Ha úgy érezzük, már mindent megtettünk azért, hogy elérjük a céljainkat, de mégsem sikerült, és ezzel egy időben a motivációnk is elillant, egy dolgot még mindenképp érdemes kipróbálnunk, ami sok esetben valódi változást hozhat. Viniczai Andrea elmondja, miként és mivel is tud egy sportcoach segíteni rajtunk, ha már minden reménytelennek látszik. 

Sportcoach - extra segítség az edzéshez

COACH VS. PSZICHOLÓGUS

Egy sportcoach egyebek között abban különbözik egy sportpszichológustól, hogy míg az utóbbihoz akkor fordulunk, ha már baj van, addig az előbbi akkor is mellettünk állhat, ha épp minden rendben megy. A coach támogató, segítő funkciót lát el, és mint minden szakmában, itt is találhatunk különféle élethelyzetekre specializálódott szakembereket. Ilyen például a sportcoach is, aki abban támogat, hogyan legyünk motiváltak, hogyan tűzzünk ki új célokat, és aztán hogyan érjük el ezeket minél hatékonyabban. Profi sportolók esetében nem ritka, hogy coachot is és pszichológust is alkalmaznak, hobbisportolóként viszont legtöbbször elég, ha egy coachhoz fordulunk.

MIBEN SEGÍT?

A sportcoach nem abban segít, hogy 100 méteren 3 század másodperccel javítsuk az eredményünket, hanem abban, hogy egyfajta mentális állóképességet adjon, ami fenntartja a motivációt a legkülönfélébb helyzetekben is. Gyakran válhat a sport monotonná, akár verseny-, akár hobbiszinten, és ezen a holtponton egy coach bevonásával sikeresebben tudunk túljutni. Ha például csapatsportban veszünk részt, a csapattagok közötti konfliktusokat, nézeteltéréseket vagy épp a helytelen kommunikációból adódó vitákat segíthet megoldani. De kaphat közvetítő, segítő szerepet is, amikor az edző-gyerek-szülő háromszögben jön létre nézőpontbeli ütközés. Meglepő, de egy sportcoach nemcsak a sportolókat tudja támogatni, hanem a mögötte álló embereket, családtagokat, de még a kiégés szélén álló vagy elbizonytalanodott edzőket is.

ODA A MOTIVÁCIÓ, MI LEGYEN?

A motivációvesztés mögött sokszor a nem megfelelő célkitűzés áll. Ilyen lehet például, ha valaki azt mondja, fél év alatt 10 kilót akar fogyni. Mind az idő, mind a leadott súly mennyisége túl messzire mutat a jelentől. Ha a köztes eredményeket nem vizsgáljuk és nem tűzünk ki mikrocélokat, akkor sokkal nagyobb eséllyel vallhatunk kudarcot. A legjobb, ha veszünk egy határidőnaplót (vagy egy sima füzetet), és felírjuk magunknak, hogy például két hét alatt 2 kilót szeretnénk fogyni. Ez már olyan rövid távú cél, amely gyorsabb eredményt hozhat, amelyet könnyebb követni, megvalósítani, és hamarabb lesz sikerélményünk, ami még jobb munkára sarkall.

FOGYÓBAN AZ ÚJÉVI LENDÜLET

Január elején tele vannak az edzőtermek. Sokan fitneszbérletet kaptak karácsonyra, más megfogadta, hogy rendszeresen jár majd edzeni, és az új évben önmaga 2.0, javított verziója lesz. Ez a „new year – new life” gondolkodásmód, bár elég vonzó, eléggé megfoghatatlan mint célkitűzés, és valahol február-március végén kipukkad a lufi. Ha mondjuk ilyenkor az adott teremnek lenne egy állandó sportcoacha, akit fel lehetne keresni, aki emlékeztet, hogy miért is kezdtünk bele ebbe az egészbe, kisebb eséllyel lépnének ki az emberek a teremből pár hónap után.

MI VAN A SPORTON TÚL?

Sok profi  versenyző szembesül azzal, hogy hamarosan betölti a 30-at, a 40-et, és hirtelen rátör a pánik, hogy akkor ez most ennyi volt? Kiöregedtem? Mi van ezen az életen túl? A coach ilyenkor segíthet az új célok keresésében, ami kellő motivációt ad a folytatáshoz. Mert akkor lehetünk sikeresek valamiben, ha örömünket leljük benne. Ehhez viszont a szakember segítségével bátran szembe kell nézni az utat szegélyező konfliktusokkal és nehézségekkel. Ha ez sikerül, eredményesebbek lehetünk a sportban, és harmonikusabb kapcsolatot alakíthatunk ki azokkal, akik a mindennapjainkban körülvesznek minket.

EGYRE SZÍNESEBB A PALETTA

Már eddig is rengeteg eszközünk megvolt ahhoz, hogy egészségesebben éljünk, vagy ha úgy tetszik, megtanuljuk jól érezni magunkat a bőrünkben. A sportcoach ezt a palettát színesíti, és bár még nem túl elterjedt hazánkban, némi kereséssel egy-két remek szakembert már így is találhatunk a piacon.

Ezek is érdekelhetnek

Zsírégetés edzés nélkül? Ez a félperces trükk tényleg működik
Elég volt a kimerítő edzésekből és a szigorú diétákból? Egy mindössze 30 másodperces napi trükk segíthet beindítani a zsírégetést – ráadásul otthon, különleges eszközök nélkül. A megoldás meglepően egyszerű, mégis hatásos.
Stressz, ödéma, fakó bőr? – Célzott kezelések arcmasszázzsal
Az állandó rohanás, a mozgásszegény életmód, az ülőmunka és a magas stresszszint mind látványos nyomot hagy a bőrön.
A reggeli citromos víz mítosza – tényleg fogyaszt?
A reggeli citromos víztől tényleg leolvadnak a kilók? Most kiderül, mi igaz a népszerű diétás trükkből, és mi csak jól hangzó mítosz.
Munka és életmód: így őrizheted meg az egyensúlyt Nyíregyházán
Szeretnél munkát váltani Nyíregyházán anélkül, hogy feladnád az egészséges életmódot? A Jooble segít olyan állást találni, amely figyel az egyensúlyodra is.
Nemcsak fogyni segít az eper! Érdemes többet enni belőle
Amellett, hogy finom, a diétát is támogatja, úgyhogy a szezonban megéri sokat fogyasztani belőle, mégpedig a következőképpen.
Répa vagy szalonna? - A kismama étrendje és ízérzékelés a pocakban
A kismama étrendje nemcsak egészséget, de ízlést is formál. Tudj meg többet a magzati ízérzékelésről és annak hatásairól!
Szőrös kutyatej: a természetes fájdalomcsillapító növény!
Fedezd fel a szőrös kutyatej gyógyhatásait! Gyulladáscsökkentő, immunerősítő, fájdalomcsillapító és vírusölő szerként is hatásos.
Most nyílik a bodza, tedd el télire cukor nélkül
Te is imádod a bodza szörpöt, de megrémiszt, mennyi egészségtelen fehér cukor kell bele? Mutatjuk, hogy készítsd el a diétás változatot.

Ajánlataink