Napfelkeltekor vagy inkább szürkületben? Kardiózás vagy súlyzós edzés? A rendszeresen sportolók időnként felteszik maguknak ezeket a kérdéseket, különösen, ha olyan sporttárssal találkoznak, akik mindent máskor és másképp csinálnak… Az alábbiakban a mi elképzeléseinket olvashatják arról, hogy melyik napszak a legalkalmasabb az edzésre és hogy szerintünk mikor érdemes futni és mikor súlyzós gyakorlatokat végezni.

Bagoly vagy pacsirta?

Heteken, hónapokon át próbálkoztam, holnap már tényleg korán felkelek, hogy sportoljak – határoztam el egy napon. Aztán másnap reggel valahogy megint nem engedett az ágy, és máris átcsúszott a mozgás délutánra. Ha pedig néha nagy nehezen rávettem magam, hogy hajnalban vagy kora reggel elinduljak, ha teljesítettem is az előírt adagot, soha nem sikerült akkora erőbedobással dolgoznom, mint este. Egy idő után be kellett látnom, egyszerűen nem vagyok reggeli ember, nekem az esti edzések fekszenek. Igaz, a késő délutáni, kora esti időpontokat sokkal könnyebben húzza keresztül egy-egy elhúzódó munka vagy egy hirtelen jött baráti összejövetel.

Sok sportolni kezdő első kérdése, hogy melyik a tökéletes időpont az edzésre. De a válasz nem oldja meg a dilemmát, ugyanis nincs univerzális, mindenki számára „jó” időpont. Van, aki reggel aktívabb, más este teljesít jobban – ez a biológiai óránktól, cirkadianritmusunktól függ. Az alvási és ébrenléti ciklusunk befolyásolja a testhőmérsékletet, a vérnyomást, az anyagcserét, még a fizikai erőnlétünket is. Erre a ritmusra természetesen hatással van a környezet is, a világos és a sötét órák száma, a kinti hőmérséklet, a mesterséges fény, az étkezések, de még az edzések időpontja is. De befolyásolja a belső órát a menstruációs ciklus, az óraátállítás és az időzónák változása is. Első körben tehát azt kell meghatározni, melyik csoportba tartozunk: az éjjeli baglyok vagy a reggeli pacsirták közé.

PRO ÉS KONTRA

A legalkalmasabb idő az edzésre? Amikor a legjobban teljesítünk. A lényeg, hogy következetesek legyünk. A szervezetünk ugyanis „nevelhető”. Nem egy, nem két alkalommal, hanem többhetes, következetes időbeosztással. Ha egy hónapon át heti négyszer képesek vagyunk korán reggel felkelni a sport kedvéért, egy idő után a szervezetünk megszokja a korai munkát, az anyagcserénk, az alvási ciklusunk is ehhez alkalmazkodik. Akármikor edzünk is, minden időpontnak megvan a maga előnye. Aki például a reggeli, délelőtti órákban sportol, energikusan indítja a napot, biztos lehet abban, hogy semmilyen más elfoglaltság nem húzhatja keresztbe a terveit. (Kutatások szerint azok, akik reggel edzenek, könnyebben betartják az előzőleg meghatározott tervet.)

Az viszont gond lehet, hogy éhgyomorra vagy sovány reggelivel feltöltekezve kevésbé teljesítünk jól, illetve, hogy az alacsony vércukorszint miatt keményebb edzésekhez még erőtlenek vagyunk.
Az esti edzés előnye, hogy a napközbeni étkezéssel feltöltöttük energiaraktárunkat, a mozgás pedig segít levezetni az egész napos stresszt. Míg a testünk fárad, elménk pihenhet. Fontos azonban, hogy a jól végzett, kemény munkát ne rontsuk el hatalmas adag vacsorával – az utolsó étkezés legyen inkább fehérjében gazdag, tökéletes választás például bármilyen fehér hús vagy fehérjeturmix. Az esti edzés ellen szól viszont, hogy pár órával alvás előtt nem érdemes „felpörgetni” magunkat, ha korán szeretnénk ágyba bújni.

HA MÉGIS VÁLASZTANI KELL…

Akad persze néhány, sportolói körben elfogadott alapvetés. Például, hogy a reggeli órák inkább kardio-, mint súlyzós edzésre alkalmasak. Ha úgy döntünk, hogy a nap első teendője a testmozgás lesz, nem árt betartani néhány szabályt. Akármilyen könnyű mozgásformát választunk is, együnk pár falatot (banánt, zabszeletet) fél órával az edzés előtt. Különösen fontos ez futás, biciklizés előtt. Ne legyünk türelmetlenek, adjunk időt a szervezetünknek, hogy felébredjen. Az esti órákban könnyebb lehet a súlyzós edzés, hiszen a vércukrunk már megfelelő szinten van, de törekedjünk arra, hogy pótoljuk a regenerációhoz szükséges tápanyagokat. Ha versenyre készülünk, a legideálisabb abban az időpontban edzeni, amikor a verseny is zajlik majd. Például, ha nyári, délelőtti futóversenyre készülünk, sajnos az edzés során is ki kell menni időnként melegben futni. 

Ezek is érdekelhetnek

Káposztaleves diéta: Gyors fogyás vagy veszélyes módszer?
A káposztaleves diéta egy gyors fogyókúrás módszer, amelyet sokan keresnek, ha pár kilót szeretnének gyorsan leadni. Ha te is kipróbálnád, fontos, hogy tisztában legyél a diéta előnyeivel és hátrányaival, hogy megalapozott döntést hozhass.
Időszakos böjtölés: ha kezdő vagy, erre kell nagyon figyelned
Ha kezdő vagy ebben a módszerben, fontos néhány alapelvet megérteni és betartani a siker érdekében. Íme a legfontosabb szempontok, amelyeket érdemes szem előtt tartani:
3 olcsó diétás recept, amit januárban is imádni fogsz
Fedezd fel három olcsó, de ínycsiklandó diétás receptet, amelyek tökéletesek januári étkezéseidhez! Egyszerűek, táplálóak, és segítenek fenntartani az egészséges életmódot az új évben.
Tisztítsd meg a tested: ezzel a 21 napos egészséges tervvel
Tisztítsd meg a tested és nyerj energiát 21 napos étrendünkkel! Könnyen követhető, finom receptek természetes alapanyagokból. Próbáld ki most!
Vess véget a jojónak: lépj ki a fogyás-hízás örökös körforgásából
A kilók le-fel szaladgálása nemcsak idegesítő, hanem egészségtelen is. Tippjeinkkel most végleg leszámolhatsz a súlyfelesleggel!
Kókuszvíz kávé: A trópusi ízélmény diétás köntösben
Fedezd fel a kókuszvízzel főzött kávé egyedi világát! Ez a hidratáló és kalóriaszegény ital természetes édességével és trópusi ízével tökéletes választás diétázóknak és ínyenceknek egyaránt.
A legjobb téli diétás desszert, ezt a csokikrémet nem lehet abbahagyni
A narancsos csokihab télen is kényeztető és egészséges: C-vitaminban gazdag, erősíti az immunrendszert, kakaója javítja a hangulatot. Diétás verzióban is könnyed, mértékkel fogyasztva tökéletes!
Így vigyázz a bőrödre, ha a hidegben sportolsz
Íme néhány tipp, hogyan óvd a bőrödet, miközben a hidegben sportolsz.

Ajánlataink