1. Felejtsd el a szundi gombot!
Sokan azt gondolják, hogy ha 45 perccel korábbra állítják az órát, mint ahogy kelniük kellene, és 10 percenként megszólal a szundi funkció, fokozatosan fognak magukhoz térni. Sajnos ez nem igaz, ráadásul ez a rossz szokás a mélyebb, pihentető alvás szakaszát rövidíti meg. Állítsd be az ébresztést akkorra, amikor ténylegesen fel kell kelned. Tedd az órát vagy a telefont a szoba egy távolabbi pontjára, így tényleg fel kell ülnöd. Kevésbé fogsz késztetést érezni arra, hogy visszafeküdj, talán kicsit egyszerűbb lesz az ébredés.
2. Ragaszkodj a menetrendedhez!
Az emberek hajlamosak hétvégén tovább aludni, mint hétköznap. A szervezetnek azonban szüksége van az állandóságra, és ez a pluszalvás megzavarja a cirkadiánritmust. Hiába a több alvás, fáradtabbnak, lassúbbnak érezheti magát az, aki sokkal tovább alszik. Kelj fel hétvégén is nagyjából a megszokott időben, és inkább pihenj délután 20 percet.
3. Hívd segítségül a technikát!
Vannak olyan alkalmazások, amelyek nemcsak az elalvásban, hanem a megfelelő szokások kialakításában és a felkelésben is segítenek. Ezek az appok elemzik az alvásmintákat, és a kijelölt időpontokban ébresztenek. Alvás közben ugyanis megkísérli az alvásminták alapján az ébredéshez legalkalmasabb fázist kiválasztani, így kipihenten ébredhetsz.
4. Igyál vizet!
A szervezet 7-8 órát „szomjazott”, így szüksége van folyadékra ahhoz, hogy újra tettre kész legyen. Ébredés után fogyassz el egy nagy pohár friss, citromos vizet. Ez segíti az emésztést, lúgosít, beindítja az anyagcserét, erősíti az immunrendszert.
Édes reggelt! Receptek a nap első étkezéséhez
5. Legyenek terveid!
Karácsony reggelén is könnyebb az ébredés, ha tudod, hogy ott lesz az ajándék a fa alatt. Miért ne lenne ez más napokon is így? Egy kis izgalom mindig elég motiváló erő az ébredéskor. Hogy ez egy munkamegbeszélés vagy kávézás a barátnőddel, esetleg vásárlás vagy esti randi – mindegy, a lényeg, hogy könnyebben kelj fel az ágyból a rád váró program miatt.
6. Hagyjon egy kis fényt!
A szervezet belső órája a sötétséghez és a világossághoz alkalmazkodik. A napfény figyelmezteti a testet arra, hogy ideje felébredni, segít az idegrendszerrel tudatosítani, hogy nappali üzemmódra kell kapcsolnia. Ha teheted, állj pár percig a beáradó fényben, esetleg fogyaszd el a reggeli teádat a napsugarakban fürödve.
7. Mozogj!
Néhány nyújtógyakorlat, jógapozíció segít az ébredésben: beindítja a vérkeringést és serkenti az anyagcsere-folyamatokat. Azok, akik reggel tornáznak, jobban bírják napközben a terhelést.
EZ IS ÉRDEKELHET:
- „Mit egyek, hogy több energiám legyen?” 5 tipp a dietetikustól
- Energiaszint újratöltve: tippek a testi-lelki fáradtság ellen
- Zabkása dióval és áfonyával