MINDENKI SZÁMÁRA ELÉRHETŐ APPLIKÁCIÓK
Az okostelefonjainkra telepíthető applikációk között ebben a témában leginkább edzésterveket, gyakorlatokat tartalmazó videós appokat, kalóriaszámlálókat és az étrend összeállításában segítő alkalmazásokat találhatunk. Előnyük, hogy bizonyos bővítményektől eltekintve egy adott szintig ingyenesek, de hátrányt is felfedezhetünk, például, hogy laikusként nehéz csak magunkban összeállítani egy étrendet, hiába nyújt segítséget a kiválasztott alkalmazás. Ha viszont épp nincs időnk vagy kedvünk elmenni az edzőterembe, könnyedén előkaphatunk egy 20-4060 perces edzést, amit otthon kényelmesen, minimális eszközhasználat mellett kivitelezhetünk.
MOBIL EKG
Ma már nem csak pulzusmérő okosórákat találhatunk a piacon, de megjelent a mobil EKG is, amely már klinikai szintű kiértékelést végez az 1 perces mérés végére. Az intelligens algoritmus pontossága 98,69%, azaz ekkora eséllyel határozza meg az aktuális állapotunkat, és képes a stroke és a hirtelen szívmegállás kockázati értékelésére. Nem kell hozzá más, mint egy speciális minieszköz és egy mobilapplikáció, amelyben az adatainkat is tárolhatjuk, és még a háziorvosunkkal is megoszthatjuk. „A beteg által elküldött vagy személyesen bemutatott rendszeres mérési eredményekből a kezelőorvos fontos információkat nyerhet a szívfrekvencia alakulására, az átmeneti EKG-eltérésekre, ritmuszavarra, oxigénhiányos állapotokra vonatkozóan” – magyarázza prof. Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika igazgatója. Emellett pedig tippekkel, lépés- és kalóriaszámláló használatával segít bennünket a még egészségesebb életmód kialakításában.
CÉLZOTTAN SEGÍT
Jogos vélekedés, hogy ezek előtt az okoseszközök előtt is tudtunk sportolni, miért is kellene ilyen kütyükre beruháznunk? Egyrészt, mert segítenek a teljesítményünk fokozásában, másrészt sokkal reálisabb képet kaphatunk magunkról, például a szívünk és a keringési rendszerünk állapotáról és a teljesítményünkről. Például, ha kardiózni szeretnénk, akkor a pulzusunkat kb. 130-as tartományban kell tartanunk, de ha H.I.I.T.-edzést szeretnénk, akkor kb. 130–190 között kell ingáznunk. Okoseszközök nélkül ezt pedig macerás lenne edzés közben mérni, nem igaz? Ha látjuk, hogy egyes gyakorlatok alatt nem pörög fel kellőképpen a pulzusunk, akkor tudjuk, keményebben kell odatenni magunkat, hogy eredményesebbek lehessünk.
HOVA FEJLŐDIK?
Feltételezhető, hogy az okosszemüvegek elterjedése után ezek az eszközök részesei lesznek a mindennapi hobbisportnak is. Nem elképzelhetetlen, hogy a jövőben saját magunkkal is versenyre kelhetünk, ha egy applikáción keresztül rögzítjük az előző napi futóeredményünket, majd másnap, feltéve az okosszemüveget, a hologramképünket nyomon követve futhatjuk az újabb köröket, így versenyezve a magunk virtuális másával.