Az okoseszközök az életünknek már szinte minden területén megtalálhatók, a fitnesz világában is régóta léteznek különféle applikációk, okos edzőtermi gépek és programok. Ahogy fejlődik a technika, úgy szaporodnak ezek az eszközök is, de vajon mire és hogyan is tudjuk ezeket használni a hobbisportolás során?

Okoseszközök a fitneszben

MINDENKI SZÁMÁRA ELÉRHETŐ APPLIKÁCIÓK

Az okostelefonjainkra telepíthető applikációk között ebben a témában leginkább edzésterveket, gyakorlatokat tartalmazó videós appokat, kalóriaszámlálókat és az étrend összeállításában segítő alkalmazásokat találhatunk. Előnyük, hogy bizonyos bővítményektől eltekintve egy adott szintig ingyenesek, de hátrányt is felfedezhetünk, például, hogy laikusként nehéz csak magunkban összeállítani egy étrendet, hiába nyújt segítséget a kiválasztott alkalmazás. Ha viszont épp nincs időnk vagy kedvünk elmenni az edzőterembe, könnyedén előkaphatunk egy 20-4060 perces edzést, amit otthon kényelmesen, minimális eszközhasználat mellett kivitelezhetünk.

MOBIL EKG

Ma már nem csak pulzusmérő okosórákat találhatunk a piacon, de megjelent a mobil EKG is, amely már klinikai szintű kiértékelést végez az 1 perces mérés végére. Az intelligens algoritmus pontossága 98,69%, azaz ekkora eséllyel határozza meg az aktuális állapotunkat, és képes a stroke és a hirtelen szívmegállás kockázati értékelésére. Nem kell hozzá más, mint egy speciális minieszköz és egy mobilapplikáció, amelyben az adatainkat is tárolhatjuk, és még a háziorvosunkkal is megoszthatjuk. „A beteg által elküldött vagy személyesen bemutatott rendszeres mérési eredményekből a kezelőorvos fontos információkat nyerhet a szívfrekvencia alakulására, az átmeneti EKG-eltérésekre, ritmuszavarra, oxigénhiányos állapotokra vonatkozóan” – magyarázza prof. Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika igazgatója. Emellett pedig tippekkel, lépés- és kalóriaszámláló használatával segít bennünket a még egészségesebb életmód kialakításában.

CÉLZOTTAN SEGÍT

Jogos vélekedés, hogy ezek előtt az okoseszközök előtt is tudtunk sportolni, miért is kellene ilyen kütyükre beruháznunk? Egyrészt, mert segítenek a teljesítményünk fokozásában, másrészt sokkal reálisabb képet kaphatunk magunkról, például a szívünk és a keringési rendszerünk állapotáról és a teljesítményünkről. Például, ha kardiózni szeretnénk, akkor a pulzusunkat kb. 130-as tartományban kell tartanunk, de ha H.I.I.T.-edzést szeretnénk, akkor kb. 130–190 között kell ingáznunk. Okoseszközök nélkül ezt pedig macerás lenne edzés közben mérni, nem igaz? Ha látjuk, hogy egyes gyakorlatok alatt nem pörög fel kellőképpen a pulzusunk, akkor tudjuk, keményebben kell odatenni magunkat, hogy eredményesebbek lehessünk.

HOVA FEJLŐDIK?

Feltételezhető, hogy az okosszemüvegek elterjedése után ezek az eszközök részesei lesznek a mindennapi hobbisportnak is. Nem elképzelhetetlen, hogy a jövőben saját magunkkal is versenyre kelhetünk, ha egy applikáción keresztül rögzítjük az előző napi futóeredményünket, majd másnap, feltéve az okosszemüveget, a hologramképünket nyomon követve futhatjuk az újabb köröket, így versenyezve a magunk virtuális másával.

Ezek is érdekelhetnek

Ínhüvelygyulladás: Hogyan szüntethető meg a fájdalom és előzhető meg a visszatérése?
Az ínhüvelygyulladás (tenosynovitis) világszerte emberek millióit érintő fájdalmas és hátráltató mozgásszervi betegség, ami a test különböző részein jelentkezhet. Leggyakrabban a csuklók, az ujjak inai, valamint az Achilles-ín érintett.
Nemcsak fogyni segít az eper! Érdemes többet enni belőle
Amellett, hogy finom, a diétát is támogatja, úgyhogy a szezonban megéri sokat fogyasztani belőle, mégpedig a következőképpen.
A legjobb tippek, hogy nyárra tökéletes formában légy
Kedvetlennek és állandóan kimerültnek érzed magad? Lehet, hogy te sem tudod leküzdeni a hosszú téli hónapok után jelentkező tavaszi fáradtságot.
Íme a legdurvább okok, amiért nem tudsz lefogyni
Salátát eszel salátával, megvonod magadtól a finom falatokat, még némi sportra is ráveszed magad, a mérleg mégsem mozdul. Vagy ha igen, akkor is csak felfelé. Mit csinálhatsz rosszul? El sem hiszed, milyen apróságokon múlhat a fogyókúra sikere.
Bazsalikom, a fűszerek királya
A bazsalikom egyike a legkedveltebb és legnagyobb becsben tartott fűszernövényeknek, ami nem is csoda, mert aromája egyedülálló és nagyon különleges növény. Sokszor emlegetik együtt a rozmaringgal: „a bazsalikom a fűszerek királya”, a „rozmaring a fűszerek királynője”.
3 egyszerű diétás vacsora, ami hús nélkül is remek
Régóta bizonyított tény, hogy azoknál, akik kerülik a húsfogyasztást, vagy legalább csökkentik annak mennyiségét, azoknál bizonyos betegségek ritkábban fordulnak elő.
Puffad a hasad? Segítünk kideríteni az okát!
Mindenki lapos hasra vágyik. És sokan igencsak kitartóak, ha áramvonalas testről van szó. Mégis, vannak helyzetek, amikor minden igyekezet dacára a has puffadt, feszes, még behúzni is képtelenség. Mi lehet az oka?
Egy hetes diéta eperrel: itt a pontos program
A május minden évben az eperről szól: gyakorlatilag alig akad olyan, aki nem szereti ezt a csodálatos, zamatos gyümölcsöt. Nemcsak finom íze, de az egészségre gyakorolt jótékony hatásai miatt is érdemes pár napos eperdiétát tartani. Alább egyhetes menüt ajánlunk, középpontban a szuper bogyós gyümölccsel.

Ajánlataink