Annak ellenére, hogy egyre több mítosz dől meg a súlyzós edzés körül, sokan még mindig ódzkodnak a 2-3 kilogrammnál nagyobb vasdarabok felemelésétől. Varga Zoltán személyi edzővel összegyűjtöttük a leggyakoribb súlyzós tévedéseket.

Súlyzós tévhitek

1. KARDIO UTÁN

Az egyik legfurcsább szokás, hogy néhányan egy hosszabb, egy-másfél órás kardiózás után kezdenek súlyokkal dolgozni. Pedig a súlyzós edzéshez szénhidrátra, vagyis energiára van szükség, amit a kardio alatt elhasználtak, így fáradtak, nem tudják sem intenzíven, sem hatékonyan elvégezni a gyakorlatokat, az edzésük kidobott idő. De ha megfordítják a dolgot, előbb emelgetik a súlyokat, elhasználják a szervezetükben lévő szénhidrátot, így az ezt követő kardio során már zsírból tudnak dolgozni. Nem mindegy, ugye? (Persze ez a testépítőknél és az élsportolóknál másképpen alakul.)

2. TÚL VASTAG IZMOK

Bár a férfiakhoz hasonlóan a nők is képesek arra, hogy átlagon felüli izomzatra tegyenek szert, félelmük a nagy súlyoktól mégis alaptalan. Ha nem tartanak hetente minimum 6 kemény edzést, és nem étkeznek úgy, ahogyan az a testépítő könyvekben meg van írva, esélyük sincs arra, hogy maszkulin tónusokat építsenek a súlyok által. A félreértés leginkább a „nagy” szóból ered. Nőként nem kell 100 kilóval fekve nyomni, a relatíve nagy súlyok mindenkinek a saját erejéhez képest értendők.

3. OLYAN UNALMAS

Nemegyszer hallottam már, hogy valaki azért nem szeret súlyokkal edzeni, mert az monoton. Azt most hagyjuk is, hogy ennyi erővel az órákon át tartó kardiózás egy futópadon is lehet éppilyen unalmas. Rajtunk múlik csak, hogy izgalmassá tegyük. Az alapgyakorlatokat, mint guggolás, fekve nyomás, nem lehet helyettesíteni, de szuperszettekkel, köredzéssel vagy piramissorozatokkal könnyedén fel lehet pörgetni az ismerős gyakorlatsort. Ha pedig már tényleg unalmassá vált az edzésprogram, érdemes utánagondolni, hogy mikor is frissítettük? Hat-nyolc hét elteltével nem árt mindig variálni a gyakorlatokat, hogy változatos terhelést biztosíthassunk az izmainknak.

4. FÉRFIAKRA SZABVA

Nagyon ritkán látok nők edzéstervében fekve nyomást. Talán, mert úgy gondolják, ez férfi as gyakorlat – annak ellenére, hogy ilyen kategória nem létezik. Persze lehetnek olyan mozdulatsorok, amelyek jobban állnak a férfiaknak, de az izomzatunkat tekintve nem lehet ilyen csoportosításról beszélni. Régebben a deadlift is ilyen gyakorlat volt, mostanra viszont a nők egyik kedvence lett – lehet, hogy pár év múlva a fekve nyomás is erre a sorsra jut. Ha feszes mellizmokra vágyunk, 45 fokban döntsünk meg egy incline-padot, és azon nyomjunk relatíve nagy súlyokkal. Így a mellizom felső részét tudjuk edzeni, ami nőknél kifejezetten előnyös megjelenést biztosíthat.

5. CSAK A SALÁTA

Azok a nők, akik formásabbak szeretnének lenni, rendre elkövetik azt a hibát, hogy egyszerűen nem esznek, mert félnek, hogy az ételtől hízni fognak. Amikor megrémülünk attól, hogy hány kilót nyomunk, elfelejtjük sorra venni az alábbi dolgokat: reggel vagy este van, étkezés előtt vagy után állunk a mérlegre, a víznek is van súlya, illetve hogy az izom többet nyom, mint a zsír. Ha nem esznek, mert félnek a kilóktól, csak azt érik el, hogy nem lesz elég energiájuk az edzésre és elég tápanyag az izmok és tónusok kialakulásához.

6. NINCS RÁ IDŐ

Az időhiány még mindig toplistás kifogás, a súlyzós edzésről azonban érdemes tudni, hogy egy óránál tovább így dolgozni teljesen felesleges. Nem csak azért, mert elfáradunk, de a tápanyag is elfogy, nem lesz elég intenzív a kivitelezés, és az egész átmegy erőállóképesség-fejlesztésbe. Ha nem ez a célunk, lőjünk be egy 5060 perces edzést, és élvezzük a felszabadult pluszóráinkat.

7. MINDENNAP A TEREMBEN

A szervezetünknek, az izmainknak is pihenniük kell. Így, ha nem élsportolónak készülünk, teljesen felesleges minden délutánt a teremben tölteni. Ilyenkor arra is gondolnunk kell, hogy az előző edzésen szerzett izomlázat az érintett testrészünknek ki kell hevernie. Kezdőként elegendő a heti 2-3 alkalom, haladóként pedig a 4-5.

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Három zseniális vacsora csirkéből, ha diétázol
Nem tudjuk megunni a csirkehúst: egyik kedvenc egészséges alapanyagunk, sokféleképpen elkészíthető, csak egy kis kreativitás kell ahhoz, hogy finom, tápláló és diétába is könnyen illeszthető vacsorákat készítsünk belőle – mindössze 10-20 perc alatt.
A tél fiatalító fűszerei, mutatjuk, mit szerezz be!
A titok a téli fűszerekben rejlik, melyek még képesek akár meg is fiatalítani a testet.
Mindent a fogamzásgátlásról: melyik való neked?
A fogamzásgátlás minden párt érint, akik nem szeretnének gyereket a közeljövőben. Keressük a legjobb megoldást, ami biztonságos, és igazán illik hozzád.
Sütés nélkül készül ez a mennyei joghurt torta
Ha nincs kedved órákig a konyhában bíbelődni, próbáld ki ezt a receptet.
Ezt az új diétás kókuszgolyót imádni fogod, pillanatok alatt kész
Ez az egyszerű zöldség az indiánok kedvelt eledele volt. Jótékony élettani hatását hosszan sorolhatjuk: megfázásos betegségek hatékony ellenszere, erősíti az immunrendszert. Sósan és édesen is isteni.
Ez november legjobb diétája, karácsonyra bomba alakod lesz
A szervezet feltöltődik vitaminokkal, tápanyagokkal, méghozzá úgy, hogy közben fogyhatunk is.
Ez az ősz legjobb diétás fegyvere, így vesd be a savanyú káposztát
A savanyú káposzta és az abból készült ételek elképesztően jó hatással vannak a szervezetünkre, ezért jó lenne, ha nemcsak az ünnepi asztalon találkoznánk vele, hanem az év többi napján is.
Alma és mogyoróvaj: az egyik legjobb nasi, ha diétázol
A nassolás mindig veszélyes terep. Szerencsére léteznek olyan nasik, amelyek szinte azonnal elejét veszik az egészségtelen vágyakozásnak. Íme egy remek ötlet, amit a táplálkozástudomány szakértői ajánlanak!

Ajánlataink