ELSŐ SZABÁLY
NAPONTA KÉTSZER HASZNÁLJON ARCTISZTÍTÓT!
Igen, ez a legtöbb szakember tanácsa, de egyre több olyan kozmetikus, bőrgyógyász van, aki azt mondja, nem szükséges naponta kétszer elvégezni a tisztítási ceremóniát. Különösen, ha nem egy szennyezett nagyvárosban él és nem sminkeli magát. Ekkor ugyanis bőven elég este, a tápláló éjszakai hidratáló krém felvitele előtt lemosni az arcot. Valójában az egyszeri mosás kíméli a bőrt: a tisztítás során ugyanis – különösen, ha erős, vegyi anyagokkal telepumpált anyagokat használ – a bőr természetes olajtartalmát is eltávolítja, így a bőre kiszárad, és a kórokozók szabad utat kapnak.
MÁSODIK SZABÁLY
HÁMLASSZON HETENTE!
Nos, a kémiai hámlasztás, amelyet AHA- és BHA-hámlasztókkal végezhet otthon, tényleg fontos. Az otthoni kémiai hámlasztás alapvetően gyengéden távolítja el az elhalt hámsejteket és újítja meg a bőrfelszínt. Bőrtípustól függ, de a legtöbb esetben 10-14 naponta elegendő hámlasztót használni – és akkor sem mindegy, hogy milyet. Ha a hámlasztás túl „sikeres”, a felhám megsérül. Ennek jele a kiszáradás, a hámlás, a bőrpír és a gyulladás. Ilyenkor az egészséges bőrsejtek is elpusztulnak, a bőr nem fiatalabb és ragyogóbb lesz, hanem éppen ellenkezőleg, sérült és idősebbnek látszik. Fontos, hogy hámlasztásra gyengéd termékeket válasszon, melyek a bőr megkarcolása nélkül, kíméletesen távolítják el az elhalt hámsejteket. Enyhe csípő érzés még teljesen normális, de ha a hámlasztás vége irritált, vörös bőr, akkor a termék túl intenzív. Ekkor érdemes minimum 1 hét szünetet tartani, és kíméletesebb, a hatóanyagokat alacsonyabb koncentrációban tartalmazó készítményt keresni.
HARMADIK SZABÁLY
A RETINOLOS KÉSZÍTMÉNYEK CSAK IDŐSEBB KORBAN HASZNÁLHATÓK!
A retinol, vagyis az A-vitamin és származékai, a retinoidok valóban a legjobb ránctalanító, bőröregedésgátló összetevők között vannak. Erős antioxidánsok, melyek segítik az új bőrsejtek keletkezését, javítják a bőr struktúráját. Hatásukra a felhám megvastagszik, ezáltal csökkentik, illetve megelőzik a ráncosodást. Az A-vitamin-származékok azonban nem csak a ráncok elleni harcban használhatók hatékonyan: képesek kommunikálni a sejtekkel, arra késztetve őket, hogy viselkedjenek úgy, mint egy fiatal, egészséges sejt, így például bármilyen korosztálynál a napkárosodott bőrre is jó hatással vannak. Halványítják a májfoltokat, a pattanások nyomait. Jól kezelhetők velük a szeborreás bőrbetegségek, a pikkelysömör, a szemölcs.
NEGYEDIK SZABÁLY
AKNÉS BŐRRE NEM SZABAD OLAJAT HASZNÁLNI!
Az aknés bőr állapotát a különféle olajok és nehéz hidratálók tovább ronthatják. Ám jó néhány növényi olaj tökéletesen alkalmas a pattanásos bőr ápolására. A pattanás elsődleges oka a túlzott faggyútermelés. Felnőttkorban legtöbbször hormonális problémák okozzák a kellemetlen tüneteket, ezeket is orvosolni kell, de közben a bőr állapota külsőleg is javítható. Tökéletes természetes ápolószere az aknés bőrnek az argánolaj, a levendula- vagy a kókuszolaj, amelyek faggyúszabályozó hatásuknak köszönhetően csökkenthetik a pattanások mennyiségét, miközben a bőrt nem szárítják, hanem hidratálják, puhítják. Az olajok tartalmaznak antioxidánsokat is, amelyek segítenek a sérült bőrsejtek regenerálódásában és csökkentik a gyulladást.
ÖTÖDIK SZABÁLY
PATTANÁSOS BŐRRE HASZNÁLJON BENZOYL-PEROXIDOT!
A benzoyl-peroxid tényleg hatékony a pattanások kezelésében, azonban elég durva, kíméletlen a bőrrel. Elpusztítja az aknét okozó baktériumokat – és sajnos a bőr természetes védőrétegét is gyengíti. Szárítja, irritálhatja a bőrt, ráadásul preoxidáns, vagyis öregíti a bőrt. A szalicilsav vagy a teafaolaj sokkal inkább bőrbarát, érdemes először ezekkel próbálkozni.