A hajhullás minden nő rémálma, hiszen a dús, fényes hajkorona nemcsak az egészséget hirdeti, de magabiztossá, szexivé is teszi a hölgyeket. Néha hormonális probléma, genetika vagy valamilyen betegség okozza ezt a kellemetlen állapotot, ám előfordul, hogy a nem megfelelő ápolás következtében a hajszálak és a fejbőr sérül, és ez vezet a hajhulláshoz. Összegyűjtöttük a leggyakoribb hibákat, amelyek szerencsére könnyen orvosolhatók.

Hajas hibák

Hajcsatok, hajgumik gyakori használata

A hajcsatok, hajtűk, gumiszalagok, hajpántok kiterjedt sérüléseket okozhatnak a hajszálakon, főleg, ha gyakran és mindig ugyanúgy fogja össze a hajszálakat. A szigorú, szoros copfba, kontyba szorított haj először megtörik, majd egyszerűen kihullik. A hajhagymáknak nem tesz jót, ha mindig egy irányba húzzák őket: „elfáradnak” az állandó feszültségtől. Az sem mindegy, milyen gumit és hajcsatot használ. A fémes, vékony darabok nagyon törik a hajat, míg a vastagabb, textilborításúak kíméletesek a hajszálakhoz.

Nem megfelelő vasbevitel

Fogyókúrázók körében gyakori, hogy néhány héttel a diéta megkezdése után hajhullásról panaszkodnak. Ez azért van, mert az étrend nem tartalmaz elegendő vasat. A szervezetben a vas segíti a hemoglobin és a myoglobin (a vörösvérsejtekhez oxigént szállító anyag) termelését. A vas ráadásul fontos szerepet játszik a vörösvérsejtek oxigénnel való ellátásában is. A vashiány meghatározó oka lehet a hajhullásnak, és felelős lehet a haj lassú elvékonyodásáért is. Jó vasforrás a kagyló, az osztriga, a vassal dúsított gabonafélék, a bab, a tökmag és a spenót.

Erőteljes fésülés

Ismerős a jó tanács, miszerint esténként százszor kell a kefét végighúzni a hajon? Nos, mára bebizonyosodott, hogy ez nem tesz jót a hajnak. Naponta egyszer-kétszer még rendben van, mert így valóban fokozható a fejbőr vérkeringése, de a túl gyakori fésülés következtében a haj sérül, töredezetté válik. Vizes hajon veszélyesebb a mutatvány, hiszen olyankor a haj még sérülékenyebb.

Rendszeres hőhatás a hajra

A bevett gyakorlat szerint a hajápolás első lépése a hajszárítás, majd jöhet az egyenesítés vagy éppen a göndörítés. A magas hő azonban extrém módon károsítja a hajat. Érdemes speciális, hővédő krémeket vagy sprayket alkalmazni, amelyek védőréteggel borítják be a hajszálakat. Hogy csökkentse a haj károsodásának kockázatát és megelőzze a hajhullást, hagyja a levegőn megszáradni a haját és csak ritkán használjon hajformázó eszközöket.

A fejbőr elhanyagolása

Nem elég a hajszálakat ápolni, óvni kell a fejbőrt is, hiszen ha ezen a területen sérül az érzékeny bőr, az komoly hatással van a hajszálakra. Ügyelni kell arra, hogy a hajápolók minél kevesebb mesterséges hatóanyagot tartalmazzanak, mert ez gyakran a fejbőr kiszáradásához vezet. Minden hajápolót alaposan öblítsen ki a hajából, mert a fejbőrön maradt samponok, krémek eltömíthetik a szőrtüszőket.

Helytelen táplálkozás

Az elégtelen táplálékfelvétel okozta hiánybetegségek következtében kialakulhat hajhullás is. A fejbőrt és a hajszálakat belsőleg is ápolni, táplálni kell. A haj egészségének megőrzésében fontos szerepet játszik az A-, B-, C-, H- és E-vitamin, valamint a vas, a cink, a kalcium, a kén és a réz.

Túlzásba vitt tisztítás, ápolás

A samponok nemcsak a mindennapi szennyeződéseket és a felesleges olajat távolítják el a fejbőrről és a hajszálakról, de a természetes védőréteget is megsérthetik. A vegyi anyagokat tartalmazó gélek, lakkok gyakran többet ártanak, mint használnak: a hajszálak töredezettek lesznek, majd kihullanak.

Stressz

Nemcsak a vitaminhiány, a tartós stressz is megbetegíthet, és könnyen kialakulhat hajhullás. Tartós munkahelyi vagy családi feszültség, baleset, műtét, megoldatlan lelki problémák mind hajhulláshoz vezethetnek.

Ezek is érdekelhetnek

Ezeken az egészségügyi munkahelyeken helyezkedhetsz el a vidéki Magyarországon
Amikor valaki orvosnak tanul, egy idő után eljön a pillanat, amikor választania kell: marad a nagyvárosi nyüzsgésben vagy keres magának egy nyugodtabb, élhetőbb ritmust.
4 kiló mínusz 2 hét alatt? Igen, ezzel a trükkös, tojásos módszerrel!
Már nem kell sokat várnod, és végre megérkezik az igazi strandidő! Ha szeretnél fürdőruhában is magabiztosan tündökölni, akkor ez a kéthetes diéta segíthet abban, hogy akár 4 kilótól is megszabadulj – mindezt éhezés és bonyolult szabályok nélkül.
Ez lesz a kedvenc diétás, nyári sütid: barackos ropogós
Ezt a diétás édességet pillanatok alatt elkészítheted, hidegen és melegen is isteni.
Öt apró szokás, ami segít formában maradni nyáron is
Sokan hiszik, hogy az egészséges életmód csakis napi többórás edzéssel és szigorú diétával érhető el. Pedig a valóság sokkal árnyaltabb: már néhány egyszerű, tudatos szokással is rengeteget tehetünk azért, hogy fittebbnek és energikusabbnak érezzük magunkat.
Anyajegyek: Ártalmatlan bőrelváltozás vagy a bőrrák első jele?
Ha gyanús jeleket tapasztalunk, habozás nélkül forduljunk orvoshoz, mert az időben diagnosztizált elváltozások nagyon jól kezelhetőek. Figyeljünk oda magunkra!
Zsírégetés alvás közben? – 5 hormon, amitől valóban fogysz éjszaka
Kata története: áldozatokkal járt, hogy lefogytam
Előfordul, hogy az elszántság és a belefektetett munka egyszerűen nem elég. Ilyenkor hiába minden diéta, edzés és változtatás, egyszerűen nem mennek le a kilók. Kata esetében a fogyási kudarc egyik oka, a betegségei mellett a sporttal kapcsolatos pszichés gát is volt, így utolsó kísérletként választotta a gyomorkisebbítő műtétet, ami végül hozzájárult testsúlycsökkenéséhez.
Zsírégető saláta? Csak a megfelelő öntet kell hozzá, mutatjuk a receptet
Könnyű, természetes, és pár perc alatt elkészül – próbáld ki, és szeretni fogod!

Ajánlataink