Fókusz és tudatosság az edzés során
Tapasztaltad már edzés során, hogy az óra közepén „elvesztetted a fonalat”, és már nem is tudod, milyen gyakorlatot csinálsz éppen, csak visz előre a lendület? Valószínűleg ilyenkor már nem végzed helyesen a gyakorlatot. De ha a meditáció rendszeresen helyet kap az életedben, akkor megtanulsz jobban fókuszálni: jobban megéled majd az egyes mozdulatokat, könnyebben tudsz az éppen végzett gyakorlatra koncentrálni és nem a következő nap teendőin rágódsz majd. Fontos, hogy amikor sportolsz, a mozgásra is figyelj, és arra az időre minden más problémát hagyj a termen kívül.
Egy különleges állapot: flow-élmény a sportban
Az egyensúly megtalálása a meditáció által
A meditáció segít jobban megismerjük a testünket és reakcióit. Ez fontos az edzés során is, hiszen a segítségével jobban megélhetjük a mozdulatokat, könnyebben különbséget tudunk tenni fájdalom és fájdalom között: tudjuk, mikor kell erősebben edzeni, és mikor jelzi a testünk, hogy ideje kicsit pihenni. Mert előfordul, hogy nem a test, csak az agy pihenne: a lustaság, fáradtság legyőzi az akaratot. De más a helyzet, ha túlhajtottuk magunkat, ha a következő mozdulattal már sérülést kockáztatunk. Ha gyakran meditálsz, hamar észreveszed a különbséget, ennek köszönhetően pedig sérülésmentesen, hamarabb érheted el a céljaidat.
Meditáció a sérülések ellen
A meditáció segít, hogy a jelenre, az „itt és most”-ra koncentráljunk. Aki rendszeresen meditál, az jobban megéli a mozdulatokat edzés közben is, nem feltétlenül az a célja, hogy minél gyorsabban minél több ismétlést végezzen el. Az edzés a mindfullness, az éberség jegyében zajlik, és mint már említettük, ha figyelsz a gyakorlat helyes kivitelezésére, a sérüléseket is elkerülheted. Rossz szokás, hogy az edzés során inkább a zenére, annak ritmusára figyelsz, mint a tested jelzéseire – változtass ezen, merülj el a végzett gyakorlatban. De ne csak az éppen átmozgatott izomcsoportra figyelj, hanem az egész testedre. Inkább végezz tíz ismétlést helyesen, mint húszat rosszul. Jobb esetben csak eredménytelenek leszel, rosszabb esetben pedig megsérülsz.
Fejben erősen – Kell a mentális edzés is!
Segít a légzésre figyelni
A légzés a világ legtermészetesebb dolga, persze, hogy nem figyeljük folyamatosan, hogyan áramlik be, majd ki a levegő a tüdőnkből. Pedig ha máskor nem, edzés közben igencsak fontos lenne erre (is) ügyelni. Meglepő, de nagyon sokan lélegeznek rossz ütemben egy-egy nehezebb gyakorlat során. Ha viszont ügyelsz a ki- és belégzésre, annak ütemére, mélységére, arra, hogy a szádon vagy az orrodon keresztül lélegzel, az edzés is hatékonyabb lehet, a legnehezebbnek tűnő gyakorlatok pedig helyes légzőtechnikával könnyebbé válhatnak, hiszen megfelelő mennyiségű oxigént juttatsz az izmokhoz.
Bizonyára sokakkal előfordult már, hogy nehezebb gyakorlatok során levegőt venni is elfelejtettek – amíg az oktató nem hívta fel rá a figyelmüket. Akik rendszeresen meditálnak, azokkal ez nem fordulhat elő. Próbálj a ritmikus be- és kilégzésre figyelni, ha rendszeresen gyakorlod, rövid időn belül már automatikus lesz a légzés a legnehezebb gyakorlatok elvégzése közben is.
Várható fitnesztrendek a közeljövőben