tevékenységek is kitehetik, mint a séta, a kerékpározás vagy az unokákkal való közös játék. Az ennél intenzívebb mozgásformák, például kocogás, teniszezés, csoportos fitneszórák esetében már napi 30 perc mozgás is elég ahhoz, hogy megtartsuk eredeti súlyunkat. „Megfelelő táplálkozás és rendszeres testmozgás mellett tehát az évek múlásával sem kell tartanunk a zsírpárnák megjelenésétől.
Aki már felszedett egy kis felesleget, annak sem kell elkeserednie, hiszen személyre szabott edzésprogrammal, illetve heti 34 jó hangulatú csoportos órával hatékonyan és egészségesen megszabadulhat a kilóktól – hangsúlyozza Lóránth Kata. A túlsúly leadásával pedig nem csak szebbek, fittebbek lehetünk, de számos súlyos elváltozás – szív és érrendszeri betegség, diabétesz – kialakulását is megelőzhetjük.