Ha edzőterembe járunk, bizony előfordul, hogy nem értünk valamit. Vannak, akik ülve edzenek, miközben mások állva végzik ugyanazokat a gyakorlatokat. Sokan pedig csak úgy „elhajítják” a súlyokat a levegőbe. És ugyan minek magyarázza a levegővétel fontosságát minden edző, amikor mindenki tudja, hogy beszívni és kifújni kell?! Eláruljuk, hogy minden ilyen furcsaságnak megvan az oka.

Mit miért teszünk a konditeremben?

1. Nem mindegy, hogy ülve vagy állva

A legtöbb ember derék- és hátfájós, ami a már sokat emlegetett ülőmunka miatt alakulhatott ki. Akinél fennállnak ezek a tünetek, annak érdemes háttámlás ülőpadon végeznie a gyakorlatokat, ahelyett, hogy állva tenné ugyanazt. Például, egykezes kézi súlyzós bicepszedzésnél meg tudja támasztani a hátát a padnál, így nem csak abban lehet biztos, hogy nem terheli feleslegesen a gerincét, de jobban tud koncentrálni is az adott izom munkájára.

2. Befolyásolnak az izomtapadási pontok

Minden izomnak van egy eredési és legalább egy tapadási pontja, amivel a csontra rögzül (egy ínon keresztül). Ezek a pontok genetikailag vannak kódolva bennünk, ami azt jelenti, hogy mindenkinél máshol vannak, és ezen edzéssel nem lehet változtatni. Akinek genetikailag jobbak a tapadási pontjai, az nagyobb súlyokat képes megemelni, és könnyebben tud formásabb alakra szert tenni. Akivel viszont kicsit kibabrált a genetika, annak több erőfeszítésébe kerül elérni a kívánt formát. Férfiaknál, például, a jó tapadási izmok látványosabb bicepszet eredményeznek nyugalmi állapotban.

3. Nem bunkóság

Bosszantó, amikor egyesek nagy súlyokat csak úgy eldobnak egy gyakorlat közben, és hagyják, hogy hangosan a földre puffanjanak. Vajon mi ennek az oka? Nem bírják el a súlyt? Akkor minek edzenek olyannal? Vagy feltűnést akarnak kelteni? Ez sem túl valószínű, nem igaz? Az ok sokkal egyszerűbb. Amikor valaki súlyokkal dolgozik, akár izombukásig is végezheti a gyakorlatot, ami annyit jelent, hogy addig dolgozik, amíg szinte már a karját sem tudja felemelni. Ekkor jól jön egy segítő társ, aki leemeli a terhet, ha viszont nincs, akkor el kell dobni a súlyokat, hogy kímélje az ízületeket.

4. A helyes levegővétel előnyei

Bár sokszor figyelmeztetnek csoportos vagy személyi edzés alkalmával az edzők, a legtöbben mégis nehezen tudunk figyelni a helyes levegővételre. Munka közben az oxigénre nem csak azért van szükségünk, mert jó dolog, ha folyamatosan lélegzünk, hanem mert a helyes technikával nagyobb erőkifejtésre van lehetőség. A helyes levegővétellel nem csak a tüdő kapacitását növelhetjük, és megfelelő véroxigénszinttel láthatjuk el a szervezetünket, hanem további stabilizálást adhatunk a törzsünknek, erőkifejtés közben. Fontos, hogy a mellkasi helyett hasi légzésünk legyen, ezt akár tükör előtt is gyakorolhatjuk.

5. Kispadra a mérleggel

Egyre többen tudják már, hogy a szép alak nem csupán a kilók függvénye. Mégis még mindig sokan vannak, akik olyan célt tűznek ki maguk elé, hogy mondjuk 5 kilótól megszabaduljanak, vagy azt akarják, hogy 62 kilót mutasson a mérleg. Vannak, akik annyira belesüppednek a mérlegelésbe, hogy már egy hetet sem bírnak ki nélküle, és kétségbe esnek, ha nem mozdul a mérleg nyelve. Pedig ideje lenne búcsút mondani ennek, és elővenni a centit. Az egészséges alak nem csupán a leadott kilókon múlik – mert a súlyveszteség lehet víz is, vagy ami még rosszabb, izom! –, hanem a testösszetétel átalakulásán, valamint a leadott centiken. Kérjünk segítséget az edzőteremben, hogy nézzék meg a testzsír- és izomtömeg-százalékunkat, majd 2-3 hónap múlva ismételjük meg a mérést: garantáltan boldogabbak leszünk az eredménytől, mint az állandó mérlegeléstől.

Ezek is érdekelhetnek

Mire kell nagyon vigyáznod, ha refluxos vagy?
Az időben meghozott változtatásokkal sokat tehetsz az egészségedért! Ezekre figyelj, ha reflux gyötör.
Ez lesz az idei tél legjobb diétás desszertje: alma és dió került bele
Szeretnél egészségesebb süteményt készíteni a téli hónapokban, amely finom, mégis támogatja az életmódváltásodat? Ez az almás-zabpelyhes süti tökéletes választás.
Gyors karácsonyi menü 160 grammos diétához
Karácsony környékén a finom ételek és a bőséges lakomák elmaradhatatlan részei az ünnepi hangulatnak. De mi van akkor, ha diétázol? Ne aggódj, a karácsonyi menü akkor is lehet ízletes és ünnepi!
5 hatékony hasizom gyakorlat, ha gyors eredményre vágysz
Íme 5 hatékony hasizomgyakorlat, amelyek a teljes core-izomzatot célozzák:
4 ital, ami finom és gyorsan segít eltüntetni a hashájat
Fogyókúra alatt különösen fontos, hogy ne veszíts vizet a szervezetedből. De a megfelelő mennyiségű folyadék bevitele azért is hasznos, mert kellemesen eltelít, kevésbé leszel állandóan éhes, mutatjuk, milyen finomságokat érdemes inni.
Mit szabad és mit tilos enni, ha keto diétázol?
Manapság az egyik legnépszerűbb, legtöbbek által követett fogyókúrás irányzat, de vajon te tudod pontosan mit szabad és mit tilos ilyenkor megenned?
Három zseniális vacsora csirkéből, ha diétázol
Nem tudjuk megunni a csirkehúst: egyik kedvenc egészséges alapanyagunk, sokféleképpen elkészíthető, csak egy kis kreativitás kell ahhoz, hogy finom, tápláló és diétába is könnyen illeszthető vacsorákat készítsünk belőle – mindössze 10-20 perc alatt.
A tél fiatalító fűszerei, mutatjuk, mit szerezz be!
A titok a téli fűszerekben rejlik, melyek még képesek akár meg is fiatalítani a testet.

Ajánlataink