A séta = csodaszer, legalábbis az orvostudomány atyja, Hippokratész szerint. Az ókori orvos igazát ma már kutatások is bizonyítják, a sétának nagyon fontos szerepe van az egészségmegőrzésben.

Igen, sétával is lehet fogyni

Ez az a mozgásforma, amelyhez tényleg nem kell semmi, csak két láb – na, jó, talán egy jobb cipő –, és mindenki számára elérhető. Lényegtelen, hogy van-e sportolói múltunk, hogy túlsúlyosak vagy vékonyak vagyunk, küzdünk-e valamilyen sérüléssel, ízületi problémával. A futáshoz és a biciklizéshez képest igazságtalanul szorul háttérbe a gyaloglás, ha alakformálásról van szó, pedig igenis hatékony. De nem csak a túlsúlytól megszabadulni vágyók számára az, hiszen számos egészségügyi előnnyel is jár a rendszeres gyaloglás.

 

Miért előnyös?

Védi az ízületeket, hiszen kíméletes mozgásforma. (Persze nem árt, ha a hosszú sétákat kényelmes cipőben, nem pedig tűsarkúban tesszük meg.) Erősíti a szívet, a mozgás hatására élénkül a vérkeringés – mondani sem kell, csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát. A séta átmozgatja a láb és a far összes izmát, erősíti az izomzatot, a csontok sűrűségére is jótékony hatással van, így segít megelőzni a csontritkulást. Az erős, izmos láb pedig nem csak szép, de a fájós térdízületeknek is „jól jön”, hiszen könnyít a terhen. Nem beszélve arról, hogy a rendszeres séta felpörgeti az anyagcserét és a zsírégetést.

Mint minden mozgás, a gyaloglás is endorfint termel, segíti csökkenteni a stresszt, és kifejezetten jót tesz, ha jó levegőn szellőztetjük ki a fejünket. De mit tegyünk azért, hogy a gyaloglás, a séta a fogyókúrában is valóban hatékony legyen, és a mérleg nyelvét is elmozdítsa?

 

Lépjünk tovább!

Ahhoz, hogy a séta valóban hatékony legyen, emelni kell a lépésszámot. Legjobb, ha napi 10-15 ezer lépést teszünk meg. Ezt – ellentétben egy intenzívebb kardióedzéssel – akár egy hosszabb esti sétával is abszolválhatjuk, hiszen nem pörgetjük fel túlzottan a szervezetünket, ugyanakkor a nagyobb séta segít elűzni a stresszt. Fontos a következetesség: akkor igazán hatásos a séta, ha naponta lépünk ennyit, nem pedig akkor, ha összevonjuk egy-két napra elosztva a héten. Nem is lenne egyszerű ennek a sokszorosát legyalogolni egy-egy sűrűbb munkahéten. A lépésszámlálás ma már nagyon egyszerű, még csak drága kütyüt sem kell vennünk hozzá, a telefonok nagy részében már van lépésszámláló, de le lehet tölteni egy applikációt is, számos változat közül választhatunk.

 

Sorozat helyett

Napi 30 perc – ha ennyi időt szánunk a tempós sétára, beindulhat a fogyás. Ez nem sok idő, körülbelül annyi, amennyit kedvenc sitcom sorozatunk egy-egy epizódjának megnézésére szánunk. Ha a kanapén ücsörgésre találunk időt a sűrű időbeosztásunkban, akkor a sétára is biztosan lesz. Legjobb, ha ezt a félórás mozgást ebéd vagy valamelyik főétkezés utánra időzítjük, így nem csak a bevitt kalóriát égetjük el gyorsan, de megelőzhetjük vele az édesség vagy más, egészségtelen ételek iránti sóvárgást is.

Ha kevés az időnk

Tényleg nem egyszerű mindennap időt szánni a mozgásra. Az elfoglaltak számára jó hír, hogy a mindennapos gyaloglást kiválthatják heti 3×50 perc intenzív gyors tempójú gyaloglással. Ez még nem futás, nem kocogás, viszont a pulzusszámot kicsit megemeljük, ami kétségtelenül hozzájárul a zsírégetéshez.

Irány a domb, a hegy!

