Kamaszkorban az étkezés (is) komoly hatással van az iskolai teljesítményre. Egészségtelen étrenddel, nem megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztással az agy nem képes ellátni a feladatát. Azonban a gyerekeket erről meggyőzni nem könnyű. Lehet, hogy egyszerűbb eléjük tolni néhány hasznos ételt – mert az étvágyuk általában rendben van, sőt.

Agyturbózás kamaszkorban

A sok testi és lelki folyamat, változás meglehetősen igénybe veszi a kamaszokat, és persze a szüleik idegrendszerét is. Az viszont megkérdőjelezhetetlen tény, hogy őrült terhelésnek vannak kitéve a középiskolások. A hullámzó hangulat, a napi teljesítmények indokolttá teszik, hogy felülvizsgáljuk, tényleg jól eszik-e a kamasz gyerekünk. A túlzott ingerlékenység és hangulatingadozás hátterében hiányos vagy nem kielégítő táplálkozás is állhat.

Alvás, víz, jó étel

Röviden összefoglalva, e három dologra feltétlenül szüksége van egy tinédzsernek. A tapasztalat azt mutatja, hogy ezekből az alvást minimalizálják, hiszen hajlamosak éjszakába nyúlóan csetelni, játszani, a vízivást pedig üdítőkkel vagy a semmivel pótolják. Az étkezés persze nem csak rajtuk múlik, ott a szülőknek kell résen lenniük. Nincs szükség extra alapanyagokra, éppen elég egy kiegyensúlyozott, minden fontos tápanyagot tartalmazó étrend, mondják a szakértők.

Nincsenek tehát rossz ételek, de vannak olyanok, amelyek kifejezetten támogatják az agy működését. Rendszerint 12 éves kortól nő meg jelentősen a gyerekek kalóriaigénye, akkortól általában semmi nem elég, állandóan mindent kiesznek a hűtőből. Mivel mindig éhesek, adott a lehetőség az új ételek bevezetésére. Sok történetet lehet hallani arról, hogy a válogatós gyerekből jól evő kamasz lett.

Miből mennyit?

Egy tininek fehérjéből 45– 61 grammot kell fogyasztania, ami származhat húsból, tejtermékből, szójából, babból. A kielégítő fehérjefogyasztás segít megakadályozni a túlevést is. Zsírból a napi kalóriabevitel 30 százaléka származzon, egy kamasznál nagyjából 500– 700 kalóriányi. Ennek egy része nyilván az ételekben felhasznált zsiradék, de ha rendszeresen arra biztatjuk, hogy egyen tojást, avokádót, diót, salátán olíva- és kókuszolajat, akkor biztosan hozzájut a szükséges mennyiségű egészséges zsírhoz. Az avokádóról egyébként azt is megállapították, hogy rendszeres fogyasztása segíti a kritikus gondolkodást és a felelős tervezést.

Szénhidrátból napi 130 gramm körül kell fogyasztaniuk a tiniknek. ezen persze jó minőségű, összetett szénhidrátot kell értenünk, hüvelyeseket, teljes kiőrlésű gabonát, édesburgonyát és banánt, például. Még a pattogatott kukorica is belefér, sokkal jobb választás, mint a chipsek vagy az édességek. Gyümölcsből, zöldségből 20-30 dekát kellene megenniük, ideális esetben minden evéshez társítva ezekből valamennyit. Ha belefér a büdzsébe, hetente egyszer egy dobozka áfonyával is meglephetjük, az agy öregedésére igen jó hatással van. A kalciumra a csontoknak van szükségük, és azt tudni kell, hogy a sok szénsavas üdítő rontja a felszívódását. Az összes tizenévesnek naponta 1300 mg kalciumot kellene bevinnie. Tejtermékekből, kalciummal dúsított gyümölcslevekből, kalciummal dúsított gabonapehelyből ez könnyen megvan. egyéb kalciumban gazdag források: szezámmag, leveles zöldségek, kelkáposzta.

A vashiány az egyik leggyakoribb tápanyaghiány, és a vasat sajnos igen nehéz természetes úton pótolni. Ha túl sokat betegeskedik a kamasz gyerekünk, nehezen koncentrál, és extrém módon fáradt, akkor érdemes vérképet nézetni és orvossal felíratni vasat. A téli időszakban a D-vitamint sem árt pótolni, nagyon fontos az immun- és a hormonrendszer kielégítő működéséhez. A tengeri halak és herkentyűk fogyasztása javasolt, de talán egyszerűbb tablettában beszedni. Ajánlott mennyiség 600–1000 Ne. Az ómega 3 zsírsavakat már komoly összefüggésbe hozták a jó szellemi teljesítménnyel, rendszeres fogyasztásukkal javítható a koncentráció.

Legkönnyebben az olajos magvakból és a halfélékből vihetjük be a szervezetbe. A lazac, a szardínia, a makréla, a hering, a pisztráng, a friss tonhal mind kiváló forrásai, sok jót teszünk a kamasszal, ha sikerül rászoktatni a halra.

Ezek is érdekelhetnek

Ez november legjobb diétája, karácsonyra bomba alakod lesz
A szervezet feltöltődik vitaminokkal, tápanyagokkal, méghozzá úgy, hogy közben fogyhatunk is.
Ez az ősz legjobb diétás fegyvere, így vesd be a savanyú káposztát
A savanyú káposzta és az abból készült ételek elképesztően jó hatással vannak a szervezetünkre, ezért jó lenne, ha nemcsak az ünnepi asztalon találkoznánk vele, hanem az év többi napján is.
Alma és mogyoróvaj: az egyik legjobb nasi, ha diétázol
A nassolás mindig veszélyes terep. Szerencsére léteznek olyan nasik, amelyek szinte azonnal elejét veszik az egészségtelen vágyakozásnak. Íme egy remek ötlet, amit a táplálkozástudomány szakértői ajánlanak!
Vaníliás keto keksz, készítsd el otthon gyorsan
Az elmúlt években nagy népszerűségre tett szert a magas zsírbevitellel operáló ketogén diéta. Lássunk most egy remek desszertet, mely ezt az elvet követi és pillanatok alatt el is készül.
Marianna 26 kilót fogyott: „Újra érzem, hogy nő vagyok”
Fontos, hogy a gyerekek, kamaszok milyen környezetben nőnek fel, és milyen nőképet látnak maguk előtt. Marianna (50) ebből a szempontból is gondos anya, aki még a fogyásnál is ügyelt arra, hogy jó példát mutasson.
Hogyan ehetünk birsalmát, ha diétázunk?
Savanykás ízű, nehezen tisztítható gyümölcs – mégis, a birsalma az egyik legegészségesebb őszi csemege. Érdemes esélyt adni az illatozó, aranysárga almának.
A legjobb trükkök, amivel megerősítheted a gyerek immunrendszerét
Nagyon fontos, hogy a hűvösebb hónapokra alaposan és tudatosan állítsuk össze a gyerekeink étrendjét, hogy megerősítsük az immunrendszerüket.
Ez az ősz legjobb zsírfaló itala, éjszaka segíti a fogyást
Maradj formában ősszel is. A legjobb, ha mindig frissen készíted el és minden nap iszol belőle egy keveset. Hidd el a látványos hatás nem marad el.

Ajánlataink