A séta = csodaszer, legalábbis az orvostudomány atyja, Hippokratész szerint. Az ókori orvos igazát ma már kutatások is bizonyítják, a sétának nagyon fontos szerepe van az egészségmegőrzésben.

Igen, sétával is lehet fogyni

Ez az a mozgásforma, amelyhez tényleg nem kell semmi, csak két láb – na, jó, talán egy jobb cipő –, és mindenki számára elérhető. Lényegtelen, hogy van-e sportolói múltunk, hogy túlsúlyosak vagy vékonyak vagyunk, küzdünk-e valamilyen sérüléssel, ízületi problémával. A futáshoz és a biciklizéshez képest igazságtalanul szorul háttérbe a gyaloglás, ha alakformálásról van szó, pedig igenis hatékony. De nem csak a túlsúlytól megszabadulni vágyók számára az, hiszen számos egészségügyi előnnyel is jár a rendszeres gyaloglás.

 

Miért előnyös?

Védi az ízületeket, hiszen kíméletes mozgásforma. (Persze nem árt, ha a hosszú sétákat kényelmes cipőben, nem pedig tűsarkúban tesszük meg.) Erősíti a szívet, a mozgás hatására élénkül a vérkeringés – mondani sem kell, csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát. A séta átmozgatja a láb és a far összes izmát, erősíti az izomzatot, a csontok sűrűségére is jótékony hatással van, így segít megelőzni a csontritkulást. Az erős, izmos láb pedig nem csak szép, de a fájós térdízületeknek is „jól jön”, hiszen könnyít a terhen. Nem beszélve arról, hogy a rendszeres séta felpörgeti az anyagcserét és a zsírégetést.

Mint minden mozgás, a gyaloglás is endorfint termel, segíti csökkenteni a stresszt, és kifejezetten jót tesz, ha jó levegőn szellőztetjük ki a fejünket. De mit tegyünk azért, hogy a gyaloglás, a séta a fogyókúrában is valóban hatékony legyen, és a mérleg nyelvét is elmozdítsa?

 

Lépjünk tovább!

Ahhoz, hogy a séta valóban hatékony legyen, emelni kell a lépésszámot. Legjobb, ha napi 10-15 ezer lépést teszünk meg. Ezt – ellentétben egy intenzívebb kardióedzéssel – akár egy hosszabb esti sétával is abszolválhatjuk, hiszen nem pörgetjük fel túlzottan a szervezetünket, ugyanakkor a nagyobb séta segít elűzni a stresszt. Fontos a következetesség: akkor igazán hatásos a séta, ha naponta lépünk ennyit, nem pedig akkor, ha összevonjuk egy-két napra elosztva a héten. Nem is lenne egyszerű ennek a sokszorosát legyalogolni egy-egy sűrűbb munkahéten. A lépésszámlálás ma már nagyon egyszerű, még csak drága kütyüt sem kell vennünk hozzá, a telefonok nagy részében már van lépésszámláló, de le lehet tölteni egy applikációt is, számos változat közül választhatunk.

 

Sorozat helyett

Napi 30 perc – ha ennyi időt szánunk a tempós sétára, beindulhat a fogyás. Ez nem sok idő, körülbelül annyi, amennyit kedvenc sitcom sorozatunk egy-egy epizódjának megnézésére szánunk. Ha a kanapén ücsörgésre találunk időt a sűrű időbeosztásunkban, akkor a sétára is biztosan lesz. Legjobb, ha ezt a félórás mozgást ebéd vagy valamelyik főétkezés utánra időzítjük, így nem csak a bevitt kalóriát égetjük el gyorsan, de megelőzhetjük vele az édesség vagy más, egészségtelen ételek iránti sóvárgást is.

Ha kevés az időnk

Tényleg nem egyszerű mindennap időt szánni a mozgásra. Az elfoglaltak számára jó hír, hogy a mindennapos gyaloglást kiválthatják heti 3×50 perc intenzív gyors tempójú gyaloglással. Ez még nem futás, nem kocogás, viszont a pulzusszámot kicsit megemeljük, ami kétségtelenül hozzájárul a zsírégetéshez.

Irány a domb, a hegy!

