Utazzunk vissza az időben az 1800-as évek végéhez, amikor a polgárok számára is elérhetőek lettek olyan sportok, mint a birkózás, a kerékpározás, a labdarúgás. Ezek, és megannyi más sport is az újkori olimpiai játékok megrendezésével kapott lendületet hazánkban. Az 1900-as évek elejére a legnépszerűbb sportágak a birkózás, kajak-kenu, kézilabda, labdarúgás, vívás és a vízilabda voltak.
1860-tól folyamatosan alakult a hajós, a yacht és a korcsolyázó egyesületek, majd 1875-ben létrejött a Magyar Atlétikai Club, 1897-ben pedig a Budapesti Torna Club. A legelső futball mérkőzést is ennek a két csapatnak a játékosai játszották. A századforduló után felgyorsultak az események, hiszen 1902-ben rendezték meg itthon az első labdarúgó-bajnokságot, a következő évben pedig a birkózó-bajnokság is indult. Az első világháború után újabb sportok kezdtek hódítani, először a fővárosban, majd további nagyvárosokban. Beköszöntött az asztalitenisz, a jégkorongozás, a kézi- és a kosárlabdázás.
Így sportoltunk régen!
Budapest Orczy-kert, a Ludovika Akadémia ünnepsége a millennium alkalmával Ferenc József tiszteletére. A hallgatók sportbemutatót tartottak. A felvétel 1896. június 12-én készült.
Fotó: Fortepan / Budapest Főváros Levéltára
1905 Budapest. A XIV. kerületi Szabó József utca, Millenáris sporttelepen járunk. Itt rendezték meg az Országos ifjúsági tornaverseny.
Fotó: Fortepan/Széman György
Teniszben megpihent fővárosiak 1905-ben a Széll Kálmán téren.
Fotó: Fortepan/Saly Noémi
1907-ben is népszerű volt a Városligetben található jégpálya.
Fotó: Fortepan/SCHOCH FRIGYES
A Békési Torna Egylet tagjai 1909-ben. A hölgyek kalapjait pedig imádjuk!
Fotó: Fortepan/TORJAY VALTER
Szegedi Evezősegylet tagjai 1910-ben.
Fotó: Fortepan/GGAABBOO
Magyar Athletikai Club „Old Boys” csapat tagjai mosolyognak a kamerában 1904-ben.
Fotó: Fortepan/Magyar Bálint