A hajhullás minden nő rémálma, hiszen a dús, fényes hajkorona nemcsak az egészséget hirdeti, de magabiztossá, szexivé is teszi a hölgyeket. Néha hormonális probléma, genetika vagy valamilyen betegség okozza ezt a kellemetlen állapotot, ám előfordul, hogy a nem megfelelő ápolás következtében a hajszálak és a fejbőr sérül, és ez vezet a hajhulláshoz. Összegyűjtöttük a leggyakoribb hibákat, amelyek szerencsére könnyen orvosolhatók.

Hajas hibák

Hajcsatok, hajgumik gyakori használata

A hajcsatok, hajtűk, gumiszalagok, hajpántok kiterjedt sérüléseket okozhatnak a hajszálakon, főleg, ha gyakran és mindig ugyanúgy fogja össze a hajszálakat. A szigorú, szoros copfba, kontyba szorított haj először megtörik, majd egyszerűen kihullik. A hajhagymáknak nem tesz jót, ha mindig egy irányba húzzák őket: „elfáradnak” az állandó feszültségtől. Az sem mindegy, milyen gumit és hajcsatot használ. A fémes, vékony darabok nagyon törik a hajat, míg a vastagabb, textilborításúak kíméletesek a hajszálakhoz.

Nem megfelelő vasbevitel

Fogyókúrázók körében gyakori, hogy néhány héttel a diéta megkezdése után hajhullásról panaszkodnak. Ez azért van, mert az étrend nem tartalmaz elegendő vasat. A szervezetben a vas segíti a hemoglobin és a myoglobin (a vörösvérsejtekhez oxigént szállító anyag) termelését. A vas ráadásul fontos szerepet játszik a vörösvérsejtek oxigénnel való ellátásában is. A vashiány meghatározó oka lehet a hajhullásnak, és felelős lehet a haj lassú elvékonyodásáért is. Jó vasforrás a kagyló, az osztriga, a vassal dúsított gabonafélék, a bab, a tökmag és a spenót.

Erőteljes fésülés

Ismerős a jó tanács, miszerint esténként százszor kell a kefét végighúzni a hajon? Nos, mára bebizonyosodott, hogy ez nem tesz jót a hajnak. Naponta egyszer-kétszer még rendben van, mert így valóban fokozható a fejbőr vérkeringése, de a túl gyakori fésülés következtében a haj sérül, töredezetté válik. Vizes hajon veszélyesebb a mutatvány, hiszen olyankor a haj még sérülékenyebb.

Rendszeres hőhatás a hajra

A bevett gyakorlat szerint a hajápolás első lépése a hajszárítás, majd jöhet az egyenesítés vagy éppen a göndörítés. A magas hő azonban extrém módon károsítja a hajat. Érdemes speciális, hővédő krémeket vagy sprayket alkalmazni, amelyek védőréteggel borítják be a hajszálakat. Hogy csökkentse a haj károsodásának kockázatát és megelőzze a hajhullást, hagyja a levegőn megszáradni a haját és csak ritkán használjon hajformázó eszközöket.

A fejbőr elhanyagolása

Nem elég a hajszálakat ápolni, óvni kell a fejbőrt is, hiszen ha ezen a területen sérül az érzékeny bőr, az komoly hatással van a hajszálakra. Ügyelni kell arra, hogy a hajápolók minél kevesebb mesterséges hatóanyagot tartalmazzanak, mert ez gyakran a fejbőr kiszáradásához vezet. Minden hajápolót alaposan öblítsen ki a hajából, mert a fejbőrön maradt samponok, krémek eltömíthetik a szőrtüszőket.

Helytelen táplálkozás

Az elégtelen táplálékfelvétel okozta hiánybetegségek következtében kialakulhat hajhullás is. A fejbőrt és a hajszálakat belsőleg is ápolni, táplálni kell. A haj egészségének megőrzésében fontos szerepet játszik az A-, B-, C-, H- és E-vitamin, valamint a vas, a cink, a kalcium, a kén és a réz.

Túlzásba vitt tisztítás, ápolás

A samponok nemcsak a mindennapi szennyeződéseket és a felesleges olajat távolítják el a fejbőrről és a hajszálakról, de a természetes védőréteget is megsérthetik. A vegyi anyagokat tartalmazó gélek, lakkok gyakran többet ártanak, mint használnak: a hajszálak töredezettek lesznek, majd kihullanak.

Stressz

Nemcsak a vitaminhiány, a tartós stressz is megbetegíthet, és könnyen kialakulhat hajhullás. Tartós munkahelyi vagy családi feszültség, baleset, műtét, megoldatlan lelki problémák mind hajhulláshoz vezethetnek.

Ezek is érdekelhetnek

Stressz, ödéma, fakó bőr? – Célzott kezelések arcmasszázzsal
Az állandó rohanás, a mozgásszegény életmód, az ülőmunka és a magas stresszszint mind látványos nyomot hagy a bőrön.
A reggeli citromos víz mítosza – tényleg fogyaszt?
A reggeli citromos víztől tényleg leolvadnak a kilók? Most kiderül, mi igaz a népszerű diétás trükkből, és mi csak jól hangzó mítosz.
Munka és életmód: így őrizheted meg az egyensúlyt Nyíregyházán
Szeretnél munkát váltani Nyíregyházán anélkül, hogy feladnád az egészséges életmódot? A Jooble segít olyan állást találni, amely figyel az egyensúlyodra is.
Nemcsak fogyni segít az eper! Érdemes többet enni belőle
Amellett, hogy finom, a diétát is támogatja, úgyhogy a szezonban megéri sokat fogyasztani belőle, mégpedig a következőképpen.
Répa vagy szalonna? - A kismama étrendje és ízérzékelés a pocakban
A kismama étrendje nemcsak egészséget, de ízlést is formál. Tudj meg többet a magzati ízérzékelésről és annak hatásairól!
Szőrös kutyatej: a természetes fájdalomcsillapító növény!
Fedezd fel a szőrös kutyatej gyógyhatásait! Gyulladáscsökkentő, immunerősítő, fájdalomcsillapító és vírusölő szerként is hatásos.
Most nyílik a bodza, tedd el télire cukor nélkül
Te is imádod a bodza szörpöt, de megrémiszt, mennyi egészségtelen fehér cukor kell bele? Mutatjuk, hogy készítsd el a diétás változatot.
Fogyás cukrászként: Benjamin fogyás története!
Nagy Benjámint édesanyja életmódváltása és fogyása ösztönözte arra, hogy ő is belevágjon a nagy kihívásba. Azóta kölcsönösen inspirálják egymást, sőt, edzésre is közösen járnak…

Ajánlataink