Ha a gyorsgyaloglás nem a mi világunk, akkor sincs gond, vegyük célba a közeli dombokat, emelkedőket – ha hetente háromszor-négyszer felcaplatunk rájuk, már sokat tettünk az egészségünkért, az állóképességünk fejlesztéséért és a fogyásunkért. A természetben való mozgás nagy előnye mondjuk a futópados gyaloglás helyett, hogy miután a dombra felmentünk, onnan le is kell jönni, és lefelé gyalogolva egészen más izmokat mozgatunk meg és erősítünk, mint felfelé, így lesz szép, tónusos, izmos a lábunk.

 

Gyors, lassú, gyors, lassú

Ki mondta, hogy az intervall csak a futók szórakozása lehet? Ugyanúgy váltogathatjuk a tempót séta közben is, ezzel több kalóriát égetünk el, mintha ugyanabban a tempóban gyalogolnánk végig a távot. A futáshoz hasonlóan azonban kis lépésekkel haladjunk: ne hajtsuk ki magunkat rögtön az első „edzéseken”, óvatosan növeljük a távot is és a tempót is. Kezdetnek az is elég, ha egy perc gyorsgyaloglást követ két perc kényelmes séta.

 

Edzéssel megfűszerezve

A séták mellé nyugodtan iktassunk be saját testsúlyos edzéseket, a törzs, a hát izmait erősítő gyakorlatokat, amelyeket akár a természetben is elvégezhetünk. Jöhet a guggolás, a plank, a fekvőtámasz. Ezek a gyakorlatok erősítik az izmokat, segítenek, hogy aztán messzebbre és gyorsabban tudjunk gyalogolni.

Séta és fogyás

A rendszeres testmozgás nem egyenlő a fogyással, ha közben az étkezésre nem figyelünk. A séta mellett továbbra is fogyasszunk egészséges ételeket, együnk kisebb adagokat, kerüljük a finomított szénhidrátokat, cukrokat.

 

Még messzebb!

Ahogyan más sportok esetében, úgy a sétánál is hamar érezzük majd a változást, egyre tovább bírjuk majd szusszal. Feszegessük a határainkat, minden alkalommal tegyünk meg egy kicsit hosszabb távot. Egy idő után már kényelmesen, különösebb nehézség nélkül megyünk végig a nehezebb teljesítménytúrákon is.

 

EZ IS ÉRDEKELHETI:

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

5 ínycsiklandó, előre elkészíthető saláta a húsvéti asztalra
Isteni medvehagymás finomságok, ha diétázol
A medvehagyma nemcsak ízletes, hanem tele van vitaminokkal és jótékony hatású vegyületekkel. Próbáld ki ezt a három könnyen elkészíthető, diétába is beilleszthető receptet.
Diétás húsvéti csokitojás eperhabbal: könnyed élvezet édes pillanatokra
Fedezd fel a diétás húsvéti csokitojás eperhabbal receptjét! Könnyed, finom édesség, ami nem terheli a diétádat, mégis ínycsiklandó élményt nyújt a húsvéti ünnepekre.
Önreflexió: Mi az a tükörgyakorlat?
Mikor volt utoljára, hogy úgy igazán, ítélkezésmentesen belenéztél a tükörbe, és végig szemlélted azt a személyt, aki visszaköszön róla? Hetekkel, hónapokkal ezelőtt, netán még soha? Pedig ennek a rutinnak akár az életedet megváltoztató hatása is lehet.
5 titok, amit a kifutók modelljei sosem mondanak el – most kiszivárgott
A Victoria’s Secret exmodellje elárulta, mely napi szokások segítették a tökéletes alak és bőr megőrzésében.
Különleges cukor- és lisztmentes aranygaluska
Ez az aranygaluska recept különlegessége, hogy hagyományos cukor és fehérliszt nélkül készül, helyette természetes édességet adó sültalmakrémmel.
Óvatosan a vásárlással, ezek a ruhák megbetegítenek!
Ruhavásárláskor valószínűleg te is elsősorban arra figyelsz, hogy az adott darab jól nézzen ki, és kényelmes legyen. De gondoltál már arra, hogy milyen hatással van az egészségedre?
Rejtett kalóriák: mutatjuk, miért nem indul el a fogyásod
Ha fogyni szeretnél, érdemes odafigyelned azokra a rejtett kalóriákra, amelyek észrevétlenül hátráltathatják a céljaid elérését. Olyan ételek és italok is akadályozhatják a fogyást, amelyeket sokan egészségesnek gondolnak.

Ajánlataink