Miért szeretjük csupaszon?
A szőrtelen test nem csupán hóbort, esztétikai oka is van annak, hogy még profi férfi sportolók is igyekeznek rendszeresen megszabadulni a testüket borító szőrszálaktól. A csupasz bőrön ugyanis szebben kirajzolódnak a tónusok, jobban látszanak az izmok, szóval amikor megszabadulunk a szőrtől, jobban előtérbe hozzuk a sokhetes, nehéz munkával megszerzett alakunkat. Ha pedig az edzéseink eredménye látványosabban jelenik meg, ez újabb lökést adhat a folytatáshoz, sőt a magabiztosságunkhoz is hozzátesz.
Mit használjunk?
Borotva, gyanta, epilálás, végleges szőrtelenítés – ki így, ki úgy oldja meg ezt a kérdést, ez már tényleg egyénfüggő. De nem feltétlenül van mindig időnk rá, vagy vonakodva ülünk az epiláló vagy a kozmetikus gyantacsíkjai alá, mert nem akarjuk, hogy fájjon. Ha ezek közül egyik módszerben sem találtuk meg önmagunkat, még mindig ott van a villanófényes szőrtelenítés lehetősége, amivel akár nyolc hétig is kihúzhatjuk újabb szőrtelenítés nélkül.
Szőrtelenítés fénnyel
Elsőre meredek dolognak tűnhet ez a technológia, fontos, hogy mielőtt használni kezdenénk egy új eszközt, ismerjük meg a működését. Tudni kell, például, hogy az IPL, azaz az intenzíven pulzáló villanófénnyel működő eszközök nem a már meglévő szőrt távolítják el a bőrről, hanem biztonságosan megakadályozzák a bőr alatti szőrnövekedést. Ez azt jelenti, hogy a használata előtt bizony le kell borotválnunk, gyantáznunk vagy epilálnunk a kezelendő területet, majd végig kell mennünk rajta lépésről lépésre a villanófénnyel. Ezzel akár 8 hétre is elfelejthetjük a szőrtelenítést.
Idő kell a jó eredményhez
Ahogy a fogyásban sincsenek csodapirulák, úgy egy villanófényes szőrtelenítőtől sem várhatjuk azt, hogy varázsütésszerűen, egy használattal azonnal hosszan tartó simaságot adjon. Bőrtípustól függően kell 4-5-6-7 ismétlés, mire azt a bizonyos 8 hetet elérhetjük. Szóval, ha elsőre nem hozza a várt eredményt, ne dobjuk a kukába vagy szaladjunk vele vissza a boltba. Egyszerűen csak legyünk kitartóak és türelmesek.
Pró és kontra
Az IPL-szőrtelenítők használata után az elmúlt 25 évben nem mutattak ki bőrrákos esetet vagy egyéb mellékhatásokat, tehát emiatt nem kell izgulnunk. A villanófény a szemre sincs semmilyen hatással. Viszont nagyon világos vagy vörös szőrzeten nem javasolt a használata, mert az intenzív pulzáló fény úgy csökkenti a szőr újranövését, hogy gyengéd fényimpulzusokat bocsát ki a szőrszálra, ezeket a szőrben található melanin (színpigment) nyeli el, vagyis az eszköz hatékonysága a szőrben található melaninszinttől függ. A szőke, ősz és fehér szőrszálak nem – vagy nem elég – melanint tartalmaznak, így az IPL-kezelés soha nem hatásos ezeken a színeken. A vörös szőrzet pedig egy másmilyen típusú melanint tartalmaz, amely nem reagál a villanófényre.
Igény vagy társadalmi elvárás?
Nehéz eldönteni, hogy a szőrtelen megjelenés belénk ivódott társadalmi elvárás-e vagy tényleg belülről fakadó igény. De érdekes, hogy már az ókorban is mézzel és kővel szőrtelenítették magukat a nők. Napjainkban egy amerikai fitneszblogger lány, Morgan Mikenas viszont azzal hívta fel magára a figyelmet, hogy már több mint egy éve nem szőrtelenít – ami sokakban szimpátiát, másokban viszont ellenérzéseket váltott ki. Az biztos, ma nehéz elképzelni, hogy nőként borostásan mutatkozzunk a strandon.