Egy jó személyi edző nagyon hatékony edzéstervet tud összeállítani. Követni tudja a vendége testének változásait, az erőnlétéhez tudja igazítani a gyakorlatokat. Ráadásul megismertetheti olyan gyakorlatokkal, amelyekről azt sem tudta, hogy léteznek. Vagy éppen ráébresztheti arra, hogy eddig bizonyos mozdulatsorokat rosszul gyakorolt. De hogyan lehet rátalálni az igazira?
1. ISMERJE MEG AZ ELŐÉLETÉT
Derítse ki, hol és mikor szerezte a képesítéseit. Kérdezze meg a terembe rendszeresen járókat, mennyire népszerű, mennyi vendége van, mióta dolgozik az adott helyen. Esetleg érdeklődjön közvetlenül az ő vendégeitől, hogy milyen tapasztalataik vannak. Árulkodó jel, ha túl olcsó vagy túl drága az illető, de szintén gyanús, ha túl sűrűn vált munkahelyet. Persze az nem ritka, hogy egy edző több teremben is dolgozik, de ha túl sok helyre jár, az azt jelenti, hogy egy-egy helyen csak nagyon kevés vendége van.
2. ISMERTESSE VELE A CÉLJAIT
A jó személyi edző nem vág bele csak úgy, egyik percről a másikra az edzésbe. Ahhoz, hogy megfelelően tudjanak együtt dolgozni, az kell, hogy maga az edző javasoljon egy előzetes konzultációt. Ha ezt elmulasztja, jobb, ha máris valaki mást keres. a jó edző leül a vendégével, megbeszéli a céljait, alaposan kikérdezi az étkezési szokásairól. alapos edzéstervet, és ha szükséges, étrendet is összeállít a számára. az, hogy mennyire tudnak együtt dolgozni, csak néhány alkalom és az elért eredmények alapján derül ki.
3. PRÓBAIDŐSZAK
Ha az edző rutinos, eredményes és tisztességes, akkor az első alkalomért nem számol fel pénzt. Amennyiben az első alkalom ígéretes, akkor is csak 2, 3 vagy 4 alkalomban egyezzenek meg. Majd ha ezek az edzések jól sikerülnek, érezhető némi változás és tudnak együtt dolgozni, akkor legyen a találkozásból tartós kapcsolat
4. EREDMÉNYESSÉG ÉS VÁLTOZATOSSÁG
Az első pár alkalom során kiderül, hogy mennyire figyelmes az edző. Ha napokon vagy akár heteken keresztül ugyanazt a sémát követi az edzések során, akkor nem fordít elegendő figyelmet a változatosságra. Ez pedig baj, hiszen a szervezet könnyedén hozzászokik egyfajta edzésprogramhoz, és egy idő után ez nem vezet fejlődéshez. A jó edző variálja a gyakorlatokat, a súlyokat és a fejlődéshez mérten alakítja az erőnléti gyakorlatokat.