A pszichológus-edző nem sportpszichológus Ahhoz, hogy megértsük, mivel nyújthat többet egy pszichológus végzettségű személyi edző, el kell különíteni a munkáját a sportpszichológusétól. Az utóbbi ugyanis élsportolók teljesítményének a fokozásával foglalkozik mentális szinten, illetve a verseny adta stressz, szorongás és drukk leküzdésében segíti a profikat, hogy ne roppanjanak össze a nagy nyomás alatt.
Hobbisportolóként erre nincs szükségünk, hiszen aligha találjuk magunkat hirtelen extrém versenyhelyzetben. Viszont bármikor lehet rossz napunk: válás, szakítás, családi konfliktus vagy betegség okozhat gondokat. ezek mind olyan tényezők, amelyek tudat alatt komolyan befolyásolják a teljesítményünket. Ekkor lép színre az edző, aki pszichológus.
Több akadályt tudunk leküzdeni, mint hinnénk
Az edzés nem csak arról szól, hogy ma tíz kilóval, két hónap múlva már negyvennel tudunk guggolni, közben pedig szépen formásodunk. ezt az átalakulást lelkileg is követni kell. Például könnyen előfordulhat, hogy három hónap alatt látványos átalakuláson megy át a testünk, de a tükörbe nézve mégsem látjuk ezt, mert rossz testképpel rendelkezünk önmagunkról. Nem elég tehát fizikailag megváltozni, lelkileg is tudnunk kell viszonyulni az új külsőhöz.
Ha ez nincs meg, elveszíthetjük a motivációnkat, sikertelennek érezhetjük az addigi edzés- programot, és egész egyszerűen feladhatjuk az egészet. Ugyanezt a hatást válthatja ki egy nagy gond vagy tragédia az életünkben: egy szerettünk elvesztése, szakítás, válás, betegség. Ha azonban az edzőnk nemcsak a trénerünk, nemcsak a barátunk, hanem egyben egy pszichológiai szemléletmóddal rendelkező külső szemlélő is, akkor nagyobb esélyünk van arra, hogy a segítségével visszabillenhessünk normális lelki állapotunkba.
Akkor most ő a pszichológusunk is?
A válasz: Nem. Nem szabad összekeverni a kettőt, ugyanis ezek egyszerre nem férnek meg egymás mellett. „Vagy edzünk, vagy lelki tanácsadást tartunk, de a kettő együtt nem túl hatékony” – mondja Tuza Ritter Bálint pszichológus végzettségű személyi edző. „Szerencsére ritkán fordul elő, hogy ezt el kell magyarázni a vendégemnek, de jó, ha a munkakapcsolat elején rögtön beszélünk erről. A vendégeim leginkább abban látják az előnyét pszichológus végzettségemnek, hogy egy kicsit több empátiával, megértéssel edzem őket.
Észreveszem, ha rossz napjuk van, és ennek megfelelően alakítom az edzést. Így gördülékenyebb és még sikeresebb lehet a közös munka.” Könnyű összekeverni „Terápiát nem tartok” – plakátolhatná ki az óráin szakértőnk, aki azért egy bizonyos szintig meghallgatja kliensei problémáit. „Egy nő a válása után döntött úgy, hogy kifejezetten olyan személyi edzőt keres, aki egyben pszichológus is. De nem azért, mert a problémáiról szeretett volna beszélni, hanem mert racionálisan látta, hogy az újrakezdéshez egy kis plusztámogatásra, bátorításra van szüksége. Persze ettől függetlenül is lenyomja nálam a tíz fekvőtámaszt.” Van, hogy az emberből kitörnek az érzelmek „Soha nem tudhatjuk, hogy kiből mikor mi fog kitörni. Lehet egy aktuális sérelem vagy egy nyomasztó gondolat, ami már hónapok óta nyugtalanítja. Az ugyan ritka, hogy a vendég pont az órán rukkoljon ezzel elő, és mondjuk két felülés között elsírja magát, de ha ez bekövetkezik, könnyebben lehet reagálni rá, ha tudjuk, mit kell ilyenkor tennünk.”