Bár egyre többen tisztában vannak a napozás káros hatásaival, a barna bőr ígérete sokakat csábít napfürdőzésre. Nem árt tudni, hogy a leégés mellett súlyosabb következményekkel is járhat egy kellemes strandolás, kirándulás. Sorra vesszük a leggyakrabban felmerült kérdéseket és válaszokat a napozással kapcsolatban.

Napozás okosan

Mi a különbség az UVA- és az UVB-sugárzás között?

Az ultraviola (UV) sugárzás három részre osztható: UVA-ra, UVB-re és UVC-re. az UVC-sugarak optimális esetben elnyelődnek az atmoszférában és az ózonrétegben. Bizonyos területeken az ózonréteg elvékonyodott, ott számolni kell ezeknek a sugaraknak a káros hatásaival is. Az UVA-sugarak hullámhossza nagy, e sugárzás hatol legmélyebbre a bőrben. legfontosabb biológiai hatásai a bőr azonnali barnulása, a meglévő pigmenttartalom sötétedése. Bőrpírt, gyulladást is okoz, de csak több nap után jelentkeznek a tünetek. Hosszú távon felelős a bőr öregedéséért és bizonyítottan szerepet játszik a melanoma kialakulásában. A természetes napfény 1/15 része UVB, amely a fény okozta rákkeltő, illetve immunrendszergátló hatásokért felelős. ez a tartomány kell azonban a D-vitamin-szintézishez is.

Mit jelent az SPF jelölés?

Az SPF a Sun Protection Factor, azaz napvédő faktor rövidítése. a fényvédő faktor melletti szám arra utal, hogy hányszor több időt lehet a napon tölteni leégés nélkül. Ha valakinek 10 perc napozás után jelentkezik bőrpír, akkor 15 SPF napkrémmel az illető 10×15, azaz 150 percig tartózkodhat a napon leégés nélkül. a magasabb SPF-szám nem jelent teljes védelmet a káros sugarak ellen: egy 15-ös SPF faktorú fényvédő 93 százalékos UVB fényvédelemmel rendelkezik, míg a 40-es SPF 97 százalékos védelmet nyújt. az SPF-szám csak az UVB elleni védekezőképességre utal, a napkrém UVA szembeni védelméről nem tájékoztat. a napsugárzás egész tartományára vonatkozó védelmi erősséget külön fel kell tüntetni, ezek a kategóriák: alacsony, közepes, magas, ultra.

Milyen fényvédőt használjunk?

Néhány készítmény antioxidánsokat, például E- és C-vitamint is tartalmaz, esetleg glycosylrutin nevű flavonoidot, amely a napallergia ellen is hatásos védelmet nyújt. az alkoholtartalmú sprayk vagy gélek a zsírosabb bőrűeknek ajánlottak – sportolók számára is ezek a legmegfelelőbbek, mert nem tartalmaznak zsíros összetevőket –, míg a száraz bőr védelmére a tejes ápolókat érdemes használni. Az orr, az ajkak és a szem körüli érzékeny területek védelmére speciális, magas faktorszámú stifteket ajánlott használni. Jó, ha az érzékeny bőrűek illat-, tartósító- és színezőanyagmentes napvédő szereket használnak.

Mennyi fényvédőt kell használni?

A felnőttek 2 evőkanálnyi mennyiségű fényvédő krémet oszlassanak el a bőrükön, és legalább ennyit kell a gyerekekre is számolni. a napozás megkezdése előtt 30 perccel célszerű felvinni a bőrre a készítményeket. kétóránként az egész procedúrát meg kell ismételni, de ha víz éri a bőrt vagy erős izzadás esetén természetesen gyakrabban.

Borús napokon is szükség van fényvédő szerekre?

Felhős, borús napon is le lehet égni. Az ultraibolya sugárzás 90 százaléka átjut a felhőkön, visszatükröződik a hóról, jégről, homokról, betonról, és ez is ugyanolyan súlyosan égeti a bőrt, mint a napfény. A gyerekek ráadásul jobban ki vannak téve az UV-sugaraknak a hűvösebb napokon, mert hosszabb ideig maradnak kint. ezért fontos a mechanikai védekezés is, azaz a megfelelő ruházat, kalap, UV-szűrős napszemüveg.

Ezek is érdekelhetnek

A tél fiatalító fűszerei, mutatjuk, mit szerezz be!
A titok a téli fűszerekben rejlik, melyek még képesek akár meg is fiatalítani a testet.
Mindent a fogamzásgátlásról: melyik való neked?
A fogamzásgátlás minden párt érint, akik nem szeretnének gyereket a közeljövőben. Keressük a legjobb megoldást, ami biztonságos, és igazán illik hozzád.
Sütés nélkül készül ez a mennyei joghurt torta
Ha nincs kedved órákig a konyhában bíbelődni, próbáld ki ezt a receptet.
Ezt az új diétás kókuszgolyót imádni fogod, pillanatok alatt kész
Ez az egyszerű zöldség az indiánok kedvelt eledele volt. Jótékony élettani hatását hosszan sorolhatjuk: megfázásos betegségek hatékony ellenszere, erősíti az immunrendszert. Sósan és édesen is isteni.
Ez november legjobb diétája, karácsonyra bomba alakod lesz
A szervezet feltöltődik vitaminokkal, tápanyagokkal, méghozzá úgy, hogy közben fogyhatunk is.
Ez az ősz legjobb diétás fegyvere, így vesd be a savanyú káposztát
A savanyú káposzta és az abból készült ételek elképesztően jó hatással vannak a szervezetünkre, ezért jó lenne, ha nemcsak az ünnepi asztalon találkoznánk vele, hanem az év többi napján is.
Alma és mogyoróvaj: az egyik legjobb nasi, ha diétázol
A nassolás mindig veszélyes terep. Szerencsére léteznek olyan nasik, amelyek szinte azonnal elejét veszik az egészségtelen vágyakozásnak. Íme egy remek ötlet, amit a táplálkozástudomány szakértői ajánlanak!
Vaníliás keto keksz, készítsd el otthon gyorsan
Az elmúlt években nagy népszerűségre tett szert a magas zsírbevitellel operáló ketogén diéta. Lássunk most egy remek desszertet, mely ezt az elvet követi és pillanatok alatt el is készül.

Ajánlataink