Van, akinek csak hobbi, van, akinek sportolási lehetőség, és van, akinek mindez együtt, valamint közlekedési lehetőség is. Kerékpározni több szempontból is előnyös. Jót tesz az egészségnek, a környezetnek, sőt még az alaknak is. Ahhoz azonban, hogy biztonsággal pattanhassunk két kerékre, be kell tartanunk néhány fontos szabályt.

Tekerni csak biztonságban!

Először is, gondoskodjunk róla, hogy kerékpárunk rendelkezzen a megfelelő felszereltséggel. Ehhez olvassa át az alábbi listát és ellenőrizze biciklijét. Fontos még, hogy amennyiben lakott területen kívül vagy éjszaka, esetleg rossz fény- és látási viszonyok mellett tekerünk, akkor viseljünk fényvisszaverő mellényt a balesetek elkerülése érdekében.

Kerékpározzunk  szabályosan!

Ha a kétkerekűnket gondosan felszereltük, fejünkön a sisak, rajtunk a láthatósági mellény – amennyiben szükséges –, útnak indulhatunk. Fontos, hogy a lámpánk legalább 150 méternyi távolságot világítson be. A lámpa folyamatosan világítson, mert a villogás, a szabálytalanul fénylő lámpa büntethető. Ha sötétben tekernénk, érdemes felerősíteni ruhára, táskára vagy akár a sisakra egy villogót a jobb láthatóság érdekében. Nem kell aggódni, ezekért nem jár büntetés, a villogók ugyanis nem közvetlenül a kerékpárra vannak felszerelve, és a fényük sem olyan erős, mint egy lámpáé. Kerékpározzanak biztonságosan és persze rendszeresen!

Hasznos tudnivalók

Ha nincs lakat – Gyakran kell úgy őrizetlenül hagynunk a kerékpárunkat, hogy az még látótávolságon belül van, de azért ha valaki felpattanna rá, akkor bottal üthetnénk a nyomát. Ilyenkor segíthet az első kerék fékjének a beszorítása, ami megakadályozza a tolvaj gyors menekülését. Mások pont az ellenkezőjét csinálják: mindkét féket kiakasztják – sőt a tolvajt még jól meg is kergetik, hogy az minél gyorsabban meneküljön. És aztán fék nélkül minél nagyobbat essen az első sarkon.

Olajfoltok – Minél hosszabban volt száraz idő, annál valószínűbb, hogy az első esőcseppek az addig biztos tapadást elősegítő aszfaltot csúszós, olajos jégpályává változtatják. Elsősorban a kereszteződések előtt, ahol az autók hosszabban várakoznak, és különösen a sávok közepén számítsunk esős időben a szivárványos olajfoltok jelenlétére.

Lánccal felfelé – Ha nincs minek támasztani a kerékpárt és mindenképp le kell fektetni, akkor mindig a bal oldalára döntsük. Így megkíméljük a hajtóművet és a sebességváltót attól, hogy szükségtelenül sok kosz kerüljön bele!

Védje a szemét – Aki látott már autószélvédőt egy nyári kora esti bogárinvázió után, annak nem kell különösebben bizonygatni egy jó profilú sportszemüveg fontosságát. Válasszunk mindig a fényviszonyoknak megfelelő árnyalatú napszemüveget, ha lehet, akkor polarizált lencsével, ami kiemeli a kontrasztokat.

Oszlop mellé tömegben – Ha egy oszlopnak támasztja a kerékpárt, akkor nagy a veszélye annak, hogy más bringások óhatatlanul fellökik, amikor a saját bicajukkal foglalatoskodnak. Legjobb, ha a nyereg első részét támasztja az oszlopnak, az oszlop felé eső pedált pedig addig forgassa hátrafelé, amíg az szintén az oszlopnak nem feszül. Így a nyereg kiszélesedő része megakadályozza, hogy a bringa hátraguruljon, a pedál pedig azt, hogy előre.

Leesett a lánc – Láncváltós kerékpárnál, ha jól vannak beállítva a váltók, akkor extrém körülményeknek kell bekövetkezniük ahhoz, hogy a lánc leessen. Ha ez mégis megtörténik, elég az első váltóval a nagyobb hajtókerekek felé váltani, és a lánc magától visszaemelődik a fogaskerékre. Ha mégsem, akkor a lakáskulccsal alányúlva a láncnak, anélkül tudja visszarakni a láncot, hogy nagyon összekenné magát.

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

5 ínycsiklandó, előre elkészíthető saláta a húsvéti asztalra
Isteni medvehagymás finomságok, ha diétázol
A medvehagyma nemcsak ízletes, hanem tele van vitaminokkal és jótékony hatású vegyületekkel. Próbáld ki ezt a három könnyen elkészíthető, diétába is beilleszthető receptet.
Diétás húsvéti csokitojás eperhabbal: könnyed élvezet édes pillanatokra
Fedezd fel a diétás húsvéti csokitojás eperhabbal receptjét! Könnyed, finom édesség, ami nem terheli a diétádat, mégis ínycsiklandó élményt nyújt a húsvéti ünnepekre.
Önreflexió: Mi az a tükörgyakorlat?
Mikor volt utoljára, hogy úgy igazán, ítélkezésmentesen belenéztél a tükörbe, és végig szemlélted azt a személyt, aki visszaköszön róla? Hetekkel, hónapokkal ezelőtt, netán még soha? Pedig ennek a rutinnak akár az életedet megváltoztató hatása is lehet.
5 titok, amit a kifutók modelljei sosem mondanak el – most kiszivárgott
A Victoria’s Secret exmodellje elárulta, mely napi szokások segítették a tökéletes alak és bőr megőrzésében.
Különleges cukor- és lisztmentes aranygaluska
Ez az aranygaluska recept különlegessége, hogy hagyományos cukor és fehérliszt nélkül készül, helyette természetes édességet adó sültalmakrémmel.
Óvatosan a vásárlással, ezek a ruhák megbetegítenek!
Ruhavásárláskor valószínűleg te is elsősorban arra figyelsz, hogy az adott darab jól nézzen ki, és kényelmes legyen. De gondoltál már arra, hogy milyen hatással van az egészségedre?
Rejtett kalóriák: mutatjuk, miért nem indul el a fogyásod
Ha fogyni szeretnél, érdemes odafigyelned azokra a rejtett kalóriákra, amelyek észrevétlenül hátráltathatják a céljaid elérését. Olyan ételek és italok is akadályozhatják a fogyást, amelyeket sokan egészségesnek gondolnak.

Ajánlataink