Bár egyre többen tisztában vannak a napozás káros hatásaival, a barna bőr ígérete sokakat csábít napfürdőzésre. Nem árt tudni, hogy a leégés mellett súlyosabb következményekkel is járhat egy kellemes strandolás, kirándulás. Sorra vesszük a leggyakrabban felmerült kérdéseket és válaszokat a napozással kapcsolatban.

Napozás okosan

Mi a különbség az UVA- és az UVB-sugárzás között?

Az ultraviola (UV) sugárzás három részre osztható: UVA-ra, UVB-re és UVC-re. az UVC-sugarak optimális esetben elnyelődnek az atmoszférában és az ózonrétegben. Bizonyos területeken az ózonréteg elvékonyodott, ott számolni kell ezeknek a sugaraknak a káros hatásaival is. Az UVA-sugarak hullámhossza nagy, e sugárzás hatol legmélyebbre a bőrben. legfontosabb biológiai hatásai a bőr azonnali barnulása, a meglévő pigmenttartalom sötétedése. Bőrpírt, gyulladást is okoz, de csak több nap után jelentkeznek a tünetek. Hosszú távon felelős a bőr öregedéséért és bizonyítottan szerepet játszik a melanoma kialakulásában. A természetes napfény 1/15 része UVB, amely a fény okozta rákkeltő, illetve immunrendszergátló hatásokért felelős. ez a tartomány kell azonban a D-vitamin-szintézishez is.

Mit jelent az SPF jelölés?

Az SPF a Sun Protection Factor, azaz napvédő faktor rövidítése. a fényvédő faktor melletti szám arra utal, hogy hányszor több időt lehet a napon tölteni leégés nélkül. Ha valakinek 10 perc napozás után jelentkezik bőrpír, akkor 15 SPF napkrémmel az illető 10×15, azaz 150 percig tartózkodhat a napon leégés nélkül. a magasabb SPF-szám nem jelent teljes védelmet a káros sugarak ellen: egy 15-ös SPF faktorú fényvédő 93 százalékos UVB fényvédelemmel rendelkezik, míg a 40-es SPF 97 százalékos védelmet nyújt. az SPF-szám csak az UVB elleni védekezőképességre utal, a napkrém UVA szembeni védelméről nem tájékoztat. a napsugárzás egész tartományára vonatkozó védelmi erősséget külön fel kell tüntetni, ezek a kategóriák: alacsony, közepes, magas, ultra.

Milyen fényvédőt használjunk?

Néhány készítmény antioxidánsokat, például E- és C-vitamint is tartalmaz, esetleg glycosylrutin nevű flavonoidot, amely a napallergia ellen is hatásos védelmet nyújt. az alkoholtartalmú sprayk vagy gélek a zsírosabb bőrűeknek ajánlottak – sportolók számára is ezek a legmegfelelőbbek, mert nem tartalmaznak zsíros összetevőket –, míg a száraz bőr védelmére a tejes ápolókat érdemes használni. Az orr, az ajkak és a szem körüli érzékeny területek védelmére speciális, magas faktorszámú stifteket ajánlott használni. Jó, ha az érzékeny bőrűek illat-, tartósító- és színezőanyagmentes napvédő szereket használnak.

Mennyi fényvédőt kell használni?

A felnőttek 2 evőkanálnyi mennyiségű fényvédő krémet oszlassanak el a bőrükön, és legalább ennyit kell a gyerekekre is számolni. a napozás megkezdése előtt 30 perccel célszerű felvinni a bőrre a készítményeket. kétóránként az egész procedúrát meg kell ismételni, de ha víz éri a bőrt vagy erős izzadás esetén természetesen gyakrabban.

Borús napokon is szükség van fényvédő szerekre?

Felhős, borús napon is le lehet égni. Az ultraibolya sugárzás 90 százaléka átjut a felhőkön, visszatükröződik a hóról, jégről, homokról, betonról, és ez is ugyanolyan súlyosan égeti a bőrt, mint a napfény. A gyerekek ráadásul jobban ki vannak téve az UV-sugaraknak a hűvösebb napokon, mert hosszabb ideig maradnak kint. ezért fontos a mechanikai védekezés is, azaz a megfelelő ruházat, kalap, UV-szűrős napszemüveg.

Ezek is érdekelhetnek

Mire jó az orvosi masszázs? A kéz gyógyító ereje
Az orvosi masszázsként is emlegetett fizioterápiás módszer a mozgásszervi betegségek kezelésére, önállóan vagy gyógytorna kiegészítéseként, de a megelőzés tekintetében is fontos lehet. Eláruljuk, hogy pontosan milyen problémáknál érdemes szakembert felkeresni.
Jógázz a felhők felett!
A jóga egyik szépsége, hogy szó szerint bárhol végezhetjük.
Íme az ősz kedvenc diétás vacsorája: marhahúsos karfiolpite
Számos remek karfiolos recept után most egy újabb szuper ötlet! Így kápráztasd el a családodat ezzel az ínycsiklandó étellel!
Ezért használd a kókuszt, ha diétázol
Az egzotikus gyümölcs, és annak felhasználásával készült készítmények rendszeres fogyasztása nemcsak az érzékszerveinket kényezteti: szervezetünkre gyakorolt pozitív hatásai az egészségünket is fokozzák.
Mit szimbolizál a jegygyűrű?
A jegygyűrű évszázadok óta fontos szimbóluma a házasságnak és az elkötelezettségnek. Ahogy az idők során a szokások és hagyományok változtak, úgy alakult a jegygyűrű jelentése is, azonban alapvető szimbolikája ma is megmaradt. Ebben a blogban áttekintjük, mit jelképez a jegygyűrű, és hogyan illeszkedik ez a mai kor elvárásaihoz.
Mónika fitt nagyi akart lenni: 4 hónap alatt 18 kilót fogytam
Borda Mónika évtizedekig el sem tudta képzelni, hogy sportolásba kezdjen. Életmódváltása után, 55 évesen kezdett el futni. Azóta minden hétköznap hajnalban megtesz 10 km-t, hétvégén pedig a dupláját.
Kifinomult ízléssel, stílusosan megkomponálva közeleg hazánk legszebb Borfesztiválja
A Borfesztivál látogatói újra megcsodálhatják Magyarország gazdag örökségét és felfedezhetik hazánk borkiválóságait a hagyományokat őrző épületek között sétálva.
A nyár végén sem késő megszabadulni a narancsbőrtől
A nyár beköszöntével újra előtérbe kerül a kérdés: vajon idén sikerül-e végre elérni a sima, narancsbőrmentes bőrt a bikini szezonra? Lehet, hogy már mindent kipróbáltál – krémek, pakolások, különféle kezelések –, de a makacs narancsbőr még mindig nem adta meg magát. Az idő sürget, és attól tartasz, hogy ismét lemaradsz a vágyott alakról ebben a strandszezonban is. Ismerős érzés, ugye?

Ajánlataink