Ha úgy érezzük, már mindent megtettünk azért, hogy elérjük a céljainkat, de mégsem sikerült, és ezzel egy időben a motivációnk is elillant, egy dolgot még mindenképp érdemes kipróbálnunk, ami sok esetben valódi változást hozhat. Viniczai Andrea elmondja, miként és mivel is tud egy sportcoach segíteni rajtunk, ha már minden reménytelennek látszik. 

Sportcoach - extra segítség az edzéshez

COACH VS. PSZICHOLÓGUS

Egy sportcoach egyebek között abban különbözik egy sportpszichológustól, hogy míg az utóbbihoz akkor fordulunk, ha már baj van, addig az előbbi akkor is mellettünk állhat, ha épp minden rendben megy. A coach támogató, segítő funkciót lát el, és mint minden szakmában, itt is találhatunk különféle élethelyzetekre specializálódott szakembereket. Ilyen például a sportcoach is, aki abban támogat, hogyan legyünk motiváltak, hogyan tűzzünk ki új célokat, és aztán hogyan érjük el ezeket minél hatékonyabban. Profi sportolók esetében nem ritka, hogy coachot is és pszichológust is alkalmaznak, hobbisportolóként viszont legtöbbször elég, ha egy coachhoz fordulunk.

MIBEN SEGÍT?

A sportcoach nem abban segít, hogy 100 méteren 3 század másodperccel javítsuk az eredményünket, hanem abban, hogy egyfajta mentális állóképességet adjon, ami fenntartja a motivációt a legkülönfélébb helyzetekben is. Gyakran válhat a sport monotonná, akár verseny-, akár hobbiszinten, és ezen a holtponton egy coach bevonásával sikeresebben tudunk túljutni. Ha például csapatsportban veszünk részt, a csapattagok közötti konfliktusokat, nézeteltéréseket vagy épp a helytelen kommunikációból adódó vitákat segíthet megoldani. De kaphat közvetítő, segítő szerepet is, amikor az edző-gyerek-szülő háromszögben jön létre nézőpontbeli ütközés. Meglepő, de egy sportcoach nemcsak a sportolókat tudja támogatni, hanem a mögötte álló embereket, családtagokat, de még a kiégés szélén álló vagy elbizonytalanodott edzőket is.

ODA A MOTIVÁCIÓ, MI LEGYEN?

A motivációvesztés mögött sokszor a nem megfelelő célkitűzés áll. Ilyen lehet például, ha valaki azt mondja, fél év alatt 10 kilót akar fogyni. Mind az idő, mind a leadott súly mennyisége túl messzire mutat a jelentől. Ha a köztes eredményeket nem vizsgáljuk és nem tűzünk ki mikrocélokat, akkor sokkal nagyobb eséllyel vallhatunk kudarcot. A legjobb, ha veszünk egy határidőnaplót (vagy egy sima füzetet), és felírjuk magunknak, hogy például két hét alatt 2 kilót szeretnénk fogyni. Ez már olyan rövid távú cél, amely gyorsabb eredményt hozhat, amelyet könnyebb követni, megvalósítani, és hamarabb lesz sikerélményünk, ami még jobb munkára sarkall.

FOGYÓBAN AZ ÚJÉVI LENDÜLET

Január elején tele vannak az edzőtermek. Sokan fitneszbérletet kaptak karácsonyra, más megfogadta, hogy rendszeresen jár majd edzeni, és az új évben önmaga 2.0, javított verziója lesz. Ez a „new year – new life” gondolkodásmód, bár elég vonzó, eléggé megfoghatatlan mint célkitűzés, és valahol február-március végén kipukkad a lufi. Ha mondjuk ilyenkor az adott teremnek lenne egy állandó sportcoacha, akit fel lehetne keresni, aki emlékeztet, hogy miért is kezdtünk bele ebbe az egészbe, kisebb eséllyel lépnének ki az emberek a teremből pár hónap után.

MI VAN A SPORTON TÚL?

Sok profi  versenyző szembesül azzal, hogy hamarosan betölti a 30-at, a 40-et, és hirtelen rátör a pánik, hogy akkor ez most ennyi volt? Kiöregedtem? Mi van ezen az életen túl? A coach ilyenkor segíthet az új célok keresésében, ami kellő motivációt ad a folytatáshoz. Mert akkor lehetünk sikeresek valamiben, ha örömünket leljük benne. Ehhez viszont a szakember segítségével bátran szembe kell nézni az utat szegélyező konfliktusokkal és nehézségekkel. Ha ez sikerül, eredményesebbek lehetünk a sportban, és harmonikusabb kapcsolatot alakíthatunk ki azokkal, akik a mindennapjainkban körülvesznek minket.

EGYRE SZÍNESEBB A PALETTA

Már eddig is rengeteg eszközünk megvolt ahhoz, hogy egészségesebben éljünk, vagy ha úgy tetszik, megtanuljuk jól érezni magunkat a bőrünkben. A sportcoach ezt a palettát színesíti, és bár még nem túl elterjedt hazánkban, némi kereséssel egy-két remek szakembert már így is találhatunk a piacon.

Ezek is érdekelhetnek

5 ínycsiklandó, előre elkészíthető saláta a húsvéti asztalra
Isteni medvehagymás finomságok, ha diétázol
A medvehagyma nemcsak ízletes, hanem tele van vitaminokkal és jótékony hatású vegyületekkel. Próbáld ki ezt a három könnyen elkészíthető, diétába is beilleszthető receptet.
Diétás húsvéti csokitojás eperhabbal: könnyed élvezet édes pillanatokra
Fedezd fel a diétás húsvéti csokitojás eperhabbal receptjét! Könnyed, finom édesség, ami nem terheli a diétádat, mégis ínycsiklandó élményt nyújt a húsvéti ünnepekre.
Önreflexió: Mi az a tükörgyakorlat?
Mikor volt utoljára, hogy úgy igazán, ítélkezésmentesen belenéztél a tükörbe, és végig szemlélted azt a személyt, aki visszaköszön róla? Hetekkel, hónapokkal ezelőtt, netán még soha? Pedig ennek a rutinnak akár az életedet megváltoztató hatása is lehet.
5 titok, amit a kifutók modelljei sosem mondanak el – most kiszivárgott
A Victoria’s Secret exmodellje elárulta, mely napi szokások segítették a tökéletes alak és bőr megőrzésében.
Különleges cukor- és lisztmentes aranygaluska
Ez az aranygaluska recept különlegessége, hogy hagyományos cukor és fehérliszt nélkül készül, helyette természetes édességet adó sültalmakrémmel.
Óvatosan a vásárlással, ezek a ruhák megbetegítenek!
Ruhavásárláskor valószínűleg te is elsősorban arra figyelsz, hogy az adott darab jól nézzen ki, és kényelmes legyen. De gondoltál már arra, hogy milyen hatással van az egészségedre?
Rejtett kalóriák: mutatjuk, miért nem indul el a fogyásod
Ha fogyni szeretnél, érdemes odafigyelned azokra a rejtett kalóriákra, amelyek észrevétlenül hátráltathatják a céljaid elérését. Olyan ételek és italok is akadályozhatják a fogyást, amelyeket sokan egészségesnek gondolnak.

Ajánlataink