Ha a gyorsgyaloglás nem a mi világunk, akkor sincs gond, vegyük célba a közeli dombokat, emelkedőket – ha hetente háromszor-négyszer felcaplatunk rájuk, már sokat tettünk az egészségünkért, az állóképességünk fejlesztéséért és a fogyásunkért. A természetben való mozgás nagy előnye mondjuk a futópados gyaloglás helyett, hogy miután a dombra felmentünk, onnan le is kell jönni, és lefelé gyalogolva egészen más izmokat mozgatunk meg és erősítünk, mint felfelé, így lesz szép, tónusos, izmos a lábunk.

 

Gyors, lassú, gyors, lassú

Ki mondta, hogy az intervall csak a futók szórakozása lehet? Ugyanúgy váltogathatjuk a tempót séta közben is, ezzel több kalóriát égetünk el, mintha ugyanabban a tempóban gyalogolnánk végig a távot. A futáshoz hasonlóan azonban kis lépésekkel haladjunk: ne hajtsuk ki magunkat rögtön az első „edzéseken”, óvatosan növeljük a távot is és a tempót is. Kezdetnek az is elég, ha egy perc gyorsgyaloglást követ két perc kényelmes séta.

 

Edzéssel megfűszerezve

A séták mellé nyugodtan iktassunk be saját testsúlyos edzéseket, a törzs, a hát izmait erősítő gyakorlatokat, amelyeket akár a természetben is elvégezhetünk. Jöhet a guggolás, a plank, a fekvőtámasz. Ezek a gyakorlatok erősítik az izmokat, segítenek, hogy aztán messzebbre és gyorsabban tudjunk gyalogolni.

Séta és fogyás

A rendszeres testmozgás nem egyenlő a fogyással, ha közben az étkezésre nem figyelünk. A séta mellett továbbra is fogyasszunk egészséges ételeket, együnk kisebb adagokat, kerüljük a finomított szénhidrátokat, cukrokat.

 

Még messzebb!

Ahogyan más sportok esetében, úgy a sétánál is hamar érezzük majd a változást, egyre tovább bírjuk majd szusszal. Feszegessük a határainkat, minden alkalommal tegyünk meg egy kicsit hosszabb távot. Egy idő után már kényelmesen, különösebb nehézség nélkül megyünk végig a nehezebb teljesítménytúrákon is.

 

EZ IS ÉRDEKELHETI:

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Stressz, ödéma, fakó bőr? – Célzott kezelések arcmasszázzsal
Az állandó rohanás, a mozgásszegény életmód, az ülőmunka és a magas stresszszint mind látványos nyomot hagy a bőrön.
A reggeli citromos víz mítosza – tényleg fogyaszt?
A reggeli citromos víztől tényleg leolvadnak a kilók? Most kiderül, mi igaz a népszerű diétás trükkből, és mi csak jól hangzó mítosz.
Munka és életmód: így őrizheted meg az egyensúlyt Nyíregyházán
Szeretnél munkát váltani Nyíregyházán anélkül, hogy feladnád az egészséges életmódot? A Jooble segít olyan állást találni, amely figyel az egyensúlyodra is.
Nemcsak fogyni segít az eper! Érdemes többet enni belőle
Amellett, hogy finom, a diétát is támogatja, úgyhogy a szezonban megéri sokat fogyasztani belőle, mégpedig a következőképpen.
Répa vagy szalonna? - A kismama étrendje és ízérzékelés a pocakban
A kismama étrendje nemcsak egészséget, de ízlést is formál. Tudj meg többet a magzati ízérzékelésről és annak hatásairól!
Szőrös kutyatej: a természetes fájdalomcsillapító növény!
Fedezd fel a szőrös kutyatej gyógyhatásait! Gyulladáscsökkentő, immunerősítő, fájdalomcsillapító és vírusölő szerként is hatásos.
Most nyílik a bodza, tedd el télire cukor nélkül
Te is imádod a bodza szörpöt, de megrémiszt, mennyi egészségtelen fehér cukor kell bele? Mutatjuk, hogy készítsd el a diétás változatot.
Fogyás cukrászként: Benjamin fogyás története!
Nagy Benjámint édesanyja életmódváltása és fogyása ösztönözte arra, hogy ő is belevágjon a nagy kihívásba. Azóta kölcsönösen inspirálják egymást, sőt, edzésre is közösen járnak…

Ajánlataink