A sport csökkenti számos súlyos betegség kialakulásának kockázatát. A futás és a gyaloglás ráadásul olyan mozgásforma, amelyhez az elhatározáson és egy pár kényelmes cipőn kívül nem kell más.
Naponta több millió ember húz futó- vagy gyaloglócipőt és indul szokásos útjára parkokban, pályákon, erdőkben, tópartokon vagy az edzőtermi futópadon. A futás és a gyaloglás egyaránt kiváló aerob mozgás. Az aerob testmozgás növeli a szervezet oxigénfelhasználásának hatékonyságát, fejleszti az állóképességet, növeli a kitartást, erősíti a szívet és a tüdőt.
Mindkettő segít a súlycsökkentésben, javítja a hangulatot, fokozza az energiaszintet, segít a vérnyomás és a koleszterin optimális szinten tartásában, csökkenti a rák, a cukorbetegség. A szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát. a gyaloglás és a futás is alacsony költségű, nem igényel különösebb előkészületet, és gyakorlatilag bárhol végezhető edzésforma.
Mindkettő segíti a társas kapcsolatok erősödését, hiszen a legtöbben barátokkal, ismerősökkel futnak, gyalogolnak. azt, hogy melyik mozgásformát választja valaki, nagyban befolyásolják külső tényezők, mint például a testsúly, az életkor, az edzettség.
Kímélő gyaloglás
A séta tökéletes azok számára, akik súlyfelesleggel rendelkeznek, és azoknak is, akiknek korábban hiányzott mindenfajta mozgás az életükből. A gyaloglás kíméli az ízületeket, ráadásul kicsi az esélye a sérülésnek, mégis hatékony zsírégető. A zsírégetés mértéke a testsúlytól és megtett távtól függ. Egy átlagos testalkatú nő 5 kilométeres óránkénti sebességgel gyalogolva óránként kb. 250 kalóriát égethet el. bokasúlyokkal, kézi súlyzókkal, illetve az egyre népszerűbb súlyzós mellénnyel felfegyverkezve könnyedén növelhető a testsúly és így a gyaloglás zsírégető hatékonysága is.
Intenzív futás
Akik fogyni szeretnének, szinte biztosan áttérnek a futásra a jobb és tartósabb eredmény érdekében. Általánosan elfogadott, hogy a futással több kalóriát lehet elégetni, viszont a fogyás mértéke attól függ, mennyi kalóriát vesz magához, illetve mennyit ad le. Így tulajdonképpen a futás azért hatásosabb, mert intenzívebb a mozgás, és utána a szervezet kevesebb ételt kíván.
Ennek oka pontosan nem ismert, de az egyik elképzelés szerint az intenzívebb edzés során a szervezet elsődleges feladata az, hogy minél több oxigént juttasson el az izmokba. Ezt az emésztőrendszertől vonja el, így a gyomor azt a jelzést kapja, hogy nincs szüksége táplálékra. Azt azonban ne feledje, hogy a kalóriák elégetése nem minden. A legfontosabb az, hogy élvezze a mozgást.
Futásnál nagyobb a sérülésveszély, a csípő, a térd és a boka ízületei jobban igénybe vannak véve. Ha a futás mellett dönt, csökkentheti a sérülés kockázatát, ha jól választja ki a helyszínt. A füves talaj, az erdei ösvények, a föld, a salak és a mesterséges futópályák kímélik az ízületeket.