1. Nem mindegy, hogy ülve vagy állva
A legtöbb ember derék- és hátfájós, ami a már sokat emlegetett ülőmunka miatt alakulhatott ki. Akinél fennállnak ezek a tünetek, annak érdemes háttámlás ülőpadon végeznie a gyakorlatokat, ahelyett, hogy állva tenné ugyanazt. Például, egykezes kézi súlyzós bicepszedzésnél meg tudja támasztani a hátát a padnál, így nem csak abban lehet biztos, hogy nem terheli feleslegesen a gerincét, de jobban tud koncentrálni is az adott izom munkájára.
2. Befolyásolnak az izomtapadási pontok
Minden izomnak van egy eredési és legalább egy tapadási pontja, amivel a csontra rögzül (egy ínon keresztül). Ezek a pontok genetikailag vannak kódolva bennünk, ami azt jelenti, hogy mindenkinél máshol vannak, és ezen edzéssel nem lehet változtatni. Akinek genetikailag jobbak a tapadási pontjai, az nagyobb súlyokat képes megemelni, és könnyebben tud formásabb alakra szert tenni. Akivel viszont kicsit kibabrált a genetika, annak több erőfeszítésébe kerül elérni a kívánt formát. Férfiaknál, például, a jó tapadási izmok látványosabb bicepszet eredményeznek nyugalmi állapotban.
3. Nem bunkóság
Bosszantó, amikor egyesek nagy súlyokat csak úgy eldobnak egy gyakorlat közben, és hagyják, hogy hangosan a földre puffanjanak. Vajon mi ennek az oka? Nem bírják el a súlyt? Akkor minek edzenek olyannal? Vagy feltűnést akarnak kelteni? Ez sem túl valószínű, nem igaz? Az ok sokkal egyszerűbb. Amikor valaki súlyokkal dolgozik, akár izombukásig is végezheti a gyakorlatot, ami annyit jelent, hogy addig dolgozik, amíg szinte már a karját sem tudja felemelni. Ekkor jól jön egy segítő társ, aki leemeli a terhet, ha viszont nincs, akkor el kell dobni a súlyokat, hogy kímélje az ízületeket.
4. A helyes levegővétel előnyei
Bár sokszor figyelmeztetnek csoportos vagy személyi edzés alkalmával az edzők, a legtöbben mégis nehezen tudunk figyelni a helyes levegővételre. Munka közben az oxigénre nem csak azért van szükségünk, mert jó dolog, ha folyamatosan lélegzünk, hanem mert a helyes technikával nagyobb erőkifejtésre van lehetőség. A helyes levegővétellel nem csak a tüdő kapacitását növelhetjük, és megfelelő véroxigénszinttel láthatjuk el a szervezetünket, hanem további stabilizálást adhatunk a törzsünknek, erőkifejtés közben. Fontos, hogy a mellkasi helyett hasi légzésünk legyen, ezt akár tükör előtt is gyakorolhatjuk.
5. Kispadra a mérleggel
Egyre többen tudják már, hogy a szép alak nem csupán a kilók függvénye. Mégis még mindig sokan vannak, akik olyan célt tűznek ki maguk elé, hogy mondjuk 5 kilótól megszabaduljanak, vagy azt akarják, hogy 62 kilót mutasson a mérleg. Vannak, akik annyira belesüppednek a mérlegelésbe, hogy már egy hetet sem bírnak ki nélküle, és kétségbe esnek, ha nem mozdul a mérleg nyelve. Pedig ideje lenne búcsút mondani ennek, és elővenni a centit. Az egészséges alak nem csupán a leadott kilókon múlik – mert a súlyveszteség lehet víz is, vagy ami még rosszabb, izom! –, hanem a testösszetétel átalakulásán, valamint a leadott centiken. Kérjünk segítséget az edzőteremben, hogy nézzék meg a testzsír- és izomtömeg-százalékunkat, majd 2-3 hónap múlva ismételjük meg a mérést: garantáltan boldogabbak leszünk az eredménytől, mint az állandó mérlegeléstől.