„Szükségem van napvédelemre”
Létezik egy úgynevezett expozíciós határ, amely minden ember számára adott. Ez meghatározza, hogy mennyi időt tölthet a napon káros következmények nélkül. Ez az idő azonban nemcsak a napozással töltött perceket, órákat foglalja magában, hanem minden olyan pillanatot, amelyet valaki napon tölt.
Az UV-sugárzás folyamatos, minden évszakban károsítja a bőrt. Roncsolja a mélyebb rétegeiben lévő kollagént és elasztint, segítve a ráncok megjelenését, mélyülését. A bőr nem felejt: azokon, akik gyerekkoruktól kezdve folyamatosan megfelelő védelem nélkül teszik ki magukat a napsugárzásnak, már a húszas éveik közepén megjelennek az első ráncok.
„Elárulom a korodat”
Az arcbőr sajnos a legtöbb esetben árulkodik a korról. mMndenki szeretné, ha a bőre feszessége nem változna az idők során, ám az életmód, a környezeti hatások nyomot hagynak, bizonyos bőrelváltozások pedig örökletesek. A bőr 75 százalékát kollagén alkotja, melynek termelődése az életkorral egyre csökken. Ha a kollagén szerkezetében változás áll be, a bőr veszít feszességéből. A kollagén rostnyalábjai szétesnek, a bőr ráncossá válik és nehezebben regenerálódik.
„Vigyázz, hogy mit eszel és mit iszol!”
Az étrend befolyásolja a bőr állapotát, bár az összefüggésre nincs egyértelmű magyarázat. Vannak, akik szerint a vércukorszint stabilizálásával csökkennek a gyulladásos és az oxidatív folyamatok. Mások a tejtermékek káros hatására figyelmeztetnek: a tejben olyan anyagok találhatók, amelyek a tesztoszteron nevű hormon szintjét emelik. A tesztoszteron a bőr faggyúmirigyeinek működését befolyásolja, vagyis okozhat pattanásokat, gyulladásokat. Az biztos, hogy a friss gyümölcsök és zöldségek segítik a bőr öregedése elleni harcot, a sok feldolgozott szénhidrát viszont csak ront a bőr állapotán
„Érzékennyé váltam!”
A kor előrehaladtával a bőrsejtek megújulási folyamata lelassul. A szaruréteg megvastagodik, az alatta található hám pedig elvékonyodik, és így érzékennyé válik. Bizonyos vegyszerek, illatanyagok, tartósítószerek, de még a verejték is irritálhatja a bőrt.
„Ne dohányozz!”
Dohányzáskor számos olyan anyag keletkezik – például szén-monoxid, kátrány, formaldehid –, amely a bőrt is károsítja. Az agy vitaminokat von el a bőrből a dohányzás hatására, a nikotin pedig csökkenti az alsó rétegek vérkeringését, ezért a bőr kevesebb oxigénhez jut, így színtelenné, fakóvá válik. Mivel a sejtek termelődése és regenerálódása lelassul, a bőr kiszárad és nem tud ellenállni a külső hatás oknak.
A leszokás után a bőr képes regenerálódni. A bőr öregedésének tünetei visszafordíthatóak, az állapot látványosan javul.
„Soha nem késő rám figyelni”
Optimális esetben az idő előrehaladtával a nők egyre nagyobb gondossággal bánnak a bőrükkel. Megértik az életmódbeli változások pozitív hatásait, hajlandóak újabb és újabb termékeket kipróbálni, védik és ápolják a bőrüket. A bőrápolást azonban soha nem késő elkezdeni.
Megéri figyelni a bőr jelzéseire. Nemcsak a bőr látható elváltozásain segíthet, ha leteszi a cigarettát, egészségesen étkezik, sok folyadékot iszik, stresszmentesen él – fiatalabbnak is érezheti magát.
„Hagyj időt a regenerálódásra!”
Az öregedő bőr hajlamosabb a sérülésekre, és a gyógyulás is hosszabb időt vesz igénybe. Fiatal korban a bőr sejtjei naponta cserélődnek, később azonban a sejtregeneráció lelassul és a sejtcsere a felére csökken.