Számtalan tudományos vizsgálat bizonyította már, hogy a menstruációs ciklus igenis összefüggésbe hozható a nők testsúlyával. A kutatóorvosok rájöttek, hogy a nőies jegyekért felelős ösztrogén hormon nem csak az érzelmekért, a csontozatért és a gömbölyded formákért felel, de a zsírbontást és a raktározást is befolyásolhatja. Vagyis, ha megfelelő módon követjük testünk hormonális ritmusát, betartunk néhány diétás szabályt, gyorsabban megszabadulhatunk a feleslegtől, kiegyensúlyozottabbak és egészségesebbek lehetünk.
1. fázis (7-14. nap körül)
Erre az időszakra az energikusság, az aktivitás és a pozitív gondolkodás jellemző. Ezért ilyenkor, ebben a fázisban, rögtön a menstruációt követően érdemes például egy életmódváltásba kezdeni, mert ilyenkor könnyebb. Az ösztrögén- és progeszteronszint emelkedőben van, ami felgyorsítja a szervezet zsíranyagcseréjét, ezért fogyni is ilyenkor lehet a leglátványosabban. Könnyebben bírjuk a megterhelést, így lelkesen vágunk bele a napi edzésbe is. Menjünk el tornázni, jógázni, vagy kocogjunk a szabadban. De 20 percnyi táncolás kedvenc zenénkre éppolyan hatékonyan égeti a kalóriákat.
MOST! Iktassunk az étrendünkbe sovány húst (szárnyasok, vadhúsok), halat és friss salátákat.
2. fázis (15-21.nap körül)
Ebben a fázisban történik a peteérés, amikor a szervezet ösztrogén szintje csökkenni kezd és a progeszteronszint az egekbe szökik. A hormonok arányának változása miatt hirtelen kár néhány kilós súlygyarapodás következhet be. Csökken az energiánk is, bár még mindig elég aktívnak és motiváltnak érezhetjük magunkat. Érzelmeink fokozottan működnek, több szeretetre vágyunk, több szeretetet vágyunk adni. Ilyenkor jobb, ha nem magányosan sportolunk, kllemesebb, ha társaságban végezhetjük gyakorlatainkat, esetleg sétáltassunk kutyát.
MOST! Hogy elkerüljük a hízást, ilynekor még inkább odafigyelve iktassunk be az étrendünkbe rostban gazdag zöldségeket (zeller, sóska, vöröskáposzta), hüvelyeseket (lencse, bab, sárgaborsó) és alacsony kalóriatartalmú köretnövényeket (kelbimbó, brokkoli, karfiol). Továbbra is fogyasszunk sok zöldséget és gyümölcsöt, hiszen ezek a jó emésztés alapjai.
3. fázis (22-28.nap körül, a menstruáció kezdetéig)
Ez az időszak a pihenés ideje. Engedjük, hogy elménk, érzelmeink és testünk megpihenjen, mert könnyen feszültté válhatunk. A csökkenő hormonszint következtében megjelenhetnek a premenstruációs tünetek. Görcsök, puffadás, fáradtság, álmatlanság. Sokunk érezheti magát ingerlékenynek és frusztráltnak, mely érzelmeket könnyen levezethetjük egy rövid sétával, vagy könnyed kocogással.
MOST! Gyakran érezhetjük úgy, hogy farkas éhesek vagyunk, vagy édesség után vágyakozunk. Építsünk bele étrendünkbe magas D- és B-vitamin tartalmú élelmiszereket, például spenótot, spárgát, babot, halat, sovány húsokat – ezek mind megnyugtatják az idegeket és elmulasztják a hirtelen jött étvágyat, szedjünk étrendkiegészítő vitaminokat.
4. fázis (1-7. nap)
A menstruáció idején fizikai, mentális és érzelmi energiáink alacsony szinten mozognak. Próbáljuk meg kímélni magunkat és csak a legszükségesebb dolgokat végezzük el, lehetőleg erőfeszítés nélkül. Szánjuk ezt az időszakot pihenésre és közben lelkileg készüljünk diétánk aktívabb fázisaira. Amint a menzesz elmúlik, mentális energiáink visszatérnek, magabiztosabbak leszünk, szinte megújulunk. Ekkor kezdhetjük újra aktívabban megélni napjainkat.
MOST! Szervezetünkben méregtelenítő folyamat indul be, mialatt ösztönösen kevesebb és egyszerűbb ételekre vágyunk. Fogyasszunk sok folyadékot, ásványi anyagban és vitaminokban gazdag ételeket (zöldség, gyümölcs, olajos magvak).
.