A hajhullás minden nő rémálma, hiszen a dús, fényes hajkorona nemcsak az egészséget hirdeti, de magabiztossá, szexivé is teszi a hölgyeket. Néha hormonális probléma, genetika vagy valamilyen betegség okozza ezt a kellemetlen állapotot, ám előfordul, hogy a nem megfelelő ápolás következtében a hajszálak és a fejbőr sérül, és ez vezet a hajhulláshoz. Összegyűjtöttük a leggyakoribb hibákat, amelyek szerencsére könnyen orvosolhatók.

Hajas hibák

Hajcsatok, hajgumik gyakori használata

A hajcsatok, hajtűk, gumiszalagok, hajpántok kiterjedt sérüléseket okozhatnak a hajszálakon, főleg, ha gyakran és mindig ugyanúgy fogja össze a hajszálakat. A szigorú, szoros copfba, kontyba szorított haj először megtörik, majd egyszerűen kihullik. A hajhagymáknak nem tesz jót, ha mindig egy irányba húzzák őket: „elfáradnak” az állandó feszültségtől. Az sem mindegy, milyen gumit és hajcsatot használ. A fémes, vékony darabok nagyon törik a hajat, míg a vastagabb, textilborításúak kíméletesek a hajszálakhoz.

Nem megfelelő vasbevitel

Fogyókúrázók körében gyakori, hogy néhány héttel a diéta megkezdése után hajhullásról panaszkodnak. Ez azért van, mert az étrend nem tartalmaz elegendő vasat. A szervezetben a vas segíti a hemoglobin és a myoglobin (a vörösvérsejtekhez oxigént szállító anyag) termelését. A vas ráadásul fontos szerepet játszik a vörösvérsejtek oxigénnel való ellátásában is. A vashiány meghatározó oka lehet a hajhullásnak, és felelős lehet a haj lassú elvékonyodásáért is. Jó vasforrás a kagyló, az osztriga, a vassal dúsított gabonafélék, a bab, a tökmag és a spenót.

Erőteljes fésülés

Ismerős a jó tanács, miszerint esténként százszor kell a kefét végighúzni a hajon? Nos, mára bebizonyosodott, hogy ez nem tesz jót a hajnak. Naponta egyszer-kétszer még rendben van, mert így valóban fokozható a fejbőr vérkeringése, de a túl gyakori fésülés következtében a haj sérül, töredezetté válik. Vizes hajon veszélyesebb a mutatvány, hiszen olyankor a haj még sérülékenyebb.

Rendszeres hőhatás a hajra

A bevett gyakorlat szerint a hajápolás első lépése a hajszárítás, majd jöhet az egyenesítés vagy éppen a göndörítés. A magas hő azonban extrém módon károsítja a hajat. Érdemes speciális, hővédő krémeket vagy sprayket alkalmazni, amelyek védőréteggel borítják be a hajszálakat. Hogy csökkentse a haj károsodásának kockázatát és megelőzze a hajhullást, hagyja a levegőn megszáradni a haját és csak ritkán használjon hajformázó eszközöket.

A fejbőr elhanyagolása

Nem elég a hajszálakat ápolni, óvni kell a fejbőrt is, hiszen ha ezen a területen sérül az érzékeny bőr, az komoly hatással van a hajszálakra. Ügyelni kell arra, hogy a hajápolók minél kevesebb mesterséges hatóanyagot tartalmazzanak, mert ez gyakran a fejbőr kiszáradásához vezet. Minden hajápolót alaposan öblítsen ki a hajából, mert a fejbőrön maradt samponok, krémek eltömíthetik a szőrtüszőket.

Helytelen táplálkozás

Az elégtelen táplálékfelvétel okozta hiánybetegségek következtében kialakulhat hajhullás is. A fejbőrt és a hajszálakat belsőleg is ápolni, táplálni kell. A haj egészségének megőrzésében fontos szerepet játszik az A-, B-, C-, H- és E-vitamin, valamint a vas, a cink, a kalcium, a kén és a réz.

Túlzásba vitt tisztítás, ápolás

A samponok nemcsak a mindennapi szennyeződéseket és a felesleges olajat távolítják el a fejbőrről és a hajszálakról, de a természetes védőréteget is megsérthetik. A vegyi anyagokat tartalmazó gélek, lakkok gyakran többet ártanak, mint használnak: a hajszálak töredezettek lesznek, majd kihullanak.

Stressz

Nemcsak a vitaminhiány, a tartós stressz is megbetegíthet, és könnyen kialakulhat hajhullás. Tartós munkahelyi vagy családi feszültség, baleset, műtét, megoldatlan lelki problémák mind hajhulláshoz vezethetnek.

Ezek is érdekelhetnek

Fedezd fel, milyen technológiai előnyöket kínálnak a Nike zokniknak sportolás közben
Mi pörgeti fel legjobban az edzőcipőd? Természetesen egy pár zokni. De nem akármilyen zokni! Válaszd az egyik híres brand, például a Nike zokniját. A híres Swoosh logós kiegészítőnek köszönhetően még eredményesebb leszel sportolás közben.
Diéta és kollagén: így támogasd a megfelelő kollagéntermelést
A kollagén az egyik legfontosabb fehérje a testedben, amely alapvető szerepet játszik a bőröd, az ízületeid, a hajad, a körmeid és az izmaid struktúrájában.
Egészséges vagy sem? A forró fürdő titkai
Nincs is jobb, mint egy pihentető forró fürdővel zárni a napot, vagy éppen így kezdeni a hétvégét, mindezért pedig nemcsak a lelkünk, de a testünk is hálás lesz. Eláruljuk, milyen egészségügyi előnyei vannak a kádban való lazításnak.
Káposztaleves diéta: Gyors fogyás vagy veszélyes módszer?
A káposztaleves diéta egy gyors fogyókúrás módszer, amelyet sokan keresnek, ha pár kilót szeretnének gyorsan leadni. Ha te is kipróbálnád, fontos, hogy tisztában legyél a diéta előnyeivel és hátrányaival, hogy megalapozott döntést hozhass.
Időszakos böjtölés: ha kezdő vagy, erre kell nagyon figyelned
Ha kezdő vagy ebben a módszerben, fontos néhány alapelvet megérteni és betartani a siker érdekében. Íme a legfontosabb szempontok, amelyeket érdemes szem előtt tartani:
3 olcsó diétás recept, amit januárban is imádni fogsz
Fedezd fel három olcsó, de ínycsiklandó diétás receptet, amelyek tökéletesek januári étkezéseidhez! Egyszerűek, táplálóak, és segítenek fenntartani az egészséges életmódot az új évben.
Tisztítsd meg a tested: ezzel a 21 napos egészséges tervvel
Tisztítsd meg a tested és nyerj energiát 21 napos étrendünkkel! Könnyen követhető, finom receptek természetes alapanyagokból. Próbáld ki most!
Vess véget a jojónak: lépj ki a fogyás-hízás örökös körforgásából
A kilók le-fel szaladgálása nemcsak idegesítő, hanem egészségtelen is. Tippjeinkkel most végleg leszámolhatsz a súlyfelesleggel!

Ajánlataink