A Full Body Training, ahogy a neve is mutatja, a teljes testet átmozgató edzésforma. – Ötvöztem a kardiót az izomfejlesztéssel – idézi fel a kitalálója. – Egy ilyen edzésen pliometrikus, páros és szabadgyakorlatok is vannak, de használunk TRX-et, kettlebellt, gumiszalagot, bokszzsákot, sztepp-padot, haskereket, és minden órának szerves része a saját testsúlyos edzés is.
A zsírégetésen és az izomtömeg növelésén kívül központi szerepet kap a törzsizom erősítése és fejlesztése. Az edzések magas intenzitású kardio- és erőgyakorlatok váltakozásából épülnek fel. Több száz edzést tartottam már, de két ugyanolyan még nem volt, a változatosság az egyik vonzereje az FBT-nek, minden órára új edzéstervvel készülök.
Magunkra igazítva
– Nehéznek tűnhet egy ilyen óra, de nem kell megijedni, mert, bár tényleg kemény, személyre szabott; akár mindenkinek más feladatot adok, megmondom, ki milyen súlylyal dolgozzon. Egy kezdőtől mást várok el, mennyiségben is és erősségben is, mint egy sokat próbált vendégtől. A kiscsoportos órákon heterogén a közönség: van tinédzser és ötvenen túli, sovány és molettebb, fi úk és lányok vegyesen. Mindenki a saját határait feszegeti, fontos, hogy senki ne a többiekhez alkalmazkodjon. Kezdők is jöhetnek, persze a fokozatosság elvének betartása nagyon fontos.
Miért jó?
– A kardiorész adja az egészséget, rendbe tesz belülről, a szívet és a tüdőt edzi, az izom-állóképességet fejlesztő gyakorlatok pedig erősítenek. Fitt, ellenálló és egészséges fizikumot tudunk alkotni, szálkás izomzatot. Ideális edzéstípus azoknak, akik fejlődni akarnak.
Mérhető, kézzelfogható fejlődés
– Van egy nyolc gyakorlatból álló feladatsor, amelyet pár havonta végig szoktunk csinálni. Az egyik srác eredményeit nemrég fejlődésében vizsgáltuk, és kiderült, majdnem megduplázta a teljesítményét egy év alatt. Van olyan szívproblémás vendégem, aki nemrég újságolta, hogy hamarosan elhagyhatja a gyógyszerét. Az orvosai szerint a sporttól javult ennyit. Örülök, hogy ilyen eredményes az FBT – emeli ki az edző.
FBT-eredet
– Egy barátnőm évekkel ezelőtt megkért, hogy készítsem fel egy brutál futásra. Szabadtéren gyakorlatoztunk, egy külföldi híres tréner módszere ihletett meg, aminek lényege, hogy bármi, ami az utunkba kerül – lépcsők, asztalok, padok, rudak –, felhasználható edzésre. A verseny sikerén felbuzdulva belemélyedtem, hogyan lehetne elérni, hogy a test minél változatosabb terhelést kapjon egy órán belül. Hónapokig próbálgattam, fejlesztettem az edzéstervet. Egy idő után úgy gondoltam, csoportosan is elindulunk, ekkor született meg a neve is. Kezdetben szabadtéren mozogtunk, télen aztán termet béreltem.
Élvezzük az edzést és az életet is!
– Az a fontos, hogy mindenki találja meg a számára szimpatikus mozgásformát, legyen az zumba, jóga vagy éppen az FBT. Az a jó, ha az edzés kedvéért járunk, nem csak a hatásáért. Ha megfelelő az edzés, a napi problémák elhalványulnak, a mozgásra, az edzőre, magunkra figyelünk. Ezt a remek érzést meg kell tapasztalni! Sokszor hallom, hogy sokan az esti edzés után már nem esznek. Elégetünk 6-700 kalóriát, majd tizenkét órán át éheztetik a szervezetüket, pedig a megfelelő alapanyagokból összeállított vacsora nem árt, sőt! A sport ugyanakkor segíti a jellemformálást, személyiségfejlődést is, a kis csapatok a közösségbe tartozás érzését adják, ami fantasztikus, mindenki adja meg a lehetőséget magának, hogy ezt megérezze! – ajánlja Varga Zsuzsa Marietta.