De mi is valójában az izomláz?
A klasszikus, évtizedekig fennálló magyarázat szerint az izomláz kialakulásának az izmokban felhalmozódott tejsav az oka. Egy újabb magyarázat szerint az izomláz eredete nem más, mint az izomrostokban keletkezett mikroszkopikus szakadások, az izom mikrosérülései következtében létrejövő gyulladás.
Mikor számíthatunk izomlázra?
- Ha mozgáshoz nem szokott ember végez megterhelő testedzést,
- ha tartósan túlterheljük az izmokat,
- ha elhanyagolt, régen foglalkoztatott izomcsoportokat dolgoztatunk,
- ha hosszabb kihagyás után végzünk sporttevékenységet,
- vagy éppen egy teljesen új mozgást tanulunk.
A kínzó, fájdalmas izomláz nem lehet a célunk, feltétlenül jelzés értéke van. A túlzott izomláz a fokozatosság elvének szigorú betartásával, egy szisztematikusan felépített edzésprogrammal, és megfelelő pihenő-, regenerációs idő betartásával elkerülhető. A biztonságos edzésterhelés érdekében a helyesen felépített edzésprogramnak mindenképpen tartalmaznia kell az edzés elején a bemelegítést, ami felkészíti az izmokat a terhelésre, az edzés végén pedig a nyújtást, ami fokozza az izmok rugalmasságát. A nyújtás legyen mindig folyamatos, ne utánmozgással történjen, és csak addig folytassuk, ameddig az izmok könnyedén, fájdalommentesen engedik. Semmiképpen se feszítsük túl, mert így is okozhatunk mikrosérüléseket az izmokban.
A már kialakult izomlázzal szemben mind a bemelegítés, mind a nyújtógyakorlatok hatástalanok, mivel az az izomrostok túlterhelése miatt következett be. Ezért a masszázs és a nyújtás akár ronthatnak is a már kialakult fájdalmas helyzeten.
De mit tehetünk a már meglévő izomláz fájdalmának enyhítésére?
A régi elméletek szerint rá kell edzeni az adott izomcsoportra. A tejsav felhalmozódása esetén a mozgás folytatása megoldást jelenthet, viszont az izmok mikrosérüléseinek esetében inkább a pihenés, egyes gyulladáscsökkentő krémek, a meleg vizes fürdő, a váltófürdő és a borogatás jelentheti a megoldást.
Most már tudjuk, hogy a kellemetlen érzéssel járó, sokszor már fájdalmas izomláz elkerülhető, de ha mégis bekövetkezik, semmiképpen se szegje kedvünket, hiszen viszonylag könnyen orvosolható, és ne feledjük, hogy az egészséges életmódhoz vezető út a rendszeres testmozgáson át vezet.
LEHETSZ TE IS CÍMLAPLÁNY!
Miért ne lehetnél? Mi egy fotózás az élet nagy harcaihoz képest? Neked semmiség! Nem kell tökéletesnek lenned, egyszerűen csak hinned kell magadban. Hinned kell abban, hogy képes vagy arra te is, amire az influencerek, celebek, színésznők és a sportolók: felvállalni önmagad.Mutasd meg magad és mondd el történted a többi nőnek, hogy lássák, előtted nincs lehetetlen.
Jelentkezz a cimlaplany@mediaworks.hu e-mail címen 2019. november 29-én éjfélig.