Belső és külső okok
A bőr öregedése már 25 éves kor körül elkezdődik. Először finom barázdák, majd ráncok jelennek meg a szem és az ajak körül, a homlokon. Később a bőr feszessége is enged, majd a bőrfelszín elvékonyodása, gyengülése okán a bőrtömörség is csökken. Ezt a folyamatot nem egy ok, hanem több belső és külső tényező együttese okozza.
A genetikának nagy szerepe van a bőr öregedésében, ám ez ellen nehéz tenni. A külső okok azonban – stressz, hiányos bőrápolás, nem megfelelő táplálkozás, dohányzás, környezetszennyezés, napsugárzás – befolyásolhatók, és így lassítható a folyamat.
Éltető napfény – csak óvatosan!
Az elsődleges külső tényező, amely az oxidatív stresszen keresztül a bőr öregedéséért felelős, a napsugárzás. Míg a mérsékelt napozás pozitív hatással van az egészségre és így a bőrre is, addig a túlzásba vitt napfürdőzés káros folyamatokat indíthat be a szervezetben.
A napfény magas energiájú, rövid hullámhosszú UV-sugár, amely érintkezik a bőrsejtekkel és erősen reaktív szabad gyököket képez. Ezek a szabad gyökök felelősek a sejtek károsodásáért, a ráncok és más bőrelváltozások – beleértve a bőrrákot is – kialakulásáért.
UVA-UVB sugarak
Az UV-sugaraknak három formája van. Az UVB-sugárzás gondoskodik arról az energiáról, amire a bőrnek a D-vitamin előállításához szüksége van, de ez a sugárzás felelős a napégésért és a közvetlen DNS-károsodásért is. Az UVA-sugárzás is hozzájárul a bőrsejtek károsodásához, a ráncok és pigmentfoltok kialakulásához. Felelős a napallergia kialakulásáért, és súlyosan károsíthatja a szemet és a retinát. (Az UVC-sugárzást a Föld atmoszférája kiszűri, így az nem éri el a bőrt.)
Szolárium: igen vagy nem?
A szolárium csövei a nap sugarainál intenzívebb, többnyire UVA- és kis mennyiségben UVB-sugarakat bocsátanak ki. Az UVA-sugarak a bőr gyors, de nem tartós pigmentálódását idézik elő, mélyen hatolnak a bőrbe. Az UVB-sugarak csak a bőr legfelső rétegét érik el, így a bőr saját védekezőrendszerének lassú kialakításában van fontos szerepük.
A szoláriumozás során tehát a bőr védtelenebb, mintha – fokozatosan emelve az időtartamot – napozik valaki. A bőrtípusnak nem megfelelő, túl gyakori szoláriumozás esetén a bőr ugyanúgy károsodik, mint az ésszerűtlen napozás következében. Azok a bőrelváltozások, amelyek egyértelműen az UVA-sugarak számlájára írhatók – dehidratált, száradt, ráncos, petyhüdt bőr –, csak évekkel később jelentkeznek.
A megelőzés fontossága
Néhány egyszerű szabály betartásával nemcsak a bőr idő előtti öregedését előzheti meg, de elkerülheti a bőrrák kialakulását is.
1. Ne csak nyaraláskor, a strandon használjon fényvédőt! A hétköznapokon is nagyon fontos a megfelelő napvédelem.
2. Soha ne napozzon sminkben, bőrén parfümmel – ezek a kozmetikai termékek ugyanis a napfénnyel érintkezve súlyos elváltozásokat okozhatnak a bőrön.
3. A naptejek, napkrémek többsége nem alkalmas arra, hogy az arc érzékeny bőrét megvédjék. Válasszon kimondottan az arcra kifejlesztett krémeket.
4. Napozás után mindig használjon speciális, a bőr nedvességét pótló testápolót. Ezek a termékek nemcsak védik a bőrt a kiszáradástól, hanem nyugtatják, táplálják is, még a mélyebb rétegekben is.
5. Mindig használjon napszemüveget, hogy megvédje a szemét a túlzott napsugárzás okozta szürkehályog kialakulásától – a hunyorgás ráadásul ráncokat okoz.