Szervezetünk 80%-ban vízből áll. Testünk minden egyes sejtje és szövete ezt használja a megfelelő működéshez, ezért fontos, hogy minden nap elegendő folyadékhoz jussunk.

Döbbenet, ez a 10 tünet mutatja, ha nem iszol elég vizet

Átlag körülmények között, óránként meg kellene innunk egy nagy pohár vizet. Ha sportolunk vagy hőség van, akkor pedig ennél is többet. Emellett lényeges, hogy együnk olyan magas víztartalmú ételeket, mint a leves, a dinnye, az uborka vagy a bogyós gyümölcsök.

Jelez a testünk, ha keveset iszunk

1. Gyakori vagy állandó fejfájás

Az első dolog, amit észrevehetünk, ha dehidratáltak vagyunk, az az elviselhetetlen, lüktető fejfájás. Ha a vízhiány az oka, akkor rövid időn belül elmúlik, miután megittunk egy nagy pohár folyadékot.

2. Lassú bélműködés

A vastagbélben vannak vízreceptorok, és ezek vizet vonnak el a szervezetből, hogy a széklet puhább legyen. Ha nem kap elég folyadékot, a kemény széklet és a székrekedés gyakori mellékhatás lehet, a hasi fájdalommal és görcsökkel együtt.

3. Fakó, ráncos bőr

A folyadékhiány az arcunkon száraz, hamuszürke bőr formájában mutatkozik meg, amely kevésbé tűnik ragyogónak, egészségesnek és rugalmasnak.

4. Fáradtság

edzeni, edzés, fáradtság, erő

Fotó: Shutterstock

A folyadékveszteség a vér térfogatának csökkenéséhez vezethet, ami túlzott nyomást gyakorol a szívre, hogy oxigént és tápanyagokat juttasson a szervekhez, beleértve az izmokat is. Ha nem pótoljuk a folyadékbevitelt, az energiaszintünk lezuhanhat, fáradtságot és tompább agyműködést tapasztalhatunk. Tehát amikor legközelebb egy újabb csésze kávé után nyúlnánk, próbáljuk ki, hogy inkább vizet iszunk.

5. Súlygyarapodás

Hajlamosak vagyunk összetéveszteni a szomjúságot az éhséggel, és emiatt akkor eszünk, amikor valójában innunk kellene. Próbáljuk ki, hogy amikor úgy gondoljuk, hogy ennünk kéne valamit, inkább igyunk egy pohár vizet.

6. Szájszárazság

Ha nem jutunk elég vízhez, száraz lehet a nyálkahártyánk, ezt egész egyszerűen a nyálhiány okozza. Ez megnehezítheti a beszédet, a nyelést és még a légzést is.

7. Állandó rossz lehelet

A víz nemcsak a nyáltermelést segíti elő, de segít kiöblíteni a baktériumokat a szánkból, így egészségesek maradhatnak a fogaink és az ínyünk. Ha viszont a baktériumok felhalmozódnak a nyelvünkön, a fogainkon és az ínyünkön, az hozzájárul a rossz lehelethez.

8. Gyakori betegeskedés

A víz segít kiöblíteni a méreganyagokat és a baktériumokat a szervezetből a betegségek és fertőzések elleni küzdelem érdekében, valamint erősíti az immunrendszert. Így, ha eleget iszunk, akkor ritkábban leszünk betegek.

9. Cukor utáni sóvárgás

A dehidratáltság megzavarja a szervezetünk azon képességét, hogy energiáért a glükózraktárakhoz nyúljon, és kiválthatja a magas cukor- és szénhidráttartalmú ételek utáni sóvárgást. Az olyan cukros ételek, mint a csokoládé, süti és a cukorkák iránti szokatlan és hirtelen sóvárgás azt jelezheti, hogy innunk kellene. Próbáljunk meg több vizet inni, hogy rehidratáljuk a szervezetünket és kordában tartsuk a sóvárgást.

10. Csökkentett vizelés

Amikor a szervezetünk dehidratált, a veséink a lehető legtöbb folyadékot visszatartják, hogy fenntartsák a működésüket. Ez csökkent vizeletürítéshez vezethet – ez az alacsony vízbevitel egyik leggyakoribb jele. A vízhiány miatt a vizelet színe sötétebb, szaga erősebb és megjelenése zavarosabb lehet.

Ez is érdekelhet:

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Stressz, ödéma, fakó bőr? – Célzott kezelések arcmasszázzsal
Az állandó rohanás, a mozgásszegény életmód, az ülőmunka és a magas stresszszint mind látványos nyomot hagy a bőrön.
A reggeli citromos víz mítosza – tényleg fogyaszt?
A reggeli citromos víztől tényleg leolvadnak a kilók? Most kiderül, mi igaz a népszerű diétás trükkből, és mi csak jól hangzó mítosz.
Munka és életmód: így őrizheted meg az egyensúlyt Nyíregyházán
Szeretnél munkát váltani Nyíregyházán anélkül, hogy feladnád az egészséges életmódot? A Jooble segít olyan állást találni, amely figyel az egyensúlyodra is.
Nemcsak fogyni segít az eper! Érdemes többet enni belőle
Amellett, hogy finom, a diétát is támogatja, úgyhogy a szezonban megéri sokat fogyasztani belőle, mégpedig a következőképpen.
Répa vagy szalonna? - A kismama étrendje és ízérzékelés a pocakban
A kismama étrendje nemcsak egészséget, de ízlést is formál. Tudj meg többet a magzati ízérzékelésről és annak hatásairól!
Szőrös kutyatej: a természetes fájdalomcsillapító növény!
Fedezd fel a szőrös kutyatej gyógyhatásait! Gyulladáscsökkentő, immunerősítő, fájdalomcsillapító és vírusölő szerként is hatásos.
Most nyílik a bodza, tedd el télire cukor nélkül
Te is imádod a bodza szörpöt, de megrémiszt, mennyi egészségtelen fehér cukor kell bele? Mutatjuk, hogy készítsd el a diétás változatot.
Fogyás cukrászként: Benjamin fogyás története!
Nagy Benjámint édesanyja életmódváltása és fogyása ösztönözte arra, hogy ő is belevágjon a nagy kihívásba. Azóta kölcsönösen inspirálják egymást, sőt, edzésre is közösen járnak…

Ajánlataink