Mi a jóga?
A yoga szanszkrit eredetű kifejezés, jelentése összpontosítás, a figyelem ráirányítása valamire. A jóga végső célja nem más, mint a test és a lélek egyensúlyának és a belső megvilágosodásnak az elérése különböző mozgásformákon, légzőgyakorlatokon, relaxációs technikákon és meditációkon keresztül. A tökéletes önismeret nem kerülhető meg, ám az elérési út többféle lehet. Vannak módszerek, amelyeknek a tudat fegyelmezése az útja, más az érzelmek feletti uralom megszerzésére helyezi a hangsúlyt, és van olyan is, amely a test egészségessé tételére törekszik. A jóga nem csupán sport, sokkal inkább egyfajta életérzés, életmód.
Jótékony hatásai
Napjainkban kevesen mondhatják el magukról, hogy egészségesek 50 éves koruk felett. A jóga segít megőrizni a vitalitást, gátolja az öregedést. Energetizál, javítja a fizikai erőnlétet, a szexuális életet. A mentális egészségre is jó hatással van, fejleszti az értékrendet, nagyobb lelki békét tesz elérhetővé. Segít helyreállítani életünkben az egyensúlyt, oldja a stresszt.
Jógatesttartások
A jóga úgynevezett ászanákat, egyszerű, de hatásos gyakorlatokkal elérhető pozíciókat, testtartásokat használ, amelyek a test minden részét pihentetik, erősítik és serkentik. A mozdulatok hosszú évszázadok alatt alakultak ki, és megfelelően gyakorolva, segítségükkel szinte átmasszírozzák a testet. A jógapózok végrehajtásához azonban nem elég az akaraterő, kitartás és napi gyakorlás is szükséges.
A jóga fajtái
Több száz éven keresztül hindu, tibeti, kínai szerzetesek, papok őrizték az ősi tudományt, mára számos irányzat, iskola alakult ki. Ha valaki érdeklődni kezd a jóga iránt, is utánanéz, milyen tanfolyamok érhetők el a közelében, leggyakrabban a hatha jógáról talál információkat. A „ha” Napot jelent, a „tha” Holdat, ez utal a kínai yin és yang filozófiára, amely az egymással ellentétben álló, mégis egymást kiegészítő energiákat jelenti.
Több jógafajta egyesítéséből származik, egyebek között a bikram jóga, a kundalini jóga és az astanga jóga elemei is megtalálhatók benne. Célja, hogy relaxációs és meditációs technikákat alkalmazva lecsendesítse az elmét, javítsa a test általános állapotát. A gyakorlatokban az egyensúlyra törekedés a lényeg. A hatha jóga segít a krónikus betegségek – 2es típusú cukorbetegség, magas vérnyomás, ízületi gyulladás – megelőzésében, enyhíti a váz és izomrendszeri panaszokat, mint például a gerincferdülést. Mivel javul a testtartás, javul a vérkeringés is, erősödik az immunrendszer és jelentősen javul a belső elválasztású mirigyek működése. A pontosan végzett légzőgyakorlatok segítenek megelőzni az asztma és a hörghurut kialakulását.
Az első lépések
A jógát célszerű oktató segítségével elkezdeni. Így elejét veheti a sérüléseknek, és a testilelki problémák enyhítését, megszüntetését célzó testtartások, gyakorlatok még hatékonyabbak lesznek. Ha a későbbiekben otthon is jógázik, válasszon csendes, szellős helyet a gyakorláshoz. Kerüljön minden zavaró tényezőt (erős fényeket, hangokat), és lehetőleg mindig azonos időben jógázzon. Legyen tisztában a teste korlátaival, ne erőltesse a gyakorlatokat. A jóga nem csodaszer! Kisebb panaszok – például vállfájás, hasfájás – már napi néhány perces jógázással enyhíthetők, az idült betegségek tüneteinek enyhüléséhez azonban hosszabb napi gyakorlatok szükségesek, amelyeket több hónapon át kell folytatni.