Izzadás: átok vagy áldás?
Mindenképpen az utóbbi, hiszen az izzadás szabályozza a testhőmérsékletet és segít a méregtelenítésben. A túlzott mértékű izzadás azonban már valóban megkeserítheti a mindennapokat. Lábizzadásnál a verejtékmirigyek rendellenesen működnek, aminek lehet genetikai vagy lelki oka, lehet a stressz, rossz higiéniai viszonyok vagy helytelen lábbelihasználat is.
Durva szagok, fájdalmas fertőzések
Túlzott mértékű lábizzadás esetén a keletkező nagyobb mennyiségű verejték nem tud elpárologni, és feláztatja a bőrt. A felázott bőr leválik, bomlásnak indul, ami nagyon kellemetlen szagokkal jár. A meleg, nyirkos hely ráadásul kedvező a gombák, baktériumok elszaporodásához. A felpuhult bőrön keresztül a láb könnyen elfertőződhet.
MIT TEHET?
1. Viseljen az időjárásnak megfelelő, jól szellőző, bőrből készült lábbelit. Felejtse el a műbőrt, ha teheti, válasszon olyan márkák közül, amelyek „lélegző” cipőket gyártanak.
2. Használjon talpbetétet! Kaphatóak kimondottan nyárra készült, „lélegző” betétek, de népszerűek a bőrből készült termékek is. Ezeket érdemes havonta, kéthavonta cserélni.
3. Fertőtlenítse a cipőket, papucsokat! Drogériákban, patikákban kaphatók cipőfertőtlenítő sprayk, amelyek elpusztítják a cipőben lévő baktériumokat.
4. Érdemes a lábát is rendszeresen bekenni vagy befújni lábizzadást gátló készítményekkel. Ezek nemcsak a túlzott izzadást mérsékelik, de segítenek a kellemetlen lábszag megszüntetésében is.
5. Felejtse el a szintetikus anyagból készült zoknikat, ezek ugyanis egyáltalán nem tudják felszívni az izzadságot. Viseljen pamutból készült zoknit, harisnyát.
6. A krémek és sprayk mellett a lábizzadás ellen kiváló a hintőpor is. Frissen tart, fertőtlenít, és véd a baktériumok és gombák ellen. Lábmosás után vigye fel a száraz lábra.
7. A további sérülések és a felülfertőzések elkerülése érdekében fontos az elhalt hámréteg eltávolítása.
8. Amennyiben már fertőzés is kialakult, gomba-, illetve baktériumellenes készítmények alkalmazására is szükség lehet.
Súlyos esetben
Ha a lábizzadás mérséklése nem sikerül a már említett praktikákkal, szakember segítségét kell kérni. Szóba jöhet iontophoresis kezelés, mely gyenge egyenárammal való kezelést jelent. A kezelés úgy zajlik, hogy a lábat egy vezetékes vízzel töltött tálkába kell helyezni, amibe egyenáramot vezetnek. Ezzel az izzadságmirigyek működését gátolják úgy, hogy megemelik az izzadás ingerküszöbét. Viszonylag nagy, 70–90 százalékos hatásfokú az eljárás. Nagyon súlyos esetben botulinumot is használnak, injekció formájában (botoxinjekció). Az antikolinerg gyógyszerek képesek blokkolni az izzadásért felelős idegeket, ám ezeknek a mellékhatása sokkal súlyosabb lehet, mint maga az izzadás.
MINDEN, AMIT AZ IZZADÁSGÁTLÓKRÓL TUDNI KELL!
10 TIPP, HOGY MEGSZABADULJON A MÉREGANYAGOKTÓL